ZPRAVODAJSTVÍ

Jeseníky si zaslouží podporu cestovního ruchu, služeb a mladé generace

27. června 2016, 17:58, redakce, placená reklama
Jeseníky si zaslouží podporu cestovního ruchu, služeb a mladé generace Jiří Zemánek je člověkem, který si uvědomuje důležitost každého z regionů Olomouckého kraje. Severní část bere nejen jako chloubu mezi českými turistickými lákadly, ale také jako lokalitu, která potřebuje podporu v řadě oblastí. V rozhovoru pro naši redakci Jiří Zemánek odpověděl na otázky, které se týkají některých důležitých oblastí života lidí v okresech Šumperk a Jeseník.

Oblast severu Olomouckého kraje je na tom ve srovnání s ostatními částmi regionu nejhůře s nezaměstnaností. Jak tento dlouhodobý jev vnímáte vy?
Často slýchám, že by pomohlo více investic do dopravní infrastruktury, která by do regionu přivedla víc investorů. Právě na Jesenicku je ale do této oblasti poměrně významně investováno, jak ze strany státu, tak i kraje a samospráv. Pokud zdejší silnice srovnáte s některými úseky například na Prostějovsku, tak jednoznačně ve stavu komunikací zvítězí Jeseník. Při pohledu na nezaměstnanost je to obráceně, Prostějovsko má nejnižší nezaměstnanost v kraji. Zásadní problém severní části Olomouckého kraje je izolace tohoto území. Stavba tunelu pod Červenohorským sedlem se neuskutečnila, chybí zde totiž i obrovská investice do hlavního tahu do Polska. Nicméně se nám daří udržovat zdejší silnice, které respektují panenskou přírodu Jeseníků, v dobrém stavu a to je také důležité.

Co by tedy podle vás pomohlo v boji proti nezaměstnanosti?
Pokud chce investor jít do určitého regionu, udělá si průzkum trhu práce a zjistí si, zda profese, které potřebuje, tam dostane, nebo ne. Příliv investic do konkrétních míst není jednoznačným lékem. Budoucnost vidím v zajištění drobného podnikání ve službách, které by umožnily rozvíjet cestovní ruch. Dále je to zemědělství, které by mohlo zaměstnávat lidi a přineslo by tak i rozvoj menších podniků, tedy firem do deseti zaměstnanců. Ty by se měly dle mého stát jednou z nejdůležitějších pilířů ekonomiky regionu a tím i zaměstnanosti. Neméně důležitá je potřeba kvalitních řemeslníků. Olomoucký kraj v tomto směru ostatně nabízí konkrétní podporu, a to ve formě učňovských stipendií.

Problém je ovšem i v tom, že mladá generace z Jesenicka a Šumperska, která odchází na studia do velkých měst, se sem nechce vracet zpátky...

Rozhodně se k tomuto jednání nepřikláním. Řešení vidím v zaměření se na vysokoškolské obory, které jsou v regionu nedostatkovým zbožím. Jde například o zajištění servisu pro podnikatele a jejich rozvoj. Jednotlivé malé firmy, které jsou pro tuto část kraje asi nejdůležitější, nemají své specialisty na IT technologie, na data, nebo specialisty na účetnictví nebo poradenství v různých oblastech.

Jiří Zemánek
(* 3. ledna 1965)
Vystudoval obor čeština a dějepis na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Po absolvování univerzity pracoval jako učitel na základní škole, později jako zástupce ředitele. V politice působí za ČSSD od roku 1998. Zkušenosti nasbíral jako zastupitel, radní a místostarosta města Šternberka, jako zastupitel Olomouckého kraje a také jako poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. V podzimních volbách do krajských zastupitelstev bude kandidovat na hejtmana jako lídr olomoucké ČSSD. Jeho zájem a aktivity se zaměřují zejména na sport a mládež, což se doplňuje s jeho působením ve vedení v nejrůznějších sportovních institucích. Je předsedou výboru Volejbalového klubu Univerzity Palackého Olomouc, a navíc i členem Výboru Českého volejbalového svazu. Jiří Zemánek je ženatý a má tři dcery.
Jiří Zemánek je původní profesí učitel.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.