ZPRÁVY

Jeseníky mají své originální značené zážitky

19. prosince 2012, 17:51, téma JESENÍKY, BH
Jeseníky mají své originální značené zážitky Region – První certifikované originální zážitky v České republice získaly Jeseníky. Značka, jejíž zavádění a koordinace probíhá v regionu pod záštitou Asociace regionálních značek, se rozšířila o nový druh služeb. Doposud ručila pouze za ubytování a stravování. Koordinace značky v regionu probíhá pod Místní akční skupinou Horní Pomoraví.

Prvními jedinečnými zážitky, které Jeseníky nabízí, jsou návštěvy Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně, Pekařovské pouti a Adrenalin parku Bozeňov. „Certifikace zážitků v tuzemsku dosud neexistovala. Zhruba před dvěma lety se nám podařilo zjistit, že podobné aktivity certifikují v Rumunsku. Dokonce jsme pro zajímavost získali rumunská certifikační kritéria. Naše vlastní jesenická vznikla v průběhu letošního roku. Až nyní, když jsme obdrželi první žádosti o udělení značky, jsme je vyzkoušeli v praxi. Věříme, že se nám je podařilo nastavit tak, aby i v budoucnu obdržely certifikát pravé zážitky, které budou reprezentovat Jeseníky i prestiž naší značky,“ uvedla Hana Olejníková z MAS Horní Pomoraví, koordinátorka projektu.

Mezi certifikační kritéria zážitků se značkou JESENÍKY originální produkt® se kromě základních podmínek jako je místní příslušnost, kvalifikace pro provozování a kvalita služby řadí také intenzita zážitku a zpětná vazba. Návštěvník získává zážitky aktivním zapojením se do různých činností a nabývá tak nové zkušenosti. Zážitek také podporuje rozvoj kreativity či týmové spolupráce a jiných dovedností. Hodnotí se také tradice poskytovaného zážitku.

První certifikovaná trojice je velmi různorodá. Jde o turistickou atraktivitu, tradiční akci a adrenalinový park. Všechny mají velký potenciál, lidé odtud odjíždějí s jedinečným zážitkem. Pekařovská pouť patří ke znovuobnoveným akcím, které iniciovalo občanské sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné. V příštím roce se uskuteční jubilejní 10. ročník. Jedinečné je její pojetí, které se vrací k duchovním kořenům a původnímu obsahu tradičních poutí, spojené s mezinárodním setkáním flašinetářů. To se v Pekařově nekoná náhodou. Ve zdejší obci se vyráběly varhany a flašinety a vyvážely se do různých koutů světa.

  Pekařovská pouť patří mezi zážitky i díky setkání flašinetářů z různých koutů světa.

Certifikáty předal regionální koordinátor značky MAS Horní Pomoraví v sobotu 15. prosince v Hanušovicích v rámci adventních trhů.

Značku JESENÍKY originální produkt® má od prosince také devět nově certifikovaných ubytovacích a stravovacích zařízení. Celkem se nyní touto značkou pyšní 17 subjektů. Cílem značení je zviditelnit region včetně území CHKO Jeseníky i území chráněné soustavou Natura 2000 a využít jeho socioekonomických výhod. Značka má podpořit místní producenty a poskytovatele služeb, kteří v tomto přírodně hodnotném zdravém území hospodaří šetrně a tradičně v souladu se zájmy ochrany přírody.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na manželskou komedii MAGICKÁ HODINA s Vilmou Cibulkovou v hlavní roli. Pořad uvede Dům kultury Šumperk v úterý 25. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Kdo režíroval inscenaci Magická hodina?

A) Petr Zelenka
B) Vilma Cibulková
C) Aleš Cibulka

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na galakoncert operní divy EVY URBANOVÉ, která zazpívá v doprovodu Moravského klavírního tria ve velkém sále zábřežského kulturáku v neděli 23. září, vyhráli Jiří Pospíšil z Hostic, Eva Chovancová z Rapotína a Petr Nevěřil ze Zábřeha.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kulturního domu v Zábřeze.