ZPRÁVY

Jeseníky mají své originální značené zážitky

19. prosince 2012, 17:51, téma JESENÍKY, BH
Jeseníky mají své originální značené zážitky Region – První certifikované originální zážitky v České republice získaly Jeseníky. Značka, jejíž zavádění a koordinace probíhá v regionu pod záštitou Asociace regionálních značek, se rozšířila o nový druh služeb. Doposud ručila pouze za ubytování a stravování. Koordinace značky v regionu probíhá pod Místní akční skupinou Horní Pomoraví.

Prvními jedinečnými zážitky, které Jeseníky nabízí, jsou návštěvy Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně, Pekařovské pouti a Adrenalin parku Bozeňov. „Certifikace zážitků v tuzemsku dosud neexistovala. Zhruba před dvěma lety se nám podařilo zjistit, že podobné aktivity certifikují v Rumunsku. Dokonce jsme pro zajímavost získali rumunská certifikační kritéria. Naše vlastní jesenická vznikla v průběhu letošního roku. Až nyní, když jsme obdrželi první žádosti o udělení značky, jsme je vyzkoušeli v praxi. Věříme, že se nám je podařilo nastavit tak, aby i v budoucnu obdržely certifikát pravé zážitky, které budou reprezentovat Jeseníky i prestiž naší značky,“ uvedla Hana Olejníková z MAS Horní Pomoraví, koordinátorka projektu.

Mezi certifikační kritéria zážitků se značkou JESENÍKY originální produkt® se kromě základních podmínek jako je místní příslušnost, kvalifikace pro provozování a kvalita služby řadí také intenzita zážitku a zpětná vazba. Návštěvník získává zážitky aktivním zapojením se do různých činností a nabývá tak nové zkušenosti. Zážitek také podporuje rozvoj kreativity či týmové spolupráce a jiných dovedností. Hodnotí se také tradice poskytovaného zážitku.

První certifikovaná trojice je velmi různorodá. Jde o turistickou atraktivitu, tradiční akci a adrenalinový park. Všechny mají velký potenciál, lidé odtud odjíždějí s jedinečným zážitkem. Pekařovská pouť patří ke znovuobnoveným akcím, které iniciovalo občanské sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné. V příštím roce se uskuteční jubilejní 10. ročník. Jedinečné je její pojetí, které se vrací k duchovním kořenům a původnímu obsahu tradičních poutí, spojené s mezinárodním setkáním flašinetářů. To se v Pekařově nekoná náhodou. Ve zdejší obci se vyráběly varhany a flašinety a vyvážely se do různých koutů světa.

  Pekařovská pouť patří mezi zážitky i díky setkání flašinetářů z různých koutů světa.

Certifikáty předal regionální koordinátor značky MAS Horní Pomoraví v sobotu 15. prosince v Hanušovicích v rámci adventních trhů.

Značku JESENÍKY originální produkt® má od prosince také devět nově certifikovaných ubytovacích a stravovacích zařízení. Celkem se nyní touto značkou pyšní 17 subjektů. Cílem značení je zviditelnit region včetně území CHKO Jeseníky i území chráněné soustavou Natura 2000 a využít jeho socioekonomických výhod. Značka má podpořit místní producenty a poskytovatele služeb, kteří v tomto přírodně hodnotném zdravém území hospodaří šetrně a tradičně v souladu se zájmy ochrany přírody.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.