ZPRAVODAJSTVÍ

Jeseníky mají problém s turisty – valí se jak lavina

1. října 2019, 08:00, Jaroslav Kropáč
Jeseníky – Stále větší počet turistů znervózňuje ochranáře přírody a také Správu chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Druhými nejvyššími horami v Česku, které jsou vyhlášené řadou přírodních unikátů, v létě prošly statisíce lidí.

 „Návštěvnost je opravdu vysoká. Jen na Praděd v létě dorazilo 200 tisíc lidí. O nějakém omezení neuvažujeme, růst ale nemůže jít donekonečna,“ uvedl vedoucí CHKO Jeseníky Petr Šaj.

Největší davy turistů míří na Praděd a Ovčárnu, rušno je také na stezce vedoucí kolem Bílé Opavy. Během léta tudy prošly další statisíce turistů. Správa CHKO Jeseníky počet lidí monitoruje pomocí speciálních čidel. „Rozdílný názor máme s provozovateli rekreačních středisek třeba na elektrokola. Díky nim se teď lidé dostanou i tam, kam předtím dojelo jen několik zdatnějších cyklistů,“ dodává Šaj.
Některé jiné chráněné oblasti v Česku, jako jsou třeba Krkonoše, kvůli přelidnění hor uvažují o zavedení poplatků za vstup do nejnavštěvovanějších lokalit. Třeba výstup na Sněžku by mohl být zpoplatněn částkou 500 korun.

Snahám o regulaci cestovního ruchu se naopak brání provozovatelé turistických středisek, hotelů a penzionů. „Návštěvnická sezóna u nás trvá jen pět měsíců. Během toho si musíme vydělat na celý rok,“ tvrdí Karel Tománek z Ostružné.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 1.10.2019 11:53
Titulek: Zrušit agentury cestovního ruchu
Autor: Občan
18
Chápu to dobře, že se tedy mohou zrušit všechny ty agentury na podporu cestovního ruchu co žijí z našich peněz?
Reagovat
Datum: 1.10.2019 13:27
Titulek: *****
Autor: Jarda Hofman
21
Postavil si hospodu, ale chodili mu tam lidi... Postavili lanovky, penziony, hotely, sjezdovky, ale zase si je našli... Tak co vlastně chcete?
Reagovat
Datum: 2.10.2019 13:30
Titulek: Nedávno
Autor: LH
12
Nedávno se podporoval cestovní ruch aby do Jeseníku jezdili turisti a teď je jich moc.... takže jak? Tak nebo tak?
Reagovat
Datum: 2.10.2019 18:19
Titulek: Re: Nedávno
Autor: aNONYM
10
Oni to totiž podporovali dobře placení hlupáci. Propagovali provařená místa a tady máme výsledek. Nepochopili, že turisty je potřeba víc rozptýlit, protože zajímavých míst je v Jeseníkách spousta.
Reagovat
Datum: 3.10.2019 09:28
Titulek: Re: Nedávno
Autor: veverka
jenom to ne!! jakože abychom přišli ještě i těch pár posledních klidných míst? větší blbost už jste vymyslet nemohl! A nebyli to žádní hlupáci, velice dobře vědí, kam ty peníze z turismu tečou a jsou u toho!!
Reagovat
Datum: 7.10.2019 21:02
Titulek: Re: Nedávno
Autor: aNONYM
Jakých pár míst? Je spousta míst komerčně přizpůsobených pro turismus a málo využívaných. Tam, kam vy lezete tajně za keř, nikdo chodit nebude.
Reagovat
Datum: 3.10.2019 22:44
Titulek: Bez titulku
Autor: Nalim
Jj a krom turistů se ještě přemnožili hlodavci. Bohužel ti si nikde nic nekoupi.😉
Možná by bylo řešení šířit negativní informace.😀😀Nebo tam nechodit tak často.😉
Reagovat
Datum: 7.10.2019 17:46
Titulek: Tržní hospodářství
Autor: PES
To lidé stále nechápou.
Reagovat
Datum: 7.10.2019 17:46
Titulek: Tržní hospodářství
Autor: PES
To lidé stále nechápou.
Reagovat