ZPRÁVY

Jeseníky mají nové produkty se značkou originality

27. května 2013, 18:56, téma JESENÍKY, BH
Jeseníky mají nové produkty se značkou originality Jeseníky – Stále častěji se na pultech prodejců, regionálních akcích, jarmarcích a farmářských trzích objevují výrobky označené fialovým zvonkem, značkou zaručující původ a kvalitu surovin a výrobků pocházejících z jesenických hor a podhůří. A stále zajímavější výrobky místních producentů se ucházejí o značku JESENÍKY originální produkt®. V květnu se značka rozrostla o maso, med, pivo, pohankové produkty a džemy a sirupy.

Hovězí maso v bio kvalitě a jehněčí maso, které slaví návrat na talíře tuzemských gurmánů, pochází z nové provozovny ve Vysokých Žibřidovicích. Biojatka zahájila provoz počátkem dubna. „Přinášíme na trh konečný produkt z naší farmy, která zde působí již dvacet let. Za tu dobu se ukázalo, že finalizace produkce je z mnoha hledisek výhodnější než pouhý prodej skotu či ovcí překupníkům. Navíc je důležité, že naše produkce zůstane v regionu a že bude dostupná místním lidem,“ říká František Winter, jeden z jednatelů společnosti MARWIN, která provozuje nová jatka. Kromě distribuce do jídelen, restaurací či prodejen, si mohou zakoupit zákazníci vakuově balené porcované maso přímo na místě.

Vakuově balené vykoštěné hovězí a skopové z Vysokých Žibřidovic.

Med patří k oblíbeným horským produktům a tentokrát získal značku JESENÍKY originální produkt® Zlatohorský med z rodinného včelařství Půža. „Dbáme na šetrné ošetřování včel a snažíme se vždy, aby náš med byl jen ten, který včelky vytvořily. To znamená, aby neutrpěl při skladování a plnění do sklenic. Rodinná tradice včelařství od roku 1936,“ uvádí Bedřich Půža.

Z nově vzniklého Minipivovaru Kolštejn v Branné se o značku originality ucházel zlatavý mok, který nese název Bran. Jedná se o spodně kvašené pivo českého (plzeňského) typu s různými barevnými odstíny a stupňovitostí. Pivo je vyráběno klasickou technologií dekokčním způsobem na dva rmuty. Hlavní kvašení probíhá v otevřených nádobách – spilkách. Stěžejním produktem zdejšího minipivovaru se stane dvanáctiprocentní ležák plzeňského typu. Zdejší sládek počítá také s doplňkovými druhy jako je polotmavé pivo s jemnější příchutí karamelu, v zimních měsících s produkcí silnějšího speciálu a naopak v létě s pivem s nižší stupňovitostí.

Ochutnávka první várky piva Bran.

Pohanka loupaná lámanka, pohanka kroupa a pohanková mouka – všechny produkty v bio kvalitě pocházející ze společnosti PRO-BIO ve Starém Městě pod Sněžníkem ponesou od letošního roku značku jesenické originality. Navíc se zákazníci dozvědí, že základní surovina pohanka pochází z farmy Přemysla Čecha z Postřelmova. Specializaci společnosti PRO-BIO umožňuje vlastní mlýn upravený na zpracování mouky v kvalitě bio. Provoz mlýna byl zahájen v roce 1992 a stal se tak prvním mlýnem na zpracování bio surovin v České republice. Zdejší produkce se od počátku svého fungování se zaměřuje na zpracování alternativních plodin, jako jsou pohanka, špalda či dvouzrnka.

Sběru plodů ve volné přírodě i jejich ručnímu zpracování se věnuje Zora Hájková, která vyrábí domácí ovocné džemy a sirupy. Při jejich výrobě používá jen ovoce a cukr. Využívá co nejvíce přirozené chuti plodů, na jeden kilogram hotového výrobku použije 750 gramů ovoce.

Certifikační komise si prohlédla i ochutnala ryze přírodní džemy Zory Hájkové.

Květnová certifikace prodloužila statut originálních produktů i šesti stávajícím výrobkům. Celkem má nyní značku JESENÍKY originální produkt® 46 výrobků. V regionu koordinuje veškeré aktivity spojené se značením Místní akční skupina (MAS) Horní Pomoraví. Značení pokrývá rozsáhlé území od Zábřežska, přes Šumpersko, Jesenicko až po Rýmařovsko. Výrobci získají možnost označovat své produkty po dva roky, pak si mohou zažádat o prodloužení certifikátu. V Jeseníkách se certifikují nejen výrobky a zemědělské produkty spotřebního charakteru, ale také ubytovací a stravovací služby a od loňského roku i originální zážitky. Více na hornipomoravi.eu nebo regionalni-znacky.cz/jesenikyDoporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 28.5.2013 12:21
Titulek: dá se tomu věřit?
Autor: aNONYM
261
172
Další z mnoha „značek kvality“, ve kterých se už nikdo nevyzná. A klasika - v certifikačních komisích jsou lidi z firem, které certifikát dostaly.
Reagovat
Datum: 28.5.2013 15:55
Titulek: Re: dá se tomu věřit?
Autor: Džem-mail
228
255
Certifikační komise vidí poprvé v životě džem. Je to silný zážitek. Mrzuté je, že džem z černého rybízu od babičky není certifikovaný a nebude mně už chutnat. Nemá žádnou nálepku ani certifikát, takže půjde na kompost.
Reagovat
Datum: 29.5.2013 10:04
Titulek: Re: dá se tomu věřit?
Autor: aNONYM
232
226
A nebo si založíme vlastní značku kvality, zvolíme se do certifikační komise a džemu značku kvality slavně udělíme. Horší „odborníci“ než ti, o kterých je článek, určitě nebudeme.
Reagovat
Datum: 30.5.2013 02:19
Titulek: Bez titulku
Autor: Otto Katz
278
226
Pivo v plastu??
Reagovat

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.