ZPRÁVY

Jeseníky mají nové produkty se značkou originality

27. května 2013, 18:56, téma JESENÍKY, BH
Jeseníky mají nové produkty se značkou originality Jeseníky – Stále častěji se na pultech prodejců, regionálních akcích, jarmarcích a farmářských trzích objevují výrobky označené fialovým zvonkem, značkou zaručující původ a kvalitu surovin a výrobků pocházejících z jesenických hor a podhůří. A stále zajímavější výrobky místních producentů se ucházejí o značku JESENÍKY originální produkt®. V květnu se značka rozrostla o maso, med, pivo, pohankové produkty a džemy a sirupy.

Hovězí maso v bio kvalitě a jehněčí maso, které slaví návrat na talíře tuzemských gurmánů, pochází z nové provozovny ve Vysokých Žibřidovicích. Biojatka zahájila provoz počátkem dubna. „Přinášíme na trh konečný produkt z naší farmy, která zde působí již dvacet let. Za tu dobu se ukázalo, že finalizace produkce je z mnoha hledisek výhodnější než pouhý prodej skotu či ovcí překupníkům. Navíc je důležité, že naše produkce zůstane v regionu a že bude dostupná místním lidem,“ říká František Winter, jeden z jednatelů společnosti MARWIN, která provozuje nová jatka. Kromě distribuce do jídelen, restaurací či prodejen, si mohou zakoupit zákazníci vakuově balené porcované maso přímo na místě.

Vakuově balené vykoštěné hovězí a skopové z Vysokých Žibřidovic.

Med patří k oblíbeným horským produktům a tentokrát získal značku JESENÍKY originální produkt® Zlatohorský med z rodinného včelařství Půža. „Dbáme na šetrné ošetřování včel a snažíme se vždy, aby náš med byl jen ten, který včelky vytvořily. To znamená, aby neutrpěl při skladování a plnění do sklenic. Rodinná tradice včelařství od roku 1936,“ uvádí Bedřich Půža.

Z nově vzniklého Minipivovaru Kolštejn v Branné se o značku originality ucházel zlatavý mok, který nese název Bran. Jedná se o spodně kvašené pivo českého (plzeňského) typu s různými barevnými odstíny a stupňovitostí. Pivo je vyráběno klasickou technologií dekokčním způsobem na dva rmuty. Hlavní kvašení probíhá v otevřených nádobách – spilkách. Stěžejním produktem zdejšího minipivovaru se stane dvanáctiprocentní ležák plzeňského typu. Zdejší sládek počítá také s doplňkovými druhy jako je polotmavé pivo s jemnější příchutí karamelu, v zimních měsících s produkcí silnějšího speciálu a naopak v létě s pivem s nižší stupňovitostí.

Ochutnávka první várky piva Bran.

Pohanka loupaná lámanka, pohanka kroupa a pohanková mouka – všechny produkty v bio kvalitě pocházející ze společnosti PRO-BIO ve Starém Městě pod Sněžníkem ponesou od letošního roku značku jesenické originality. Navíc se zákazníci dozvědí, že základní surovina pohanka pochází z farmy Přemysla Čecha z Postřelmova. Specializaci společnosti PRO-BIO umožňuje vlastní mlýn upravený na zpracování mouky v kvalitě bio. Provoz mlýna byl zahájen v roce 1992 a stal se tak prvním mlýnem na zpracování bio surovin v České republice. Zdejší produkce se od počátku svého fungování se zaměřuje na zpracování alternativních plodin, jako jsou pohanka, špalda či dvouzrnka.

Sběru plodů ve volné přírodě i jejich ručnímu zpracování se věnuje Zora Hájková, která vyrábí domácí ovocné džemy a sirupy. Při jejich výrobě používá jen ovoce a cukr. Využívá co nejvíce přirozené chuti plodů, na jeden kilogram hotového výrobku použije 750 gramů ovoce.

Certifikační komise si prohlédla i ochutnala ryze přírodní džemy Zory Hájkové.

Květnová certifikace prodloužila statut originálních produktů i šesti stávajícím výrobkům. Celkem má nyní značku JESENÍKY originální produkt® 46 výrobků. V regionu koordinuje veškeré aktivity spojené se značením Místní akční skupina (MAS) Horní Pomoraví. Značení pokrývá rozsáhlé území od Zábřežska, přes Šumpersko, Jesenicko až po Rýmařovsko. Výrobci získají možnost označovat své produkty po dva roky, pak si mohou zažádat o prodloužení certifikátu. V Jeseníkách se certifikují nejen výrobky a zemědělské produkty spotřebního charakteru, ale také ubytovací a stravovací služby a od loňského roku i originální zážitky. Více na hornipomoravi.eu nebo regionalni-znacky.cz/jesenikyDoporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 28.5.2013 12:21
Titulek: dá se tomu věřit?
Autor: aNONYM
178
152
Další z mnoha „značek kvality“, ve kterých se už nikdo nevyzná. A klasika - v certifikačních komisích jsou lidi z firem, které certifikát dostaly.
Reagovat
Datum: 28.5.2013 15:55
Titulek: Re: dá se tomu věřit?
Autor: Džem-mail
189
217
Certifikační komise vidí poprvé v životě džem. Je to silný zážitek. Mrzuté je, že džem z černého rybízu od babičky není certifikovaný a nebude mně už chutnat. Nemá žádnou nálepku ani certifikát, takže půjde na kompost.
Reagovat
Datum: 29.5.2013 10:04
Titulek: Re: dá se tomu věřit?
Autor: aNONYM
202
183
A nebo si založíme vlastní značku kvality, zvolíme se do certifikační komise a džemu značku kvality slavně udělíme. Horší „odborníci“ než ti, o kterých je článek, určitě nebudeme.
Reagovat
Datum: 30.5.2013 02:19
Titulek: Bez titulku
Autor: Otto Katz
236
183
Pivo v plastu??
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na Jiřího Kolbabu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Které území nazývá Jiří Kolbaba Ukradenou zemí?

A) jihozápad USA
B) jižní Afriku
C) střední Moravu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny KATAPULT, který se uskuteční v pátek 23. března v DK Šumperk, vyhráli Pavla Němčíková z Nového Malína, Pavel Gargulák z Loučné nad Desnou, Marta Vláčelová z Nemile, Tomáš Zbíral z Bohuslavic a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).