ZPRÁVY

Jeseníky budou opět dějištěm extrémních závodů

14. ledna 2014, 08:00, téma JESENÍKY, Jaroslav Kropáč
Jeseníky budou opět dějištěm extrémních závodů Okres - Hned dva extrémní závody se letos uskuteční v pohoří Hrubého Jeseníku. Už na konci tohoto měsíce se do hor sjedou vojáci z celé Evropy, aby si pod Pradědem vyzkoušeli přežití ve volné přírodě. Na konci února se v téže lokalitě odehraje úvodní část Zimní horské výzvy.

„Winter Survival v podstatě ověřuje dovednosti, které voják potřebuje v zimních podmínkách. Disciplíny nutí závodníky k vlastní volbě a kreativitě. Každý musí najít své řešení, vystačit pouze s vlastními silami a nesenými prostředky. Specifikem je extrémní psychická zátěž,“ uvedl mluvčí vojenské soutěže Pavel Pazdera. Závod je výběrový, tudíž se do něj nemůže přihlásit každý voják, ale jen profesionálové, kteří dobře vědí, do čeho jdou. Totéž se očekává i od civilních účastníků Horské výzvy, i tam je obtížnost nastavena hodně vysoko. „Pro letošek jsme připravili dvě trasy, z nichž krátká měří zhruba sto padesát kilometrů a dlouhá více než dvě stě dvacet kilometrů,“ uvedl organizátor závodu Pavel Zitta. Vytrvalostní souboj dvojic vyhraje ten, kdo zmiňovanou trasu projde v nejkratším čase. Začátek závodu je v Šumperku, konec pak v Rokytnici v Orlických horách a v Trutnově.

WS slaví dvacetiny

Zatímco extrémní závod Horská výzva se letos uskuteční teprve podruhé, vojenský Winter Survival (WS) se v Jeseníkách odehraje už po dvacáté. Za tu dobu si získal celosvětové renomé a patří k vůbec nejnáročnějším na starém kontinentu. „V minulých letech se jej pravidelně účastnily jednotky z Belgie, Francie, Maďarska, Německa, Nizozemí, Norska, Polska, Rakouska, Slovenska a USA,“ uvedl Pazdera. Potěšující je pohled na výsledkovou listinu minulých ročníků, kde jednoznačně dominují české barvy. O výsledcích obou akcí budeme čtenáře Týdne aktuálně informovat.


Foto: red
Jeseníky jsou pro účastníky mezinárodního vojenského cvičení tvrdým oříškem.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).