ZPRÁVY

Jeseníky budou opět dějištěm extrémních závodů

14. ledna 2014, 08:00, téma JESENÍKY, Jaroslav Kropáč
Jeseníky budou opět dějištěm extrémních závodů Okres - Hned dva extrémní závody se letos uskuteční v pohoří Hrubého Jeseníku. Už na konci tohoto měsíce se do hor sjedou vojáci z celé Evropy, aby si pod Pradědem vyzkoušeli přežití ve volné přírodě. Na konci února se v téže lokalitě odehraje úvodní část Zimní horské výzvy.

„Winter Survival v podstatě ověřuje dovednosti, které voják potřebuje v zimních podmínkách. Disciplíny nutí závodníky k vlastní volbě a kreativitě. Každý musí najít své řešení, vystačit pouze s vlastními silami a nesenými prostředky. Specifikem je extrémní psychická zátěž,“ uvedl mluvčí vojenské soutěže Pavel Pazdera. Závod je výběrový, tudíž se do něj nemůže přihlásit každý voják, ale jen profesionálové, kteří dobře vědí, do čeho jdou. Totéž se očekává i od civilních účastníků Horské výzvy, i tam je obtížnost nastavena hodně vysoko. „Pro letošek jsme připravili dvě trasy, z nichž krátká měří zhruba sto padesát kilometrů a dlouhá více než dvě stě dvacet kilometrů,“ uvedl organizátor závodu Pavel Zitta. Vytrvalostní souboj dvojic vyhraje ten, kdo zmiňovanou trasu projde v nejkratším čase. Začátek závodu je v Šumperku, konec pak v Rokytnici v Orlických horách a v Trutnově.

WS slaví dvacetiny

Zatímco extrémní závod Horská výzva se letos uskuteční teprve podruhé, vojenský Winter Survival (WS) se v Jeseníkách odehraje už po dvacáté. Za tu dobu si získal celosvětové renomé a patří k vůbec nejnáročnějším na starém kontinentu. „V minulých letech se jej pravidelně účastnily jednotky z Belgie, Francie, Maďarska, Německa, Nizozemí, Norska, Polska, Rakouska, Slovenska a USA,“ uvedl Pazdera. Potěšující je pohled na výsledkovou listinu minulých ročníků, kde jednoznačně dominují české barvy. O výsledcích obou akcí budeme čtenáře Týdne aktuálně informovat.


Foto: red
Jeseníky jsou pro účastníky mezinárodního vojenského cvičení tvrdým oříškem.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).