SPORT

Z Jesenické 40 odjížděli zklamaní závodníciFOTO

19. února 2012, 19:23, téma ZIMNÍ SPORTY, rejdakce
Z Jesenické 40 odjížděli zklamaní závodníci Krásné - První ročník Jesenické 40, který se jel v sobotu 18. února u přehrady Krásné, byl po téměř dokonalé propagaci nakonec pro mnohé závodníky zklamáním. Většina závodníků sice počítala s drobnými nedokonalostmi, které jistě první ročník přinese, nikdo však asi nepočítal s tak špatně připravenými tratěmi. Přívaly sněhu, které Šumpersko zasypaly těsně před závodem, organizátoři nezvládli na původní čtyřicetikilometrové trase upravit a narychlo tak museli vyznačit náhradní sedmikilometrový okruh. Tratě byly při velkém množství sněhu projety pouze skůtrem a část závodní trati vedla i po vyplužené cestě plné šutrů.
Celkově slabá organizace provázela celý závod. "Na trati náhradního okruhu nebyl dostatek sněhu, téměř všichni závodníci si poničili lyže. Start závodu byl na poslední chvíli, když už se někteří závodníci chystali startovat, posunut a to jen kvůli tomu, protože firma, která měla od 6:30 mazat, měla "málo namazáno". No a co mě dále přivedlo do velkých rozpaků, když po 4. kole závodu na jediné občerstvovací stanici už nebyl ani čaj. A takovýchto "drobností" se bohužel našlo ještě více. Hodnotím tedy tuto akci jako hodně nevydařenou," stěžoval si jeden ze závodníků. 

U Vikýřovic organizátorům  připravenou stopu ráno před závodem prohrnul traktor, což nepotěšilo část závodníků. "Byla to tragédie, hlavně ten sjezd po asfaltu. Mezi prvním a druhým kolem tam nějaký kluci naházeli pár lopat sněhu, pak se na to vybodli a bylo to tragický."
 

„Vize projektu je postavená na uspořádání závodu na co nejkvalitnější úrovni ve všech směrech, přibližující se nejvíce známému závodu „Jizerská 50“, který je prozatím v České republice bezkonkurenčně jasnou jedničkou na poli hromadných maratonských závodů v běžeckém lyžování,“ sliboval před závody v médiích  organizátor Pavel Zitta.  Na to, jak vidí kvalitu a vydařenost závodu, jsme se ho zeptali po závodu „Hodně mě to mrzí nejen kvůli závodníkům, ale i všem ostatním, kteří do přípravy závodu investovali spoustu času, energie a v posledních dnech i spánku,“ přiznal. „Bylo to velice složité vypořádat se s přívaly sněhu a teplotními výkyvy, navíc bez potřebné techniky, která se na Krásné nemohla kvůli sněhu dostat. Letošní nedostatky určitě beru jako poučení do budoucna a věřím, že situace, která při závodě nastala, se již nebude v dalších ročnících opakovat,“ uzavřel Pavel Zitta.


 

Se závodem se nejlépe  vypořádal Viktor Novotný z Fenix Ski Team Jeseník, který čtyřicet kilometrů zvládl stylem start-cíl. V cíli hlásila časomíra 2:12:05 hodin. „První kolo jsme jeli pohromadě a z kopce jsem ujel s Pavlem Ondráškem. Měl jsem lyže mikrokontakty a stoupalo se mi lépe než ostatním, kteří měli klister. Díky tomu jsem poodjel a udržel jsem to až do cíle,“ sdělil své dojmy Viktor Novotný. „Byl to trochu boj, ale když je člověk závoďák, tak se nevzdává za žádných podmínek. I kdybych se měl do cíle doplazit, tak závod dokončím,“ dodal závodník Fenix Ski Team Jeseník.

Na poloviční trati dominoval Luboš Tomeček startující za A-team NOVO Bruntál. „Trať sice nebyla připravená stoprocentně, ale chtěl jsem otestovat mázu a poměřit se s ostatními. Bylo vidět, že fungovala,“ komentoval v cíli závodník, který se věnuje orientačním závodům na horském kole.

Celou trať absolvoval i špičkový český triatlet Petr Vabroušek a byl to pro něj vůbec první závod v běžeckém lyžování. „Premiéra byla lepší, než jsem čekal, pád jsem měl jen jeden a to nezaviněný. Stopa sice nebyla nic moc, ale já v ní nikdy nejezdím. Myslel jsem si, že vytáhnu vyšší tepy a dám si více do těla, ale tím, že to neumím, tak jsem neprodal fyzickou připravenost,“ přemýšlel nejlepší český Ironman.

Na start Jesenické čtyřicítky se postavilo 125 závodníků a mezi nimi osm žen.

Výsledky


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 19.2.2012 23:22
Titulek: Pavel Zitta
Autor: Mal Gibson
221
247
JÁ JSEM VÁS VAROVAL, PÁNOVÉ, JÁ VŠECHNO SEŽERU...

"Slezte dolů, pane Kryštůfku. Slezte dolů a nepokoušejte prozřetelnosti! Natlučete si a z těchto krvelačných zevlounů, kterýmž je příjemné viděti i popravy na soudním dvoře, vám nikdo nic nedá. Slezte dolů, Ježíš Maria, slezte dolů!"

„Vidíte, já jsem vám to říkal."
Reagovat
Datum: 19.2.2012 23:24
Titulek: Ostuda
Autor: abcd
224
220
Takovýto závod je ostudou celých Jeseníků, úplně mě děsí fakt, kolik toho má ještě tato parta okolo pana Zitty pořádat. Zatím se mu nepovedlo snad nic. Holt peníze někdy nejsou všechno.
Reagovat
Datum: 19.2.2012 23:29
Titulek: blamáž
Autor: Tomáš 2
226
249
O tom, že to bude závod bídné pořadatelské kvality, se diskutovalo na tomto webu již několik dnů či týdnů před samotným závodem. Že to takto dopadlo tedy není žádným překvapením. Ještě mi v článku chybí poznámka o tom, jaké skutečně byly tratě... Naplánovat trať okolo Prostřední skály může snad jen někdo, kdo tam nikdy nebyl. Hořekování nad tím, že "...navíc bez potřebné techniky, která se na Krásné nemohla kvůli sněhu dostat...", je trapné, obzvláště od takto "zkušeného" pořadatele.
Reagovat
Datum: 20.2.2012 04:57
Titulek: Re: blamáž
Autor: Jáchym
254
284
Textový popis tratě je na prvním obr. u Lenona, nebo stránkách J40. Byl v závěru trošku odlišný od mapky. Přejezd Prostřední skály tam byl.
Reagovat
Datum: 20.2.2012 07:25
Titulek: Bez titulku
Autor: petr x
254
195
Nezbývá než se těšit na ČP MTB a Kolo pro život, které má stejný spolek "organizátorů" pořádat...
Reagovat
Datum: 20.2.2012 08:57
Titulek: Bez titulku
Autor: Jarda
211
215
Redakce si trochu plete místopis Víkýřovic (Aqua-Daho) s Vernýřovicemi, to by závodní kolo bylo mnohem deeeeelší. Kvalita mediální kampaně se pořadatelům nedá upřít, po téhle masáži z médií se člověk mohl obávat, že snad uvidí Auklanda, Řezáče a spol. - třeba je angažuje i Jan Fischer.
Reagovat
Datum: 20.2.2012 20:28
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Lenon
215
199
Rej už opravil místopis, ale jeho redaktoři pracovali s poslední "tiskovou zprávou" od p.ředitele, a to on jel Jesenickou 40 ve Vernířovicích... .
Jinak samotná zpráva o závodu je ubohost a výsměch závodníkům.
V mém komentáři u fotoreportáže jsem nechtěl být tak nekompromisně kritický. Ale na rovinu: ten diletantismus při přípravě trati byl neskutečný.
V úterý rolba zjistila, že Přední skálu neprojede. Ve středu mu začalo padat z nebe zlato. Vymyslel si trať, kde se mělo projíždět 30 km. Toto se mělo ve středu jezdit a jezdit a pak především ve čtvrtek. Ale on nic nedělal ani v pátek !!! Celou zimu se tam nejezdilo a též i některé úseky nad Hvězdou se stále měly projíždět.
A pak realizoval to, čeho jsme byli svědky. A ty výmluvy na kalamitu. Ten samý den byly špičkové stopy jak na Paprsku tak i na Skřítku.
"Sněhuláci" od Severky proti jeho pojetí byly vždy závody extra nejvyšší třídy.
A pak to, co se dělo pořadatelsky přímo na trati.... Aspoň jsme se zasmáli.... Hořce.
Reagovat
Datum: 20.2.2012 10:08
Titulek: A přitom
Autor: Bob
232
173
Kdo letos zavítal někam ke sSkřítku a Traťovce určitě ví, kolik je nahoře sněhu. Jeli jsem tam s bandou asi 28.ledna a až do serpentýny nad Anahofem hromada sněhu (min. 40cm), tak jsme se divili, jak to že není trasa projetá, že už by měl i organizátor závodu si trošku hlídat přípravu tratě. Pak dlouho mrzlo, takže sníh určitě zůstal, nakonec něco připadlo, vymlouvat se na přívaly sněhu je nesmysl, taková trať musí být připravená nejmíň 14 dní předem - no škoda. To snad ani nemá cenu další ročník chystat a zůstat u takových těch malých závodů, co se dělají třeba na Paprsku.
Reagovat
Datum: 20.2.2012 11:00
Titulek: Mrzí
Autor: Saboter
303
175
To mě těší, že pana Zittu mrzí šrámy na mých lyžích. Mě jen mrzí, že jsem ho těma běžkama neměl možnost majznout po palici. Závod si dovolím označit za podvod na všechny závodníky. O změně trati jsem nebyl informován. O stavu trati také ne. V nebezpečném úseku nebyl žádný pořadatel.
Pro příští ročník a podobné akce pořadatele je jen jedno poučení. Vykašlat se na to a raději zvýšit účast na Jelymanovi a podobných akcích.
Reagovat
Datum: 20.2.2012 11:30
Titulek: Bez titulku
Autor: petr x
281
198
Soudě podle reakcí v tisku bere pan pořadatel závod především jako poučení do budoucna, podle diskuse např. na MTBs pos..l renomé pořadatelů čehokoliv v regionu na hodně dlouho. Z toho by si měl vzít poučení především...
Reagovat
Datum: 21.2.2012 08:20
Titulek: ostuda, polovina lidí nedokončila závod
Autor: lyžař
246
225
Tak máme úterý 21.února, 3 dny po závodě a podle tiskové zprávy zveřejněné na webu závodu http://www.jesenicka40.cz/ se stále ještě jelo u Vernířovic… to je ostuda.

Kromě toho pořadatel taky uvadí, že na start Jesenické čtyřicítky se postavilo 125 závodníků. Kdo má tu trpělivost a dokliká se až k výsledkům http://www.timechip.cz/vysledky/2012/jesenicka-40#rekapitulace , tak zjistí, že do cíle dojelo závodníků jenom 66.
Takže, uvádí-li pořadatel správné údaje, 59 jich nedojelo, to je 47% z celého startovního pole.
47% účastníků nedokončilo závod. A to je ta největší hanba pořadatele.
Reagovat
Datum: 21.2.2012 09:09
Titulek: Re: ostuda, polovina lidí nedokončila závod
Autor: vojta
219
233
...pokud by se důsledně trvalo na pravidlech, musel by navíc běžce bez lyží diskvalifikovat...
Reagovat
Datum: 21.2.2012 20:55
Titulek: Svědomí a odpovědnost pořadatelů
Autor: Stepa
210
274
Když jsem si prohlížela plánovanou trať závodu, měla jsem dojem, že to je jen hloupý vtip. Opravdu mě fascinuje odvaha pořadatelů připravovat v takových terénech masový závod typu Jizerská 50!!! O atraktivitě a tradici běžeckého lyžování ve zvolených prostorech Vikýřovic se dá jistě dlouho polemizovat. Je zřejmé, že trať byla naplánováná od stolu. Nikdo se zřejmě ani neobtěžoval zvolené terény projít na podzim, aby zaručil slibovanou kvalitu. Nerozumím tomu, proč se pořadatelský "dreamteam" ani není schopný omluvit a ještě psát lživé tiskové zprávy.
Reagovat
Datum: 23.2.2012 12:12
Titulek: Pořadatel lže
Autor: Lyžař z Čech
300
240
Z té neoficiální galerie (pod prvním obrázkem) je patrné, že cesta byla vyhrnuta mnohem dříve než ráno. Ten traktor s pluhem není pravda.
Reagovat
Datum: 23.2.2012 16:37
Titulek: Re: Pořadatel lže
Autor: lyžař
246
206
:-), no samozřejmě, že ji nikdo neprohrnul ráno na poslední chvíli před závodem:
http://www.lenon.cz/foto/12/120218/ipage00061.htm
V Šumperku začalo sněžit v úterý 14.2. večer a sněžilo do čtvrtka. Za noc, den a noc napadlo něco přes půl metru prašanu, ve čtvrtek pak už jen tak 10 – 15 cm a oteplilo se až nad nulu. V pátek před závodem už nesněžilo, teplota přes den už byla taky nad nulou, sníh si sedal...
Tato cesta byla prohrnutá nejpozději v pátek, možná už ve čtvrtek, RÁNO PŘED ZÁVODEM ANI NÁHODOU. To je jen další lež pořadatelů.

Doporučuju spravit si chuť na 21. ročníku Jesenického lyžařského maratonu http://jelyman.ssu.cz/ , kde to na rozdíl od tohoto fiaska už bude o lyžování.
SKOL
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).