ZPRAVODAJSTVÍ

Jedno velké ALE

4. července 2017, 13:00, téma POZNÁMKA JK, Jaroslav Kropáč
Záměr zřídit novou velkou společnost, která bude patřit našim městům a obcím, a jenž bude v budoucnu provozovat vodovody a kanalizace v okrese, je skvělá věc. I argument, že zisky z prodeje vody zůstanou „doma“ a nepůjdou do zahraničí, má jasnou logiku. Je tu však jedno velké a podstatné ALE, respektive PMŠ.
 Pokud se starostové k takovému kroku rozhodnou, půjde patrně o podobný model provozování, jaký si v devadesátých letech zvolil Šumperk v případě Podniků města Šumperka. Může se tak docela snadno stát, že vodovodní a kanalizační firmu bude řídit známý či dokonce velmi dobrý přítel některého ze starostů, v dozorčí a kontrolní radě budou sedět radní či zastupitelé, a celý management firmy bude představovat spíš jeden velký „kamarádšoft“, než uskupení odborníků.
V PMŠ to kdysi fungovalo podobně. Celé roky se firma, město, auditoři i dozorčí rada tvářili, že lepší společnost nikdo jiný nemá, a její zisky měly zůstat pro potřeby města. Skončilo to ostudou pro celý Šumperk, dvěma vleklými soudními kauzami a milióny korun neputovaly do radniční pokladny, ale do kasičky někoho úplně jiného. Schopné vedení se do PMŠ podařilo dosadit až na podruhé. Obávám se, že v případě vodovodní a kanalizační firmy druhý pokus nedostaneme.
Na stejné téma
Časy se mění , 30. října 2018
Držme palce a doufejme, 9. října 2018
Patnáctka, 25. září 2018
Mlčení nevadí, 4. září 2018


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 4.7.2017 16:49
Titulek: popravdě
Autor: aNONYM
352
142
Fungování PMŠ neskončilo ostudou, ale špinavou zlodějinou.
Reagovat
Datum: 4.7.2017 22:06
Titulek: Re: popravdě
Autor: Virtuální pohledávač
320
147
No a kteří trafikanti tomu bordelu v inkriminovanou dobB veleli?
Nebylo náhodou ve vedení představenstva protřelé černoprdelnické duo Suchomol s Brošem?


Reagovat
Datum: 4.7.2017 22:36
Titulek: Re: popravdě
Autor: Blanka Vydlabaná
299
158
1. Falešné lidovce za KDU-ČSL volí falešní svatoušci katolíci a církevně zmanipulované ovečky

2. Třikrát po sobě dokola tutéž chybu opakují debilové
Reagovat
Datum: 5.7.2017 11:37
Titulek: Re: popravdě
Autor: jako svině
312
186
K tomu, aby člen statutárního orgánu založil svou odpovědnost pro porušení povinnosti péče řádného hospodáře, zákon nevyžaduje úmysl člena si počínat protiprávně (např. úmyslně podvádět), k jeho odpovědnosti postačí i pouhá nedbalost.

Člen SO tak může odpovídat za zbytečné vymáhání již promlčené pohledávky (tj. za následnou povinnost hradit soudní náklady), či naopak za nevymáhání vymahatelné pohledávky, za přijetí úvěru, který nebude korporace schopna splatit, za využití rady neodborníka, za nezajištění znaleckého posudku, nepojištění vozového parku apod. Je nepodstatné, zda SO potrestá odpovědného zaměstnance, navenek je to totiž člen SO, kdo by eventuálně měl hradit škodu buď poškozené obchodní korporaci, kterou jako člen SO zastupuje, nebo třetí osobě. Doplňme, že už samotné přijetí funkce, k jejímuž výkonu SO nesplňuje zákonné předpoklady, je porušením péče řádného hospodáře.
Reagovat
Datum: 5.7.2017 11:01
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
298
168
Jaké "schopné vedení"? Vždyť nic nedělají!!! Trestní oznámení nepodali, auditu se dlouhodobě vyhýbali, o odpovědnosti bávalého představenstva a dozorčí rady se odmítají bavit.... Neustále se dožadují nějakých právních rozborů, přitom ředitelem je právník a v představenstvu sedí další 2 právníci. Za co tyto osoby berou odměny, když sami nejsou schopny cokoliv udělat a schovávají se za "právní rozbory", které nás budou stát desítky, statisíce korun? Řekněte mi, prosím, jeden iniciativní krok, který udělal ředitel nebo představenstvo nebo dozorčí rada společnosti. PROSÍM!
Reagovat
Datum: 5.7.2017 11:04
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
323
148
Nebýt opozice, která podala trestní oznámení a trvala na vyhotovení forenzního auditu a přihlášení pohledávky PMŠ do trestního řízení proti Šperlichovi, by si Šperlich pořád hřál svoji židli, starosta, Cekr a další parta by dál chodila do jeho sklípku na vínko, a jeho milenka Vařáková by si koupila větší igelitku, aby ty milióny mohla vynášet prduktivněji....
Reagovat
Datum: 5.7.2017 11:21
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
251
123
Současné vedení se jen veze na vlně toho, co udělal někdo jiný - a to Proregion spolu s Menšíkem a Horákem. Vedení zatím nic neukázalo. Uvidíme, jak si poradí s žalobou na náhradu škody. Snad si nikdo nemůže myslet, že by nebyla podána... a taky proti bývalému předtsavenstvu a dozorčí radě.
Reagovat
Datum: 6.7.2017 12:31
Titulek: Bez titulku
Autor: Them
362
168
A co tak udělit hmotnou zodpovědnost a zakázky, objednávky a jiné nad 50.0000 Kč rozhodovat společným vedením a ty menší pouze představovat a to i vše veřejně?
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Tentokrát s Týdnem na severu soutěžíme o pět volných vstupenek na hlavní den festivalu Čokoládové lázně, konaný 28. září ve Velkých Losinách. Můžete být u toho, proniknout do tajů výroby čokolády a obdivovat mistrovské kousky z ní, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Výherce oznámíme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Co je to lyofilizované ovoce?

a) ovoce sušené mrazem
b) ovoce naložené v čokoládě
c) ovoce naložené v rumu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na zbrusu novou zábavnou show skupiny SCREAMERS, kterou Zábřežská kulturní uvede ve čtvrtek 19. září vyhrávají: Jana Zetochová ze Šumperka, Marie Badalová a Jiří Vavrač ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.