ZPRAVODAJSTVÍ

Jedno velké ALE

4. července 2017, 13:00, téma POZNÁMKA JK, Jaroslav Kropáč
Záměr zřídit novou velkou společnost, která bude patřit našim městům a obcím, a jenž bude v budoucnu provozovat vodovody a kanalizace v okrese, je skvělá věc. I argument, že zisky z prodeje vody zůstanou „doma“ a nepůjdou do zahraničí, má jasnou logiku. Je tu však jedno velké a podstatné ALE, respektive PMŠ.
 Pokud se starostové k takovému kroku rozhodnou, půjde patrně o podobný model provozování, jaký si v devadesátých letech zvolil Šumperk v případě Podniků města Šumperka. Může se tak docela snadno stát, že vodovodní a kanalizační firmu bude řídit známý či dokonce velmi dobrý přítel některého ze starostů, v dozorčí a kontrolní radě budou sedět radní či zastupitelé, a celý management firmy bude představovat spíš jeden velký „kamarádšoft“, než uskupení odborníků.
V PMŠ to kdysi fungovalo podobně. Celé roky se firma, město, auditoři i dozorčí rada tvářili, že lepší společnost nikdo jiný nemá, a její zisky měly zůstat pro potřeby města. Skončilo to ostudou pro celý Šumperk, dvěma vleklými soudními kauzami a milióny korun neputovaly do radniční pokladny, ale do kasičky někoho úplně jiného. Schopné vedení se do PMŠ podařilo dosadit až na podruhé. Obávám se, že v případě vodovodní a kanalizační firmy druhý pokus nedostaneme.
Na stejné téma
Časy se mění , 30. října 2018
Držme palce a doufejme, 9. října 2018
Patnáctka, 25. září 2018
Mlčení nevadí, 4. září 2018


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 4.7.2017 16:49
Titulek: popravdě
Autor: aNONYM
335
126
Fungování PMŠ neskončilo ostudou, ale špinavou zlodějinou.
Reagovat
Datum: 4.7.2017 22:06
Titulek: Re: popravdě
Autor: Virtuální pohledávač
310
137
No a kteří trafikanti tomu bordelu v inkriminovanou dobB veleli?
Nebylo náhodou ve vedení představenstva protřelé černoprdelnické duo Suchomol s Brošem?


Reagovat
Datum: 4.7.2017 22:36
Titulek: Re: popravdě
Autor: Blanka Vydlabaná
279
138
1. Falešné lidovce za KDU-ČSL volí falešní svatoušci katolíci a církevně zmanipulované ovečky

2. Třikrát po sobě dokola tutéž chybu opakují debilové
Reagovat
Datum: 5.7.2017 11:37
Titulek: Re: popravdě
Autor: jako svině
294
175
K tomu, aby člen statutárního orgánu založil svou odpovědnost pro porušení povinnosti péče řádného hospodáře, zákon nevyžaduje úmysl člena si počínat protiprávně (např. úmyslně podvádět), k jeho odpovědnosti postačí i pouhá nedbalost.

Člen SO tak může odpovídat za zbytečné vymáhání již promlčené pohledávky (tj. za následnou povinnost hradit soudní náklady), či naopak za nevymáhání vymahatelné pohledávky, za přijetí úvěru, který nebude korporace schopna splatit, za využití rady neodborníka, za nezajištění znaleckého posudku, nepojištění vozového parku apod. Je nepodstatné, zda SO potrestá odpovědného zaměstnance, navenek je to totiž člen SO, kdo by eventuálně měl hradit škodu buď poškozené obchodní korporaci, kterou jako člen SO zastupuje, nebo třetí osobě. Doplňme, že už samotné přijetí funkce, k jejímuž výkonu SO nesplňuje zákonné předpoklady, je porušením péče řádného hospodáře.
Reagovat
Datum: 5.7.2017 11:01
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
286
151
Jaké "schopné vedení"? Vždyť nic nedělají!!! Trestní oznámení nepodali, auditu se dlouhodobě vyhýbali, o odpovědnosti bávalého představenstva a dozorčí rady se odmítají bavit.... Neustále se dožadují nějakých právních rozborů, přitom ředitelem je právník a v představenstvu sedí další 2 právníci. Za co tyto osoby berou odměny, když sami nejsou schopny cokoliv udělat a schovávají se za "právní rozbory", které nás budou stát desítky, statisíce korun? Řekněte mi, prosím, jeden iniciativní krok, který udělal ředitel nebo představenstvo nebo dozorčí rada společnosti. PROSÍM!
Reagovat
Datum: 5.7.2017 11:04
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
311
138
Nebýt opozice, která podala trestní oznámení a trvala na vyhotovení forenzního auditu a přihlášení pohledávky PMŠ do trestního řízení proti Šperlichovi, by si Šperlich pořád hřál svoji židli, starosta, Cekr a další parta by dál chodila do jeho sklípku na vínko, a jeho milenka Vařáková by si koupila větší igelitku, aby ty milióny mohla vynášet prduktivněji....
Reagovat
Datum: 5.7.2017 11:21
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
236
111
Současné vedení se jen veze na vlně toho, co udělal někdo jiný - a to Proregion spolu s Menšíkem a Horákem. Vedení zatím nic neukázalo. Uvidíme, jak si poradí s žalobou na náhradu škody. Snad si nikdo nemůže myslet, že by nebyla podána... a taky proti bývalému předtsavenstvu a dozorčí radě.
Reagovat
Datum: 6.7.2017 12:31
Titulek: Bez titulku
Autor: Them
346
154
A co tak udělit hmotnou zodpovědnost a zakázky, objednávky a jiné nad 50.0000 Kč rozhodovat společným vedením a ty menší pouze představovat a to i vše veřejně?
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Do kin míří film Yesterday. Víte jaké to je, když jste jediný člověk na světě, který zná písničky The Beatles? Dvě legendy britského filmu, oscarový režisér Danny Boyle a scenárista legendárních komedií Richard Curtis, spojili síly a natočili originální a hravou komedii o muzice a lásce. Šunmerské kino OKO ho promítne ve čtvrtek 27. června. Tři z vás mohou být u toho, když správně odpoví na soutěžní otázku a budou mít kapku štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Jaký film nenatočil režisér Danny Boyle?
a) Milionář z chatrče
b) Trainspotting
c) Jobs

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Tři volné vstupenky na divadelní představení Manželství v kostce, které uvede zábřežský kulturní dům v pátek 21. června od 19 hodin zcela netradičně v kině RETRO, vyhrávají: Květa Dvořáková z Velkých Losin, Petra Brachtlová z Libiny a Bronislava Nečesaná z Mohelnice. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně Kulturního domu.