ZPRAVODAJSTVÍ

Je blázen, nebo zloděj? Rozhodne soud

7. února 2017, 07:00, téma PMŠ, Jaroslav Kropáč
Šumperk - Těsně po uzávěrce tohoto vydání Týdne na severu začal Okresní soud v Šumperku projednávat kauzu obří defraudace. Na lavici obžalovaných by v úterý 7. února měla usednout bývalá pracovnice Podniků města Šumperka (PMŠ) Martina Vařáková, která podle státního zástupce zpronevěřila v městské firmě milióny korun. Vloni v prosinci vyfasoval u téhož soudu bývalý ředitel PMŠ Luděk Šperlich podmíněný trest, protože osm let nevymáhal 14 miliónovou pohledávku po firmě Jirdos. A rozhodně nejde o jediné pojítko mezi oběma případy.

 Ačkoli vedení města celé roky označovalo PMŠ za výkladní skříň toho, jak efektivně a moderně zajistit fungování komunálních služeb, realita byla patrně jiná. V Podnicích to chodilo jako v rodinné firmě, a to doslova. Obžalovaná Martina Vařáková je totiž životní partnerkou dnes již odsouzeného Luďka Šperlicha, který měl její práci kontrolovat. Vařáková podle obžaloby zpronevěřila milióny korun tím, že peníze od zákazníků městské společnosti neodváděla do firemní pokladny, ale nechávala si je pro sebe. Další zisky jí měly plynout z faktur za zcela vymyšlené služby. Nešlo přitom o jednorázové selhání, obžaloba tvrdí, že k vyvádění peněz z firmy docházelo systematicky několik let bez vědomí vedení PMŠ a jejich kontrolních orgánů.

Vinu odmítá

Podle informací Týdne na severu, které pochází z doby těsně před zahájením prvního soudního líčení, Vařáková svoji vinu odmítá. Zpronevěra je prý pouze fiktivní a mělo k ní dojít kvůli chybnému účetnímu programu. Vyšetřovatelé přitom na případu pracovali více než rok a provinění obžalované zaměstnankyně PMŠ podložili řadou důkazů. „Paní Vařáková se patrně bude snažit hrát celý případ takzvaně na hlavu. Údajně kvůli tomu dobrovolně strávila několik týdnů v psychiatrické léčebně. Je to totiž asi jediný způsob, jak se vyhnout tomu, že skončí, lidově řečeno, v teplácích,“ informoval redakci s případem dobře obeznámený zdroj.
Informace ze zahajovacího soudního líčení přineseme čtenářům v následujícím vydání Týdne na severu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 7.2.2017 09:24
Titulek: PMŠ
Autor: laďa
237
112
.......k vyvádění peněz z firmy docházelo systematicky několik let bez vědomí vedení PMŠ a jejich kontrolních orgánů.... tak to je originální názor. Pak je nutné se zamyslet nad tím, proč se někdo nazývá kontrolním orgánem a ne třeba jen nicnedělajícím příživníkem. Pak by asi do "tepláků" měl jít společně s paní pokladní. Tedy pokud ještě existuje něco jako spravedlnost.
Reagovat
Datum: 7.2.2017 15:31
Titulek: PMŠ
Autor: radka
182
163
Myslím, že se případ táhne dost dlouho na to, jaké jsou závěry. Hospodaření PMŠ podléhá nějakým podmínkám, na které asi kašlal každý včetně kontrolní komise a správní rady. Takže na lavici obžalovaných by se měli opravdu objevit všichni i ti co nevěděli a jen kontrolovali. Tak se ze svědků mohou stát i obžalovaní. Snad proto, aby nevznikaly nějaké "citové vazby" mezi radnicí a policií, byl případ k řešení předán do OLomouce. Myslím, že by spravedlnost měla platit pro všechny, tedy i pro viníky z řad zastupitelstva.
Lidi, v jakýchkoliv dalších volbách vybírejte opravdu pečlivě. No, zvažte, komu budete věřit.
Reagovat
Datum: 7.2.2017 15:59
Titulek: Je blázen nebo zloděj
Autor: drahoš
205
155
...jednoznačně zlodějka, dělala to několik let,a to úmyslně. Na psychině byla na odvikačce, jede přece první ligu. Kdyby ty prachy potřebovala!!!, to maminka s dětma, která neví jestli má koupit banán nebo botičky tak neřeknu, ...ale tohle je ZLODĚJNA a nenažranost.
Reagovat
Datum: 7.2.2017 18:37
Titulek: Luďku, zařiď to.
Autor: lukas
198
154
Tohle znělo z úst pana senátora celá léta. Pomineme- li, že ředitelé zodpovědní za VIRTUÁLNÍ POHLEDÁVKY dostávají podmínky, no co už- rozhodl nezávislý soud. A zmíněná paní to hraje na hlavu, no už... Ale proč nikdo nežene k zodpovědnosti členy statutáru, to je přimejmenším podivné. Nejhorší na tom je, že se tito Brožové, Přichystalové a kopec jejich kamarádíčků smějí do očí ostatním a nyní svalují vinu jeden na druhého. Pokud člověk jen trošku přemýšlí, musí přinejmenším tušit, že o tom tito lidé věděli. popravdě mě to, co se děje a jak se stále vesele zametá, vůbec nepřekvapuje. Další kauzy se i nyní metou pod koberec a kluci se dál smějí.
Reagovat
Datum: 8.2.2017 16:23
Titulek: Chamraď
Autor: Eva
160
134
Tahle kauza je dost směšná. Oba bych zavřela až zčernají! Nahrávali si navzájem a kudy chodili, byli mistři.. Hrozni znalci vína a ožralové, šperlichova nemá vychování a umí jen chlastat, proto ta odvykačka.Neni nic horšího než ozrala ženská, která se neumí chovat a vlije v hospodě pod stul. No nic, na každou sviní se voda vaří a za chvíli dovaří. Ať oba táhnou!
Reagovat
Datum: 10.2.2017 21:48
Titulek: Re: Chamraď
Autor: Lucka
132
151
jmenuje se vařáková, šperlichová je někdo úplně jiný. Ta jejíž jméno zde uvádíte alkoholu rozhodně neholduje a na rozdíl od Vařákové vychování má
Reagovat
Datum: 9.2.2017 08:09
Titulek: PMŠ
Autor: laďa
99
152
No a to s těma z radnice po hospodách chodí i soudce a šéf policie?
Reagovat
Datum: 9.2.2017 09:21
Titulek: Info REJ
Autor: radka
136
192
Tak doufám, že tepláčky jsou pro Šperlicha, jeho partnerku a další, ušity. No a co dělají policejní šéfové v Holomócu? Asi by se měl Zeman zamyslet nad tím, není-li mandát pro soudce zbytečně dlouhý.
Reagovat
Datum: 9.2.2017 10:04
Titulek: Bez titulku
Autor: Miloš Vajner
161
175
P.Vařáková svoji vinu odmítá.....neskutečná drzost a povýšenost.Pokud i za tohle dostane podmínku není v našem soudnictví něco v pořádku.Na hlavu určitě je,ale ne tak,že by nevěděla co dělá když kradla peníze.Jen považuje všechny okolo sebe za úplné tupce.Doufám,že v těch teplákách skončí a bude muset vrátit to co nakradla.
Reagovat
Datum: 10.2.2017 18:04
Titulek: Tuneláři v Podnicích města Šumperka
Autor: V. Kolář
144
193
Paní zastupitelka Zdeňka Dvořáková Kocourková (Pro Region) o případu Vařákové píše na fb a naprosto s ní souhlasím: Kontrolovat ji měl bývalý ředitel Šperlich (a toho zase představenstvo a dozorčí rada). Jenže pan Šperlich zatím u přípravného řízení odmítl vypovídat (důvod: osoba blízká) a milou paní pokladní v tom nechává pěkně vymáchat samotnou. Ta u soudu bohužel vypadala, že se zhroutí, jak se třásla. P. Šperlich je předvolán jako svědek na 2. slyšení, které proběhne 14.3.2017 v 8:15 v místnosti č.15 šumperského soudu. Jestli se zachová jako CHLAP - uvidíme. Ale skoro bych se vsadila, že strčí hlavu do písku, po vzoru svého Guru a bývalého předsedy představenstva PMŠ Brože.
Reagovat
Datum: 10.2.2017 19:54
Titulek: Re: Tuneláři v Podnicích města Šumperka
Autor: Nanosekunda ®
113
150
Ty seš taky případ teta


jak k tomu přijde ten V.Kolář?
Reagovat
Datum: 11.2.2017 01:23
Titulek: Nestyď se, klidně se tu podepiš jménem
Autor: Anonym
158
166
Ondřej Kunda Polák jestli teda umíš psát, dyslektiku. Mozkově dysfukční zastupitel ODS Polák nedokáže napsat ani zápis komise, které předsedá, za což pobírá 2.207,- á měsíc.
Reagovat
Datum: 11.2.2017 16:13
Titulek: Re: Nestyď se, klidně se tu podepiš jménem
Autor: Nanosekunda ®
134
179
mimo!
Reagovat
Datum: 10.2.2017 18:11
Titulek: Defraudoval 1,3 milionu, dostal 4 roky vězení natvrdo
Autor: Anonym
163
172
Bývalý šéf Městské policie ve Šternberku půjde za zpronevěru na čtyři roky do vězení (29. září 2016)
Bývalý šéf Městské policie ve Šternberku Pavel Pospíšil zpronevěřil totiž více než jeden milion a tři sta tisíc korun z parkovacích automatů a prohrál je v hazardu. Krajský soud v Olomouci potvrdil původní rozsudek Okresního soudu, proti kterému se Pospíšil odvolal.
Pospíšil musí městu Šternberk zaplatit taky veškerou škodu. Podle jeho zástupce Ondřeje Hojgra, prozatím splatil deset tisíc korun: „Jakési platby tam proběhly, ale ve vztahu k celkové částce je to běh na dlouhou trať.“
Rozsudek Krajského soudu je pravomocný. Pospíšil proti němu může podat jen dovolání k Nejvyššímu soudu.
Více na:
http://www.rozhlas.cz/olomouc/zpravy/_zprava/byvaly-sef-mestske-policie-ve-sternberku-pujde-za-zproneveru-na-ctyri-roky-do-vezeni--1654530
Reagovat
Datum: 11.2.2017 13:36
Titulek: soud Šumperk
Autor: radka
148
187
Tak jen doufejme, že tyto řádky možná čte i Mgr. Veselá a zamyslí se poněkud více nad rozkrádáním šumperské městské kasy a nad zloději, nebo jak se jim moderně říká. Snad proto, abychom si nemuseli myslet, že zákony a paragrafy jsou jen pro chudé.
Reagovat