ZPRÁVY

Jde to i bez dotací. Ale jen někde

23. února 2016, 12:00, Jaroslav Kropáč
Jde to i bez dotací. Ale jen někde Štíty - Až v Praze přednášeli zástupci štítecké radnice o tom, jak může město fungovat a prosperovat bez dotací od státu a Evropské unie. Přednáška vzbudila velký zájem a trvala téměř dvakrát tak dlouho, než se původně počítalo. Město ze severu našeho okresu nespoléhá na dotace už roky a výrazně se tím odlišuje od všech ostatních.

 „Ohlas na to, jak investovat a prosperovat bez dotací byl velmi kladný. I Štíty samozřejmě nějaké dotace čerpaly, ale rozhodně to nebylo tolik, kolik je dnes jinde obvyklé,“ vysvětluje starosta Štítů Jiří Vogel. Zatímco jiná města a obce vybudovaly z bruselských peněz nové chodníky, cesty nebo kanalizace, Štítečtí zvládli totéž bez tučných příspěvků Evropské unie. „Výhodami hospodaření bez dotací je třeba to, že můžeme svěřit realizaci městských zakázek místním firmám, dát práci zdejším lidem a netrápí nás tolik byrokracie. Například sportovní šatny jsme stihli postavit vlastními silami za kratší dobu, než nám trvalo vyřízení všech dotačních formulářů na obyčejný zametací vůz,“ uvedl Vogel.

Není to pro všechny

Samy Štíty ale přiznávají, že hospodaření bez dotací není výhodné pro každého. Vydělat na něm mohou hlavně větší obce nebo menší města. Ostatním nezbývá, než spoléhat na podporu státu nebo Evropské unie.
Zatímco výhodou dotací je získání velkého množství peněz, nevýhodou obrovská byrokracie a rozsah sankcí. Miliónové pokuty za chyby v dotačním řízení vyfasovala třeba Mohelnice nebo Staré Město, desítky miliónů korun mají za nesplnění dotačních podmínek vrátit Vodohospodářská zařízení Šumperk.Foto: red

Naprostou většinu stavebních akcí realizovaly Štíty vlastními prostředky. Přednost dostaly místní stavební firmy.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 23.2.2016 12:24
Titulek: Bez titulku
Autor: Mirek
354
241
Štítům, se daří a je to vidět čím dal víc v jejich městě, určitě zde velmi důležitou roli hrají zastupitelé města v čele se starostou Bc. Vogelem, který dokázal se svými pracovníky za deset let hodně Štíty proměnit k lepšímu,
Reagovat
Datum: 23.2.2016 12:47
Titulek: Bez titulku
Autor: Jitka
352
254
Minulý týden jsem měla možnost být přítomná v Praze na konferenci Evropské a strukturální a investiční fondy 2014-2020, starosta měl zde výbornou přednášku, která zaujala všechny přítomné účastníky.
Reagovat
Datum: 24.2.2016 13:02
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Roman
340
233
taky jsem byl na konferenci, prezentace byla srozumitelná, jasně doložené výsledky činnosti města, bylo zde poznat, že starosta je zkušený komunální politik,který ví co je nejlepší pro město Štíty
Reagovat
Datum: 29.2.2016 10:04
Titulek: Bez titulku
Autor: Jiří
333
257
"město ze severu našeho okresu"????
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Tentokrát s Týdnem na severu soutěžíme o pět volných vstupenek na hlavní den festivalu Čokoládové lázně, konaný 28. září ve Velkých Losinách. Můžete být u toho, proniknout do tajů výroby čokolády a obdivovat mistrovské kousky z ní, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Výherce oznámíme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Co je to lyofilizované ovoce?

a) ovoce sušené mrazem
b) ovoce naložené v čokoládě
c) ovoce naložené v rumu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na zbrusu novou zábavnou show skupiny SCREAMERS, kterou Zábřežská kulturní uvede ve čtvrtek 19. září vyhrávají: Jana Zetochová ze Šumperka, Marie Badalová a Jiří Vavrač ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.