ZPRÁVY

Jde to i bez dotací. Ale jen někde

23. února 2016, 12:00, Jaroslav Kropáč
Jde to i bez dotací. Ale jen někde Štíty - Až v Praze přednášeli zástupci štítecké radnice o tom, jak může město fungovat a prosperovat bez dotací od státu a Evropské unie. Přednáška vzbudila velký zájem a trvala téměř dvakrát tak dlouho, než se původně počítalo. Město ze severu našeho okresu nespoléhá na dotace už roky a výrazně se tím odlišuje od všech ostatních.

 „Ohlas na to, jak investovat a prosperovat bez dotací byl velmi kladný. I Štíty samozřejmě nějaké dotace čerpaly, ale rozhodně to nebylo tolik, kolik je dnes jinde obvyklé,“ vysvětluje starosta Štítů Jiří Vogel. Zatímco jiná města a obce vybudovaly z bruselských peněz nové chodníky, cesty nebo kanalizace, Štítečtí zvládli totéž bez tučných příspěvků Evropské unie. „Výhodami hospodaření bez dotací je třeba to, že můžeme svěřit realizaci městských zakázek místním firmám, dát práci zdejším lidem a netrápí nás tolik byrokracie. Například sportovní šatny jsme stihli postavit vlastními silami za kratší dobu, než nám trvalo vyřízení všech dotačních formulářů na obyčejný zametací vůz,“ uvedl Vogel.

Není to pro všechny

Samy Štíty ale přiznávají, že hospodaření bez dotací není výhodné pro každého. Vydělat na něm mohou hlavně větší obce nebo menší města. Ostatním nezbývá, než spoléhat na podporu státu nebo Evropské unie.
Zatímco výhodou dotací je získání velkého množství peněz, nevýhodou obrovská byrokracie a rozsah sankcí. Miliónové pokuty za chyby v dotačním řízení vyfasovala třeba Mohelnice nebo Staré Město, desítky miliónů korun mají za nesplnění dotačních podmínek vrátit Vodohospodářská zařízení Šumperk.Foto: red

Naprostou většinu stavebních akcí realizovaly Štíty vlastními prostředky. Přednost dostaly místní stavební firmy.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 23.2.2016 12:24
Titulek: Bez titulku
Autor: Mirek
295
208
Štítům, se daří a je to vidět čím dal víc v jejich městě, určitě zde velmi důležitou roli hrají zastupitelé města v čele se starostou Bc. Vogelem, který dokázal se svými pracovníky za deset let hodně Štíty proměnit k lepšímu,
Reagovat
Datum: 23.2.2016 12:47
Titulek: Bez titulku
Autor: Jitka
294
231
Minulý týden jsem měla možnost být přítomná v Praze na konferenci Evropské a strukturální a investiční fondy 2014-2020, starosta měl zde výbornou přednášku, která zaujala všechny přítomné účastníky.
Reagovat
Datum: 24.2.2016 13:02
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Roman
289
187
taky jsem byl na konferenci, prezentace byla srozumitelná, jasně doložené výsledky činnosti města, bylo zde poznat, že starosta je zkušený komunální politik,který ví co je nejlepší pro město Štíty
Reagovat
Datum: 29.2.2016 10:04
Titulek: Bez titulku
Autor: Jiří
275
223
"město ze severu našeho okresu"????
Reagovat

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na animovanou komedii ASTERIX A TAJEMSTVÍ KOUZELNÉHO LEKTVARU, kterou promítá šumperské kino Oko v pátek 4. ledna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo střeží recept na výrobu kouzelného nápoje v galské vesničce?

A) Magistrix
B) Lektvarik
C) Panoramix

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince, vyhráli Pavel Kubíček z Bohuslavic a Ladislav Ondráček ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v den akce přímo u vstupu.