KULTURA

Jaroslav Svěcený na festivalu Klášterní hudební slavnosti Šumperk

21. července 2010, 00:00, téma KLASIKA VIVA, rejdakce
Jaroslav Svěcený na festivalu Klášterní hudební slavnosti Šumperk Šumperk - Festival Klášterní hudební slavnosti Šumperk v neděli 18.7.2010 pokračoval koncertem polských umělců. Vystoupil jeden z nejlepších polských varhaníků Waclaw Golonka a trumpetista Tomasz Slusarczyk. Výkony varhaníka Golonky jsou šumperskému publiku známé a opět překvapil výběrem varhanního repertoáru.
Zakomponování skladeb polských autorů 15. a 16. století bylo velice působivé, stejně jako skladby polského romantického skladatele M. Surzyňského. Velkým hudebním objevem bylo ovšem vystoupení trumpetisty Tomasze Slusarczyka. Jeho neochvějný tón, krásně čisté a průsvitné výšky a mimořádný cit pro výběr skladeb, to vše bylo velkým hudebním zážitkem. Tento umělec patří do užší špičky evropských trumpetistů, o tom není pochyb.

Posluchači si užili koncert nejen po hudební stránce, ale poprvé při varhanním koncertě také vizuálně. Hlediště bylo otočeno směrem k varhanám, čili bylo možné spatřit účinkující, krom toho působivá výzdoba celého kostela svíčkami dávala celému večeru nádech tajemna a zvláštnosti. Pravděpodobně i změna počasí přivedla do sálu poměrně velkou návštěvu, takže téměř celý kostel byl zaplněn. Pořadatelé byli nadmíru spokojeni.

Festival nabídne další koncert v neděli 25. července od 20 h také v prostorách klášterního kostela v Šumperku a přivítáme českému publiku velice dobře známého houslového virtuoza JAROSLAVA SVĚCENÉHO. Na koncertě v Šumperku jej bude doprovázet cembalistka Jitka Navrátilová a na programu zazní skladby evropských barokních mistrů.


Jaroslav Svěcený

Je jedním z nejlepších současných českých houslistů a výraznou osobností české hudební scény. Jeho sólistická dráha začala již v době studií na pražské konzervatoři a Akademii múzických umění, kde studoval u prof. Františka Pospíšila a prof. Václava Snítila. Své vzdělání dovršil mistrovskými kurzy u slavných světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera. Jaroslav Svěcený je proslulý popularizátor houslové hry, zejména jeho televizní, rozhlasové a koncertní projekty přitahují publikum všech věkových skupin. Početná koncertní turné a festivalová vystoupení Jaroslava Svěceného obsáhla USA, Kanadu, celou Evropu, Brazílii, Kubu, Turecko, Izrael, Egypt, Libanon, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Saudskou Arábii, Indii, atd. Jaroslav Svěcený doposud natočil 40 CD s díly světových a českých autorů. Jako první český houslista nahrál kompaktní disk pro SONY CLASSICAL. V roce 1996 mu byla udělena prestižní cena Masarykovy akademie umění za tvůrčí uměleckou činnost. Je také uznávaným znalcem historie a stavby houslí. Jeho koncertní projekt pod souhrnným názvem "VIOLINO" představuje mistrovské housle významných houslařů 17. až 20. století.


Jitka Navrátilová
Patří k významným českým umělkyním, které reprezentují vynikající cembalovou školu renomované sólistky a pedagožky prof. Zuzany Růžičkové na Akademii múzických umění v Praze. Svá studia doplnila dvojí účastí na mezinárodních mistrovských kurzech v Curychu a Stuttgartu. Kromě své domácí koncertní činnosti hostovala jako sólistka se známým Sukovým komorním orchestrem mj. v Rakousku, SRN a ve Španělsku. Vedle sólistické činnosti pravidelně spolupracuje s houslistou Jaroslavem Svěceným. Natočila řadu snímků barokních mistrů i současných českých skladatelů.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.