ZPRÁVY

Jaroslav Ondráček: „Zasloužím si žlutou kartu.“ROZHOVOR

15. července 2014, 12:35, Hana Písková
Jaroslav Ondráček: „Zasloužím si žlutou kartu.“ Šumperk - Po třiadvaceti letech rezignoval na post šéfa Střediska volného času a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Doris Jaroslav Ondráček. První zprávy, které mluvily o osobních důvodech, jsem vůbec nebrala vážně. Za vážný osobní důvod považuji naléhavou situaci v rodině, vážnou nemoc anebo velký průšvih. Pokud se dozvíte, že bylo pod vaším vedením špatně zaúčtováno 940 tisíc, je to opravdu velká chyba, ze které je třeba vyvodit důsledky. Pokud ovšem dané peníze nikam nezmizely, prostě se jen, laicky řečeno, psaly do špatných kolonek, není to důvod ke složení funkce.

Zvláště pokud je instituce, kterou jste vedli, dobrou značkou a patří k šesti největším zařízením svého typu z celkového počtu tří set v republice. Takovou instituci jako ředitel neopouštíte v době, kdy má za sebou velké změny, které nebyly pro vás ani pro vaše zaměstnance jednoduché. Zdravý selský rozum a zvědavost mi nedaly, abych se od Jaroslava Ondráčka nepokusila zjistit, jak se věci skutečně mají.

Jak jsem zjistila, Vila Doris zažila za dobu svého fungování čtyři zřizovatele. Nejdříve okresní, potom školský úřad, Olomoucký kraj a v současnosti úřad městský. Byly to vždy změny k lepšímu?
Všechny ty změny vždy ústily k permanentnímu zlepšování. Netvrdím, že to bylo jednoduché. Když nám město nabídlo tehdejší budovu bývalé základní školy – dnešní Komín, stálo mě hodně energie obhájit na kraji myšlenku, že takové velké zařízení bude v Šumperku plně využité.

A následovalo spojení Dorisky s Domem dětí a mládeže u radnice, a také budování Střediska ekologické výchovy ve Švagrově, které má za sebou teprve rok existence.
Někteří lidé mě neměli v oblibě, když jsem říkal, že dva domy dětí na třicetitisícové město jsou moc. To spojení mělo proběhnout už dávno. Načasování všech těch změn nebylo úplně ideální, ale zvládli jsme to. Spousta lidí si neuvědomuje, že nejde jen o technické změny, ale především o změny, které se dotýkají lidí, kteří tu pracují. Říkal jsem si, že bude trvat přibližně tři roky, než se všechno zase usadí.

Proto mě zaskočila zpráva o vaší rezignaci. A prosím, neříkejte mi, že jde o osobní důvody.
Od listopadu loňského roku do letošního února u nás probíhal hloubkový audit, který odhalil nedostatky v účetnictví, přesněji zkreslený hospodářský výsledek na základě špatného zaúčtování nákladů budoucího období. Abychom věci napravili, pozval jsem účetní firmu, která začala dávat účetnictví do pořádku. Následně proběhla další kontrola z městského úřadu, a ani po zásahu účetní firmy nebyly auditorky spokojené. V současnosti na tom pracuje už druhá renomovaná účetní firma.

Pořád tam nevidím ten moment, kdy jste se odhodlal k rezignaci.
Po předvolání do městské rady. Bylo mi řečeno, že pokud sám nenavrhnu rezignaci, budu odvolán. Toto období je pro mě těžké. Už se ke mně donesla i fáma, že se u nás zpronevěřovaly peníze, což samozřejmě není pravda.

Vezměme to z druhé strany. Na co jste za těch více než dvacet let, co jste Vilu Doris vedl, pyšný?
Jsem pyšný na to, že se nám podařilo zateplit Komín tak, aby ta budova byla přívětivá pro všechny uživatele. To zateplení nemyslím po stránce technické, spíše po té lidské. Že jsme překonali období starého Švagrova a nového Švagrova, který je teď vlastně jako batole, ale jsem přesvědčený, že má dobře našlápnuto a do budoucna skýtá spoustu skvělých možností. A hlavně jsem pyšný na kolektiv lidí, který se nám podařilo vytvořit. Mnoho lidí, kteří k nám přišli jako středoškoláci, dokázalo při práci vystudovat vysokou školu. Dvakrát jsme získali Cenu města Šumperk a toto ocenění navíc získalo za dobrou práci i pět mých kolegů. Vila Doris je dnes dobrá značka.

Teď už ve vás ale vůbec nevidím člověka, který by chtěl rezignovat.
Nezeptala jste se, na co pyšný nejsem.

Tak tedy, na co nejste pyšný?
Nejsem pyšný na věci, které se nám nepodařilo dotáhnout. Například není propracovaná spolupráce s dalšími organizacemi, nepodařilo se nám vytvořit dětský parlament. Za třiadvacet let jsem nebyl schopen lépe zrekonstruovat budovu Vily Doris, šlo jen o kosmetické úpravy. Samozřejmě nejsem pyšný na to účetnictví. I když to pro mě bylo nečekané, protože z Olomouckého kraje jsme měli několik kontrol, které objevily nějaké chyby, ale ty se potom opravily a jeli jsme dál. Popravdě, když použiju fotbalovou terminologii, jsem si vědom, že si zasloužím žlutou kartu, ale vyloučení jsem nečekal.

Když bude vyhlášen konkurz na nového ředitele Vily Doris, můžete se zúčastnit?
Mohu, ale s velikou pravděpodobností to neudělám.

A už víte, co budete dělat dál?
Rád bych zůstal, protože zájmové vzdělávání mě pořád baví. To už ale bude od září záležet na novém řediteli nebo ředitelce. Teď o prázdninách samozřejmě musím připravit plán na příští školní rok.

Dovolená nebude?
Potřebuji dovolenou. Nejsem plážový typ, vyhledávám aktivitu, i když letos si říkám, jestli by mi flákání u moře neprospělo. Ale už rok máme naplánovanou cestu do Litvy, Lotyšska a Estonska, takže mám jasno.


 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 15.7.2014 13:38
Titulek: Na co je pyšný
Autor: Kamil
145
176
Na co jste pyšný? Dvakrát jsme získali Cenu města Šumperk! :-))))) Já se počůrám
Reagovat
Datum: 15.7.2014 17:02
Titulek: Re: Na co je pyšný
Autor: Mato
152
141
Tak si cvrnkni a pak si vyměň plenky, jestli to dokážeš :-)
Reagovat
Datum: 15.7.2014 18:36
Titulek: Kdo tu ztrátu zaplatí ?
Autor: Z lodě (j)
69
155
Opět daňový poplatník a strůjce zůstane nepotrestaný ? Nedivme se, že celá společnost, založená na podvodech a zlodějně je tam, kde je. Pana Ondráčka bych šupem poslal do basy a ne na žádnou drahou dovolenou. Mimochodem, k čemu je vlastně dobré to provozně předražené centrum ve Švagrově ? Doporučuji, aby tu nehoráznou rekonstrukci viděli všichni občané a získali pohled, jak se v tomto městě hospodařilo - a hospodaří. Nechci vidět, jak dopadne audit na radnici. A opět nikdo nebude potrestaný ?
Reagovat
Datum: 15.7.2014 19:23
Titulek: Re: Kdo tu ztrátu zaplatí ?
Autor: Templ
139
136
Vy se vyznáte. Pan Ondráček je zřejmě podle vás mocný kmotr, kterého všichni poslouchají....
Reagovat
Datum: 15.7.2014 19:35
Titulek: Re: Kdo tu ztrátu zaplatí ?
Autor: petrx
154
127
...no, tak ty, idiote, to asi nebudeš, z příspěvků na palici to nezaplatíš...


Reagovat
Datum: 15.7.2014 20:30
Titulek: Jakou ztrátu?
Autor: Smyl Flek z Nohavic
160
117
A o jaké ztrátě teď přesně mluvíš?
Reagovat
Datum: 17.7.2014 17:00
Titulek: Re: Jakou ztrátu?
Autor: Templ
159
109
cca 10,- Kč na přesun z jedné kolonky do druhé.
Reagovat
Datum: 15.7.2014 20:55
Titulek: Boží mlýny
Autor: abcd
142
124
Boží mlýnu melou jistě... Na každou svini se vaří voda, konečně došlo i na něj!
Reagovat
Datum: 16.7.2014 02:05
Titulek: mediální obraz
Autor: Dana
149
152
Úžasně lidský vykonstruovaný obraz médií, co je z toho všeho pravda ?
Reagovat
Datum: 17.7.2014 17:02
Titulek: Re: mediální obraz
Autor: Templ
146
121
Odstoupil šéf. Nedivím se tomu poprasku, jedná se o ojedinělý úkon v rámci ČR.
Reagovat
Datum: 16.7.2014 07:31
Titulek: Bez titulku
Autor: Templ
129
150
Po zkušenostech získaných 23-ti letou praxí má ještě chuť pracovat s dětmi.... a hlavně s jejich rodiči?
Reagovat
Datum: 16.7.2014 13:16
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Daniel
139
117
Pan Ondráček hraje zřejmě vabank. Podal rezignaci, aby mohl znovu do konkurzu? Je to vlastně chudák, "dvě účetní firmy na opravách pracují a auditorkám to nestačí". O co mu jde? Ty auditorky snad dělají svoji práci, ne? Určitě s novým zřizovatelem svoje kroky "krizového manažera" konzultoval.
Reagovat
Datum: 17.7.2014 08:17
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Templ
156
139
Nevím o jakou chybu účetní se jedná. Ale např. vzhledem k častým změnám v zákonech není problém chybu udělat.
Reagovat
Datum: 17.7.2014 10:54
Titulek: Bez titulku
Autor: fox
126
152
Ano a za chyby se platí..ve smyslu logiky ten,který je způsobil,takže vlastně článek nikoho neudává jako viníka....někdo tam asi ,jako u každé společnosti,či firmy má hmotnou zodpovědnost,pokud to není firma,která zpracovává účetnictví,nebo podklady pro účetnictví,pak je to osoba,která se na doklady podepisuje a ke pracování je předkládá.
Reagovat
Datum: 17.7.2014 12:34
Titulek: Dvě věci
Autor: Grifit
133
132
Asi bych v hodnocení situace (diskutujícími) oddělil vlastní práci Vily Doris a kritizované účetnictví. Ostatně v účetních věcech máme všichni tak trošku máslo na hlavě. Vila ale fungovala. Nemyslíte?
Reagovat
Datum: 17.7.2014 13:17
Titulek: Re: Dvě věci
Autor: Daniel
123
129
těžko posoudíme, zda pracovala jak nejlépe mohla, když nemůžeme poměřit s jinou organizací
Reagovat
Datum: 17.7.2014 16:59
Titulek: Re: Dvě věci
Autor: Templ
100
137
Dům dětí a mládeže? Přechodem pod Vilu došlo vlastně k požadovanému srovnání....nebo ne?
Reagovat
Datum: 17.7.2014 20:25
Titulek: Re: Dvě věci
Autor: Daniel
143
121
ke srovnání, to ano, ale ke zkvalitnění?
Reagovat
Datum: 18.7.2014 09:20
Titulek: Re: Dvě věci
Autor: Templ
121
119
Jistě. Ale....vše se přece dá vykonávat lépe.
Reagovat
Datum: 17.7.2014 13:31
Titulek: Bez titulku
Autor: Ludva
149
132
Jistě, to by se dalo říci: těžko soudit, jestli je naše město dobré, protože není žádné jiné, úplně stejné, se kterým se můžeme porovnat. Podle mě podobné organizace jako Vila Doris jsou k nalezení v jiných městech (a nejsou 100% stejné, ano ano) a ve srovnání s nimi je Vila Doris dobrá a pracuje dobře. Můj názor.
Reagovat
Datum: 17.7.2014 16:51
Titulek: Bez titulku
Autor: Daniel
134
106
Každý máme nějakou zkušenost, já s vámi nesouhlasím, lze pracovat i lépe
Reagovat
Datum: 18.7.2014 09:22
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Templ
162
130
Každý můžeme pracovat lépe....Navíc práce s dětmi je svázána s mnoha předpisy, které práci komplikují.
Reagovat
Datum: 18.7.2014 09:27
Titulek: Bez titulku
Autor: Templ
138
129
Zajímalo by mě, kdo z diskutujících má zkušenosti s prací pro děti a s účetnictvím.
Reagovat
Datum: 18.7.2014 20:58
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Ludva
104
122
???
Reagovat
Datum: 18.7.2014 16:40
Titulek: Šumperské stříbro
Autor: Vladislav Sobol
159
115
Ředitele neznám osobně, ale jedno vím (díky svému působení v tomto oboru) jistě: Šumperská Vila Doris byla v "extralize" obdobných zařízení v Česku. Do Šumperka jezdím často, ale nevybavuji si, že by město bylo ještě v jiném oboru (snad kromě kultury a pohodové atmosféry) v nejvyšší lize...
Reagovat
Datum: 18.7.2014 21:23
Titulek: je to tak
Autor: Hanča
149
149
Je správné, že pan Ondráček rezignoval, v sumpersko.net o sobě prohlásil, že je pedagog a ne krizový manažer. Myslím, že udělal mnoho chyb a za ty dva roky už mohlo být zařízení pod jeho vedením dále. Je zastupitel a pokud by radní přesvědčil svými výsledky, určitě by nerezignoval.
Reagovat
Datum: 20.7.2014 09:57
Titulek: Kuří oko nebo tlačenka
Autor: Insider
122
129
Osobně si myslím, že pan Ondráček někomu šlápnul na kuří oko nebo překáží v kariéře rodinnému příslušníkovi nebo známému někoho (z)rady města ;-)
Reagovat
Datum: 20.7.2014 13:45
Titulek: Re: Kuří oko nebo tlačenka
Autor: Hanča
167
139
Není to férový člověk a zaslouží si červenou kartu.
Reagovat
Datum: 21.7.2014 18:27
Titulek: Re: Kuří oko nebo tlačenka
Autor: shik
116
131
Pana Ondráčka znám mnoho let, a vždy se Fér choval.
Reagovat
Datum: 21.7.2014 19:24
Titulek: Re: Kuří oko nebo tlačenka
Autor: ff
147
151
šťastný to člověk......
Reagovat

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.