ZPRÁVY

Jarmark regionálních produktů a otevření Stezky pod Ptačí planinou

26. června 2014, 13:47, téma JESENÍKY, BH
Jarmark regionálních produktů a otevření Stezky pod Ptačí planinou Branná - Místní produkty označené regionálními značkami budou k mání na jednom místě v sobotu 5. července v Branné. Uskuteční se zde jarmark značky JESENÍKY originální produktŸŸ spojený s 5. narozeninami Relax centra Kolštejn, které má certifikát nejen na vlastní pivo Bran, ale i jako originální služba nabízená v horách pod Pradědem.

 „Jarmark se uskuteční v rámci projektu spolupráce dalších místních akčních skupin (MAS), a to Moravská cesta a slovenská Zlatá cesta,“ uvedla koordinátorka značení služeb a zážitků v Jeseníkách Hana Olejníková z MAS Horní Pomoraví, která zavádí v Jeseníkách značku od roku 2010.

Branenský jarmark nebude jen o prodeji, ale také o nových aktivitách v malé horské obci, která láká turisty svou fotogeničností a duchem místa. „Pokřtíme obnovenou Stezku pod Ptačí planinou, která získá pět nových turistických informačních tabulí. Na nich se návštěvníci dozvědí netradiční fakta o historii pivovarnictví, o lokálním místopise, fauně a flóře a Mariánském prameni a tradici zdejší Mariánské pouti,“ přiblížil ředitel Relax centra Kolštejn Tomáš Drápal, iniciátor obnovení někdejšího německého pěšího okruhu.

Celý program odstartuje v 13.30 předáváním certifikátů nově označeným produktům, službám i zážitkům v Jeseníkách. V prvním kole letošní certifikace pořádalo o značku rekordních 14 zájemců. Nově tak ponese značku jesenického zvonku například uzené maso, dřevěné hračky, medy a včelí produkty, vlněné výrobky, pramenitá voda s vyrovnaným pH, pečivo, sýry papírové a textilní produkty s Rychlebskou zvířenou.

Součástí akce bude i zahájení gastronomického festivalu Chuť Jeseníků. Chuť Jeseníků je exkluzivním projektem nejlepších gastronomických zařízení v horách pod Pradědem. Tradiční jesenické pokrmy se v letošním roce budou podávat v sedmi restauracích po celých Jeseníkách.

Náměstí v Branné zaplní i řada účinkujících, mimo jiné sbor Lobník, Bratrušovské seniorky. Milovníci historie se mohou těšit na přednášku historika Drahomíra Polácha o historii pivovarnictví v Branné, také děti si během odpoledne přijdou na své. Čeká je divadelní představení loutkového souboru Klubíčko ze Zábřeha a pohádkový les.

Místní výrobky budou k mání na jarmarku od 13.30 do 17 hodin. Projekt spolupráce nese název Cílem společného snažení je rozvoj regionálního značení. Jeho úsílím je zavedení značení služeb pro značku Regionální produkt HONTŸŸ a HANÁ regionální produktŸŸ. Celkem nyní po devátém kole certifikace nese značku JESENÍKY originální produktŸ 62 výrobků nebo skupiny produktů, 18 stravovacích a ubytovacích služeb a 7 zážitků.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 29.6.2014 17:56
Titulek: Historie se vrací
Autor: Basta
170
175
za chvíli to u nás bude jako za starého Rakouska. Jenže tehdy nebyl s trhy, jarmaky atp. takový tyátr a potraviny byly 100 x kvalitnější než dnes. Do Branné mně nikdo na kus žvance nenaláká. Zdá se, že historie, nevím z jakého důvodu láká hodně lidí. Za totáče jsem si stoupl před obecní úřad, zamával a skoro každý mně autem zastavil a vzal do Šumperka. Dnes by tak někdo maximálně někam kopl. Smyslem akce je vytáhnout z lidí peníze a ne ukázka historie, jde pouze o kšeft. Turistický průmysl šílí kam se člověk podívá. Z národa se stává národ čumilů.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 9. a 20. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jakou barvu oblečení nosí Pat a Mat?

A) žlutou a modrou
B) žlutou a zelenou
C) žlutou a červenou

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na akustický koncert skupiny FLEKSIBLE, která vystoupí v šumperském divadle 4. prosince, vyhráli Lenka Čermáková ze Šumperka a Bohumila Dolečková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Divadla Šumperk.