ZPRAVODAJSTVÍ

Jana a Pavel Krušovi: „V Leštině je moc hezky.“

15. listopadu 2016, 15:00, Hana Písková
Jana a Pavel Krušovi: „V Leštině je moc hezky.“ Leština - Ona pochází z Jeseníku, on je rodák z Leštiny. Dvacet let se věnovali společné vášni – uzení masa pro potěchu svou, rodiny a přátel, až koníček přerostl v drobné podnikání. Za Janou a Pavlem Krušovými dnes do Leštiny míří milovníci dobrého jídla a jejich dům se stává oblíbenou zastávkou například pro vodáky a cykloturisty. Největší radost mají z toho, když jejich uzené chutná i lidem, kteří dbají o přísnou životosprávu. Ostatně jejich práci ocenil i dnešní guru mnohých kuchařů a gurmánů Zdeněk Pohlreich.

 Přemýšlela jsem, že do sklípku jezdí lidé za vínem a uzené nebo sýr je většinou příjemným doplňkem, kdežto u vás je to naopak. Kdy přišla ta myšlenka, že maso už nebudete udit jen pro sebe?
P: U nás je to vlastně tradice. Já jsem z řeznické rodiny, i když řezníkem jsem se sám nevyučil. Dvacet let jsme si udili sami pro sebe, a když jsme si uvědomili, že nás to moc baví a přátelům kolem to navíc i chutná, rozhodli jsme se dodávat uzené i cizím lidem. Rozhodlo také přesvědčení, že to děláme správně.
J: Uzené k tomuto kraji patří, kdežto víno se tu nikdy nepěstovalo, proto to máme naopak. Uzené je v hlavní roli a dobré víno a pivo dovážíme.

Co to znamená správně udit?
P + J: Zaprvé musíte mít kvalitní a čerstvé maso. My preferujeme maso z českého chovu. Využíváme starou recepturu. Maso na tři týdny nakládáme a každý týden prochází kontrolou a překládáním. Potom se udí dvanáct hodin na kvalitním vysušeném dříví. Nepoužíváme rychlosoli ani žádné konzervanty. Jen sůl a česnek. Zásadní je i teplota při uzení. Díky našim předkům jsme získali zkušenosti, recept jsme si vychytali vlastní.

V čem se to uzení liší od postupu našich dědů a pradědů?
P + J: Liší se to v tom, že dřív naši pradědové měli udírny v komínech. Ty byly několik metrů nad ohništěm a záleželo na hospodyňce, kolikrát nechala vyhasnout v kamnech. Když víckrát, muselo se častěji zatápět, tím pádem se komín dehtoval, vznikaly karcinogeny a to uzené bylo nahoře tvrdé a bez vody. Bylo černé a nebylo až tak zdravé. My dnes dbáme na správnou teplotu kouře a procházíme pravidelnými kontrolami ve státní veterinární zkušebně i kontrolami hygieny.

Jak dlouho nám takto vyuzené maso, když ho nezavaříme, vydrží?
J: Záleží na tom, jak ho skladujete a jak se k němu chováte. My jsme to testovali. Když jsme maso uložili do lednice při teplotě pěti stupňů, i po dvou měsících bez problémů prošlo všemi přísnými kontrolami. Ale pozor, pokud ho skladujete společně s cukrovinkami, zeleninou a dalšími potravinami, už to je problém, protože maso může chytnout různé plísně. My doporučujeme zásobit se množstvím, které sníte, a spotřebovat ho do čtrnácti dnů.

A pro nás pro laiky, z kterých částí prasete je maso pro uzení nejlepší?
P: My udíme tři masa – plec, uzený bok a krkovici. Z plece máme jenom oříšky, výřezy, lidé ho často, protože je libové, berou na chlebíčky. Bok používáme celý a krkovičku takovou neutrální, místy libovou i trochu prorostlou.

A na jaký způsob máte vy sami uzené maso nejraději?
P+J: Máme rádi maso odležené týden až čtrnáct dní a jen tak s chlebíkem a okurčičkou. Když je dobře vyuzené, ohřívat ho ke kaši je skoro škoda.

Mluvíte o tom tak hezky, že mám pocit, že byste přesvědčili i vegetariána.
P: To je taky naše velká radost. V létě přijely holky – vodačky, většina z nich držela nějakou dietu a nás moc bavilo, když se bez jakéhokoli přemlouvání do uzeného pustily s chutí, až se jim leskly brady.

Slyšela jsem, že vaše uzené pochválil i obávaný Zdeněk Pohlreich.
P: Vybral si nás na jednom festivalu, a když mu bylo řečeno, že naše maso neobsahuje rychlosůl a že je tradičně uděláno, lehce se nevěřícně pousmál. Potom zakrojil, ochutnal a řekl, že to je opravdu uzené maso. To byla velká pochvala, navíc před tisícovkami lidí. Měli jsme radost.

Lidé dnes rádi kombinují různé typy zážitků, proč by měli přijet právě do Leštiny?
J+P: Protože tu končí Hrubý Jeseník a je tu krásná příroda. A i když tu cyklostezky ještě nejsou dodělané, jsou tady polní cesty a pro cyklisty je to ráj. Věříme, že v kombinaci s gastrozážitky, které nabízíme, jim tu může být moc hezky.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.