ZPRAVODAJSTVÍ

Jakub Kynčl: „Přemýšlet nad bydlením, to je asi to, co mě nejvíc baví.“ROZHOVOR

3. října 2017, 13:00, Hana Písková
Jakub Kynčl: „Přemýšlet nad bydlením, to je asi to, co mě nejvíc baví.“ Šumperk - V minulém týdnu bylo slavnostně odhaleno nově upravené prostranství před Společenským střediskem Sever v Šumperku. A jako každý lidský počin, má už během pár dní své příznivce i odpůrce. Ten první tábor se skládá z lidí, kteří jsou nadšení z toho, že zmizel šedivý temný kout, připomínající doby dávno minulé. Jiným obyvatelům města se naopak nově upravené okolí střediska nelíbí a dávají mu palec dolů. O myšlence tohoto projektu i její realizaci jsem si povídala s brněnským architektem Jakubem Kynčlem, jehož kancelář dostala proměnu prostranství před Severem na starost.

 Vaše kancelář už pro Šumperk pracovala, jak vnímáte naše město z hlediska toho, jak o sebe architektonicky pečuje?
My jsme vlastně v Šumperku začali pracovat někdy v roce 2005, dělali jsme tu víc různých studií přestaveb jednotlivých sídlišť, kde se právě řeší veřejná prostranství. Pořád šlo ale o takové to prostorové plánování, ale nikdy o konkrétní finální projekt. V prostoru, ve kterém teď stojíme, vidíte vlastně náš první projekt v Šumperku s cihlami, betonem, stromečky a trávou, prostě se vším všudy dotažený do konce. I když přesněji řečeno tady v těch květnících ještě chybí stromečky, které teprve dorazí. Vím, že město se chystá na spoustu dalších věcí v rámci úpravy sídlišť. Myslím si, že Šumperk se o svůj veřejný prostor stará nadstandardně dobře.

Někteří lidé v Šumperku nemají ten dojem. Můžu se zeptat, kde žijete a jaké máte srovnání?
My jsme malá brněnská kancelář, ale pohybujeme se po celé Moravě, dost i v Čechách. Na územním plánu jsme pracovali nejen v Šumperku, ale i v Olomouci nebo Prostějově. I v tomto regionu jsme toho prošli a projeli hodně a myslím, že Šumperk na tom určitě není špatně. Samozřejmě, vždycky někdo může přijít a říct: „Chtělo by to víc.“ Ale zároveň je také zapotřebí vidět, že to město má kasičku s nějakými prostředky na každý rok a nemůže prostě dát víc, protože zároveň musí ještě přispět na knihovnu a na seniory a děti do školy a tak dále. To, co já tady vidím, si troufám říct, že je opravdu nadstandardně dobré. Můžeme se bavit o kvalitě jednotlivých věcí a na to má samozřejmě každý svůj názor, to je velmi individuální. Někomu se to líbí, někomu se to nelíbí, ale s tím nic nenaděláte.

Můžete vysvětlit hlavní myšlenku tohoto schodiště a prostranství před Severem? Jako novinářka jsem před časem dostala informace, že to bude kaskádovité schodiště a pobavilo mě, jak si pod tímto pojmem každý člověk představí něco jiného. Někdo kaskádovitě padající pnoucí se rostliny, někdo padající vodu.
Musím říct, že jde o docela složité místo, protože je to prostor hned před dvěma veřejnými objekty, zároveň je to ve svahu, k tomu je tady několik průchodů. Potřebujete to vymyslet tak, aby tudy projeli jak vozíčkáři, tak maminky s kočárky a ještě chcete před těmi objekty vytvořit jakýsi prostor, což v tom svahu není úplně jednoduché. Šlo nám o to, aby to nebylo jenom komunikační místo, jenom schodiště, jen ten průjezd. Věříme, že tyto schody budou generovat to, že si na ně děcka budou sedat, budou na nich blbnout, to je v pořádku. Zároveň jsme přidali ještě nějaké lavičky. Jde o skloubení mnoha věcí dohromady. Z jedné strany jsme chtěli vytvořit komunikační matrici a z druhé strany důstojný prostor před zdejší knihovou.

Do jaké míry je to pro vás zásadní dílo?
Přirovnal bych to asi k bytovkám, které mnozí považují za běžné věci. Ale jde přece o stavby, ve kterých lidé žijí, takže jsou někdy mnohem důležitější než jiné, které možná vypadají důležitěji a významněji. My tyto věci máme rádi. Jsme rádi, že se to povedlo dotáhnout do konce, protože skvělých nápadů jsou stovky, tisíce, ale důležitá je ve výsledku synergie architekta, zadavatele a stavební firmy. A pokud některá z těch stran začne výrazně zaostávat, nedopadne to dobře.

Vy jste tu prý řešili hodně i osvětlení, aby to po setmění nebylo temné místo. Osvětlení je i pod zábradlím na schodišti?
Je pod zábradlím tak, aby se podél něj dalo vždycky chodit. Pak jsou tady samozřejmě i velké lampy, ale takový ten jemný dotyk, právě toho světla ze zábradlí, je vždycky příjemnější, než nějaká kdovíjak obrovitánská světla. Potřebujete ve městě cítit i taková ta intimnější místa a tato skrytá světýlka tomu mají šanci docela pomáhat.

My Češi jsme zvyklí často na nových věcech vidět hned zápory a slabé stránky. Už jsem slyšela názory, že se to nepovedlo, třeba proto, že v zimě to tady bude hodně klouzat, především seniorům, kteří sem chodí do klubu. Co vy na to?
Má to všechny potřebné prvky, aby to sloužilo co nejlépe. Vidíte, že ty plotny, které jsou zešikma, jsou vroubkované. Když to namrzne, klouzat to samozřejmě bude. Když je ledovka, budou vám klouzat všechny betonové nebo asfaltové chodníky. S tím asi nejde nic udělat. To schodiště má ale všechna opatření, aby v běžném provozu dobře fungovalo.

Na co se v nejbližší době těšíte jako architekt, co vás čeká?
Nevím, co si mám dřív vybrat, protože dnes je všechno s projednáváním tak strašně složité a zdlouhavé, že už skoro nevím, na co se mám těšit. Něco totiž rozpracujeme a pak to třeba rok, dva stojí kvůli úředním postupům, protože se nám pořád mění zákony a další věci. Myslím, že to je obecně problém tohoto státu. Naše kancelář se dost věnuje obytným souborům. Přemýšlet nad bydlením, to je asi to, co mě nejvíc baví.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 3.10.2017 21:47
Titulek: Bez titulku
Autor: Schimansky
216
Hrůza a děs, světla svítí do očí, schodiště je tak na zlomení nohy a když už to má klouzat a stálo to spoustu mega,tak těch pár desítek tisíc na vyhřívání schodiště by se také šiklo.....
Reagovat
Datum: 5.10.2017 09:31
Titulek: Pro vozíčkáře ?????
Autor: NIPI
213
Vždyť tam není dodržen Stavební zákon v prováděcí vyhl. 398/2009 Sb. - např. madla z obou stran na rampě s přesahem 15 cm snadno uchopitelná do ruky,zvýšený sokl minim. 10 cm (co na to nevidomí?).Hlavně že to bylo zkolaudováno podle Stavebního zákona!!
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na manželskou komedii MAGICKÁ HODINA s Vilmou Cibulkovou v hlavní roli. Pořad uvede Dům kultury Šumperk v úterý 25. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Kdo režíroval inscenaci Magická hodina?

A) Petr Zelenka
B) Vilma Cibulková
C) Aleš Cibulka

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na galakoncert operní divy EVY URBANOVÉ, která zazpívá v doprovodu Moravského klavírního tria ve velkém sále zábřežského kulturáku v neděli 23. září, vyhráli Jiří Pospíšil z Hostic, Eva Chovancová z Rapotína a Petr Nevěřil ze Zábřeha.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kulturního domu v Zábřeze.