ZPRÁVY

Jakub Gloza: „Daleko dopředu se nedívám.“ROZHOVOR

13. října 2015, 16:00, Hana Písková
Jakub Gloza: „Daleko dopředu se nedívám.“ Šumperk - V pondělí byl Jakub Gloza hostem Dobrého rána České televize Ostrava. Televizní redaktoři si všimli na jednom z nejčtenějších internetových serverů příběhu kluka ze Šumperka, který se rozhodl už ve svých devíti letech pořádat zábavné akce pro děti. Sluší se připomenout, že za své aktivity pro druhé převzal loni se svým souputníkem Honzou Šeflem Cenu města Šumperka a jeho Smíchoviny vyhrály v celostátní soutěži školních časopisů. Pro Jakuba a jeho parťáky se letošním podzimem mnohé mění. Z 1. základní školy přešel na šumperskou průmyslovku a aktivity jeho spolku Jokes & Games zaštítí nově Středisko volného času Doris.

 Základní škola je za vámi. Znamená to, že teď už budete pořádat akce spíš pro středoškoláky?
To ne. I proto jsme přešli pod středisko volného času Doris, chceme zůstat u akcí pro děti, hlavně pro ty z prvního stupně základních škol. Přiznám, že ještě někdy před půl rokem jsem uvažoval, že s těmi svými aktivitami skončím, ale děti i učitelé mi dali nadšeně najevo, že by byli rádi, kdyby to pokračovalo a oni se mohli těšit na další akce.

Váš spolek získal také nový název?
V květnu jsme oznámili, že budeme pokračovat, jen J & G jsme přejmenovali na Jokes & Games. Tenhle název je pro ostatní zřetelnější. Vystihuje, čím se zabýváme.

A aktivity pro děti už chcete organizovat mimo školu?
Jsem na „průmce“ na technickém lyceu a s Honzou Šeflem jsme si řekli, že už tyto aktivity nechceme spojovat se školou. Teď už půjde o naše mimoškolní zájmy, a tak nás napadlo domluvit se s Doriskou. Paní ředitelka byla z toho, co bychom chtěli dělat, nadšená, takže se v těchto týdnech seznamujeme s novým prostředím na Komíně. Rozkoukáváme se.

Dá se říct, kde se vzal váš zájem bavit ostatní děti?
Těžko říct. Odjakživa jsem měl hezký vztah k dětem, v té době to byli mí spolužáci. Podíl na tom má určitě i moje tehdejší paní učitelka Hana Uhlířová, která mě podpořila při první akci. Tou bylo Ježíškování. Ona mi rozmluvila Santa Clause, řekla, ať se zaměřím na naše české tradice. Tenkrát jsem se převlékl za anděla. Kostým mi ušili rodiče a jí se tak líbil, že mě poslala, abych obešel i další třídy. Mělo to snad úspěch. Líbilo se mi, že se u toho děti baví, a z toho vlastně vyplynulo, že jsem chtěl založit spolek, který bude vymýšlet zábavu pro děti.

Jaká byla reakce vašich spolužáků? Šli do toho s vámi, nebo jste pro ně byl spíš ten, který nějak vybočuje?
Nejdřív jsem byl sám, potom přišel druhý stupeň základní školy a kamarádi už mi občas vypomohli. Ale je pravda, že někdy jsem byl i terčem posměšků a různých pomluv. Měl jsem štěstí na další třídní učitelku. Zdeňka Krejčí ve mně asi už tenkrát viděla nějaký potenciál, a i když v té době byla organizace těch mých akcí velmi chabá, podržela mě. Obě ty zmiňované paní učitelky nám pomáhají dodnes. Neskutečně si toho vážím.

Na první dojem jste na mě působil jako introvert. V člověku, který chce bavit lidi a organizovat pro ně akce, musí být ale asi kus exhibicionismu.
Myslím, že introvert nejsem. Když jsem chtěl něco zorganizovat, musel jsem hodně komunikovat a v tom dětském věku hodně právě s učiteli, protože bez nich bych spoustu věcí nemohl zrealizovat. Bez chuti domlouvat se by to asi nešlo. Musel jsem mít odvahu oslovit dospělé, potom třeba i sponzory nebo v poslední době lidi z Dorisky. Bez toho by to nešlo.
Teď aktuálně pořádáte sbírku Psí tlapka. Jak vás to napadlo?
Děti i psi jsou tvorečkové, kteří se neobejdou bez cizí pomoci, jsou odkázáni na ostatní. Snažíme se pomáhat pejskům v útulku. Někdo se na ně vykašlal a oni za svou situaci nemůžou. Když vidíme na jedné straně lidi, kteří chtějí pomáhat, a na druhé straně psy zavřené v kleci, kteří vás chtějí celého oblíznout jen za to, že jim přinesete piškot, říkáme si, že to má smysl. Dodává nám to energii.

Těch akcí, které pořádáte během roku, je hodně. Co plánujete pro letošní školní rok?
Teď probíhá Psí tlapka, potom chceme oslavit osmé narozeniny spolku. V prosinci nás čeká nová akce Přijde domů Mikuláš. Chceme pokračovat v Ježíškování. V roce 2016 odstartujeme novou vědomostní olympiádu, která v různých kolech potrvá až do dubna. Čeká nás také Jojování, které povede opět moje kamarádka z Břeclavi. V dubnu proběhne Vycházka za čarodějnicemi a v červnu zorganizujeme Den dětí pro veřejnost. Taky doufám, že v květnu opět proběhne Bambifest. To není naše akce, ale akce všech, kteří dělají něco pro děti. K tomu vydáváme noviny Smíchoviny.
Předpokládám, že jako student prvního ročníku nové školy a k tomu šéfredaktor, administrátor webu a organizátor akcí už nic jiného nestíháte.
Když je čas, rád si zajdu ven s kamarády, projedu se na kole. Rád rekreačně sportuju a přivydělávám si na brigádách.

Myslíte, že organizování akcí se stane v budoucnu vaší profesí, anebo zůstane jen koníčkem?
Během osmi let fungování toho našeho spolku jsem už udělal několik závěrů a mnohokrát jsem se zmýlil, takže si netroufám říct. Zas tak daleko dopředu se nedívám.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 13.10.2015 19:55
Titulek: Tleskám!
Autor: Anonym
142
168
Nestačím se divit, kde všude se tento kluk objeví... Co to bude příště? Mladá fronta Dnes či Nova? :D
Reagovat
Datum: 6.7.2017 22:35
Titulek: Re: Tleskám!
Autor: aNONYM
125
136
Jeho vrcholné číslo bude start vědomostní olympiády v roce 2016, to se objeví v minulosti! Ale jinak frajer, palec hore.
Reagovat
Datum: 6.7.2017 22:59
Titulek: Re: Tleskám!
Autor: Arek
141
Se koukni na datum vydání rozhovoru :DD
Reagovat
Datum: 7.7.2017 10:42
Titulek: Re: Tleskám!
Autor: aNONYM
110
Aha, tak to pardon :D
Reagovat
Datum: 6.7.2017 21:22
Titulek: Tak s Doriskou to moc nedopadlo
Autor: Zita
104
Co jsem tak slyšela a četla tak pan Gloza brzy pochopil co zač je ta Doriska, o které tak dříve básnil. Už jen za prozření si zaslouží palec nahoru!
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Tentokrát s Týdnem na severu soutěžíme o pět volných vstupenek na hlavní den festivalu Čokoládové lázně, konaný 28. září ve Velkých Losinách. Můžete být u toho, proniknout do tajů výroby čokolády a obdivovat mistrovské kousky z ní, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Výherce oznámíme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Co je to lyofilizované ovoce?

a) ovoce sušené mrazem
b) ovoce naložené v čokoládě
c) ovoce naložené v rumu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na zbrusu novou zábavnou show skupiny SCREAMERS, kterou Zábřežská kulturní uvede ve čtvrtek 19. září vyhrávají: Jana Zetochová ze Šumperka, Marie Badalová a Jiří Vavrač ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.