SPORT

JAK TO VIDÍM JÁ: Šálek kávy, který nešmakuje každému. I tak si pozornost zaslouží

8. července 2015, 10:00, téma AMERICKÝ FOTBAL, Petr Fišer
JAK TO VIDÍM JÁ: Šálek kávy, který nešmakuje každému. I tak si pozornost zaslouží Šumperk - Americký fotbal si buď zamilujete a stanete se na něm pozitivně závislými, nebo nad ním jen opovrženě mávnete rukou. Něco mezi tím existuje pouze ve výjimečných případech. Je to velmi podobné jako s golfem či baseballem. Zvláště ve Spojených státech extrémně populární sportovní odvětví se v České republice prosazuje pomalými krůčky. Jestli míní vystoupat až na vrchol, čeká ho ještě pořádně dlouhá a trnitá cesta plná překážek.

 Jedná se o šálek kávy, který nešmakuje každému. V Šumperku mu přichází na chuť stále početnější divácká základna. I když by si na to před několika lety vsadil asi jen málokdo, na zápasy Dietos chodí v průměru více příznivců než na mužstvo produkující fotbal klasický. Na důležité utkání s Vysočinou se prodalo téměř 300 vstupenek, což není vůbec špatné číslo. Patrný rozdíl, který je zřejmý hned po několika minutách strávených na Tyršově stadiónu, panuje i v intenzitě fandění. Zatímco při mistrovských soubojích ve žlutomodrých dresech hrajících „čutálistů“ si velmi často připadáte jako na divadelním představení, kde je zakázáno vydávat jakékoliv zvuky, kulisa při americkém fotbalu se nejednou blíží bouřlivému prostředí známému z vedle stojící hokejové haly.
Dietos si každého návštěvníka váží a snaží se mu nabízet co možná největší komfort. Oblíbenou tradicí se stala přestávková tombola o zajímavé ceny. Báječné trefě umístěné přímo do černého se rovná i živý komentář s dostatečným ozvučením, který vtáhne do víru dění i méně znalé jedince. Klubový funkcionář Milan Kolařík si za mikrofonem počíná s přirozenou lehkostí stylem rodilého mluvčího. Díky jeho objektivnímu a poutavému pohledu na věc dobře víte, co se na zeleném trávníku zrovna děje a nepropásnete tak nic důležitého.
Americký fotbal se v Šumperku řadí mezi sporty, které nemají na růžích ustláno. Hlavně pokud jde o finanční zajištění. Hráči musí na chod oddílu přispívat ze svých kapes stejně jako basketbalisté nebo házenkáři. O sebemenších odměnách nemůže být ani řeč, všechno se odvíjí v plně amatérském režimu. Přesto sedlají svého koníčka s chutí a společně trávený čas si užívají.
Nejen proto si pozornost rozhodně zaslouží. Baví sebe i diváky, jejich zásluhou se o Šumperku ví po celé republice. Sportovním labužníkům ze širokého okolí nabízejí nové možnosti, jak trávit volný víkendový čas. Ať už na hřišti, nebo v hledišti.
Na můj vkus postrádá zápolení se šišatým míčem větší spád. Držet plynulejší tempo a s ním spojenou neustálou pozornost přihlížejících návštěvníků je prakticky nemožné kvůli celé řadě přerušení a časových prodlev. Z tohoto pohledu lze najít spojitosti s již zmiňovaným baseballem. Tedy další národní zábavou většiny Američanů, kteří nudnější pasáže, kterých může být více než
povedených akcí, dokážou trávit konzumací všeho, co se jim dostane do ruky.


Foto: Per Fišer

Hrajícím trenérem Dietos je Jan Kolařík. Klubový patriot a jeden z průkopníků amerického fotbalu v Šumperku musí druhý rok po sobě vstřebávat zklamání z neúčasti v play off.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 8.7.2015 12:18
Titulek: Pan Kolařík pochází odněkud z ciziny?
Autor: kinderman
284
245
Petře, "rodilý mluvčí" není totéž co "rozený moderátor/spíkr", což je patrně slovní spojení, které jsi měl na mysli.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o tři vstupenky na divadelní představení Manželství v kostce, které uvede zábřežský kulturní dům v pátek 21. června od 19 hodin zcela netradičně v kině RETRO, kde k hercům budete ještě blíže, než jste si mysleli. Prověří komediální talent a herecké mistrovství Zuzany Kronerové a Oldřicha Navrátila a vám polechtá bránici. Můžete být u toho, když správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Za titulní roli ve kterém filmu získala v loňském roce Zuzana Kronerová Českého lva?

1. Venkovský učitel
2. Domácí péče
3. Bába z ledu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Tři volné vstupenky na koncert nejúspěšnější písničkářky současnosti Radůzy, který se v šumperském Domě kultury uskuteční ve čtvrtek 13. června získávají: Jitka Pohorelská ze Šumperka, Dagmar Bajtková z Mohelnice a Lucie Hubáčková z Bludova. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně kulturního domu.