SPORT

JAK TO VIDÍM JÁ: Olympijský vítěz Jiří Dopita pod palbou. Je nepochopitelná!

10. prosince 2013, 19:37, téma HOKEJ, Petr Fišer
JAK TO VIDÍM JÁ: Olympijský vítěz Jiří Dopita pod palbou. Je nepochopitelná! Šumperk - Šumperský rodák Jiří Dopita se nedávno vrátil na stadion, kde dělal první hokejové krůčky. A stejně, jako tomu bylo v předchozích případech, musel čelit nadávkám a zlobě některých domácích fanoušků. Je naprosto nepochopitelná.

Když se stal na památných hrách v Naganu olympijským vítězem, nejeden nadšený Šumperák se hrdě bil do hrudi a provolával mu obrovskou slávu. Teď je spousta stejných jedinců schopna spílat totožné legendě jen kvůli tomu, že v některém z rozhovorů opomněla zmínit, kde s hokejem začínala a výhradně se bavila jen o své Olomouci. Měli by se nad sebou zamyslet.

Dopita se pohybuje v nedaleké hanácké metropoli přes dvacet let, takže více než půlku života. Naplno tam pronikl do tajů vrcholového hokeje a elitní soutěže, s olomouckými Kohouty se vyškrábal až na extraligový vrchol. A to za přímé asistence nemalého množství hokejových příznivců, kteří dojížděli podporovat jeho tým právě ze Šumperka a blízkého okolí. V roce 2006 se stal dokonce majoritním vlastníkem klubu. Přispěchal mu podat pomocnou ruku v době, kdy na tom nebyl nejlépe. Po ukončení hráčské kariéry se vrhl i na trenérskou dráhu, v současné době plní funkci asistenta hlavního kouče.

Že své období strávené ve městě na úpatí Jeseníků nepřipomíná tak často, jak by si někteří extrémně ladění dračí patrioti přáli? Na tom není nic divného. Slyšeli snad Davida Krejčího z Bostonu, že by se donekonečna chlubil tím, že sportovní kariéru odstartoval ve Šternberku. Nebo se stačí podívat na oficiální internetové stránky Detroitu Red Wings, za nějž válí další známý rodák Jakub Kindl. První zmínka v jeho hokejovém rodokmenu uváděná na webu "rudých křídel" se netýká Šumperka, ale Pardubic, kam se přestěhoval v dorosteneckém věku. Tak to prostě je!

Dopita má smůlu v tom, že jeho Olomouc je úhlavním šumperským nepřítelem v první lize. A to se jen tak neodpouští. Že bez sebemenšího váhání přijel podpořit charitativní zápas organizovaný Dušanem Bařicou před několika lety, nebo že mu nedělá problém zahrát si na venkovním hřišti Tyršova stadionu přátelský turnaj v házené s partou kamarádů, s nimiž odehrál v jednom týmu řadu povedených sezon? To jeho kritiky nezajímá. Ale mělo by. Všechno vidí až moc jednostranně a bohužel i zaslepeně.

Jiří Dopita je osobností, které není lhostejný osud českého hokeje. Řadí se po bok Jaromíra Jágra nebo Martina Straky. Nebáli se pustit do boje s větrnými mlýny a vlastní kluby, které jim přirostly k srdci. I za cenu toho, že do nevýdělečného podniku musí vrážet vlastní peníze. I proto by si Dopita zasloužil daleko větší úctu, pokoru, uznání a respekt. A nejen v Šumperku.


Foto: Petr Fišer
Jiří Dopita v dresu své Olomouce. Po ukončení hráčské kariéry se mimo jiné zabývá trénováním.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 11.12.2013 10:52
Titulek: malí štěkající ratlíkové
Autor: aNONYM
120
Jura byl a je borec a nějací widláci, jejichž zábavu dotuje celý Šumperk, se můžou jít pos.at.
Reagovat
Datum: 8.1.2014 11:35
Titulek: Re: malí štěkající ratlíkové
Autor: fucker
114
TAK TO TY SI URCITE SMRADLAVEJ TVARUZEK Z OLOMOOOOCE,VID
Reagovat
Datum: 8.1.2014 12:26
Titulek: Re: malí štěkající ratlíkové
Autor: aNONYM
131
102
Nejsem, vidláku.
Reagovat
Datum: 15.12.2013 11:09
Titulek: JAK TO VIDÍM JÁ:
Autor: Smyl Flek z Nohavic
118
S článkem nezbývá než souhlasit. Navíc bych podotkl, že od chvíle, co sportovní články píše Petr Fišer, se to tu dokonce i dá číst. Konečně se k tomu dostal někdo, kdo umí psát a navíc má všech 5 pohromadě, nestaví Draky za každou cenu na falešný piedestal, nebojí se je po zásluze zkritizovat a občas vystoupí otevřeně i proti "fanouškům", viz tento skvělý příklad. Jen tak dál!
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).