SPORT

JAK TO VIDÍM JÁ: Odpojení od (házenkářských) přístrojů? Jednou to přijít muselo

14. června 2017, 13:00, téma HÁZENÁ, Petr Fišer
JAK TO VIDÍM JÁ: Odpojení od (házenkářských) přístrojů? Jednou to přijít muselo Šumperk - Jednou to přijít muselo. Šumperská házená se v posledních letech pravidelně ocitala na přístrojích a šlo jen o to, kdy dojde k jejich odpojení a pomyslný sportovní život nadobro vyhasne. Smutná zpráva se rozletěla do světa první červnový den.

 Šumperk se pro nedostatek hráčů nepřihlásil do žádné soutěže. Protože se bavíme o tunelu, na jehož druhé straně není vidět sebemenší světélko naděje, je vysoce pravděpodobné, že už se v žádné nikdy neobjeví. Je konec. Definitivní konec jedné party, která táhla za společný provaz a v dobách největší slávy dokázala fantastické věci. Po šokujícím titulu v první lize si vybojovala právo startu v nejvyšší soutěži.
Čas zastavit nejde, roky přibývají. Hrající trenér Petr Korec avizoval s předstihem, že nedávno vypršená sezóna je jeho poslední v kariéře. Rozloučil se v osmatřiceti letech s tím, že chce volný čas věnovat čtyřčlenné rodině. Ze stejných nebo zdravotních důvodů ho následovali další veteráni Marek Mikuláš a Stanislav Drechsler. Loď se začala potápět a neměl ji kdo zachránit. Došlo k naplnění černého scénáře, k němuž se schylovalo už několikrát.
Šumperská házená vychovala řadu hráčů, na které se bude nostalgicky vzpomínat. Protože každý rok hospodařila s omezeným finančním rozpočtem, nikdy nebyla zkažená penězi. Semknuté mužstvo plné odchovanců se scházelo výhradně pro zábavu a dobrý pocit ze hry. Zadarmo, bez závidění, pro radost a uvolněnou náladu. V nedělním dopoledni bavilo před obědem sebe i věrné fanoušky. Všichni do jednoho tvořili velkou rodinu, ve které vládly usměvavé tváře, pohoda a vzájemná sounáležitost a propojenost. Bylo to víc než jen sport.
Malé město na úpatí Jeseníků si zatruchlilo na dalším funuse. Není to tak dávno, co z podobných příčin opustil futsalovou scénu ligový klub Delta Real. Kdo bude další? Přežijí jen ti nejsilnější. Menší kolektivní odvětví, jako je házená, začnou dojíždět na malý zájem ze strany mládežníků. Je to začarovaný kruh, z nějž vede do relativního bezpečí jen extrémně složitá cesta. V uspěchané době, ve které dominují počítače, mobily, sociální sítě a spousta jiných pohodlnějších možností a aktivit, se rozhodně nejedná o poslední sportovní umíráček. V blízké budoucnosti bude zvonit čím dál častěji a hlasitěji.
Klobouk dolů před všemi, kteří obětavě táhli házenkářskou káru až do roztrhání těla. Zaslouží upřímné uznání a poděkování. Ve skromných podmínkách servírovali spokojenému a vděčnému publiku za málo peněz hodně kvalitní a sympaticky znějící muziky…


Foto: Petr Fišer

Manželé Krobotovi jako stěžejní oddíloví funkcionáři dělali do poslední chvíle, co se dalo. Házená v Šumperku kritickou situaci ani tak nepřežila.


 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na manželskou komedii MAGICKÁ HODINA s Vilmou Cibulkovou v hlavní roli. Pořad uvede Dům kultury Šumperk v úterý 25. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Kdo režíroval inscenaci Magická hodina?

A) Petr Zelenka
B) Vilma Cibulková
C) Aleš Cibulka

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na galakoncert operní divy EVY URBANOVÉ, která zazpívá v doprovodu Moravského klavírního tria ve velkém sále zábřežského kulturáku v neděli 23. září, vyhráli Jiří Pospíšil z Hostic, Eva Chovancová z Rapotína a Petr Nevěřil ze Zábřeha.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kulturního domu v Zábřeze.