SPORT

JAK TO VIDÍM JÁ: Mám velký strach… o malé sporty v malých městech

25. května 2016, 13:00, Petr Fišer
JAK TO VIDÍM JÁ: Mám velký strach… o malé sporty v malých městech Okres - S předstihem se zachránili a nakonec se při shodě příznivých výsledků z posledního kola vyhoupli až na šesté místo finální tabulky druhé ligy. Těžce zkoušení šumperští házenkáři, jejichž velmi úzké funkcionářské vedení v minulosti srdnatě a do posledního dechu statečně odráželo nápor gradující úměrně s ekonomickými i hráčskými potížemi, přežili další sezónu. Za daných okolností nezbývá, než uznale pokynout hlavou. Zároveň se ale nabízí jednoduchá otázka - co bude dál?

 Mám velký strach. Velký strach o malé sporty v malých městech. Házená je jedním z nich a jako by přesně vystihovala neutěšenou situaci, která se v mnoha odvětvích neustále zhoršuje. Čas zastavit nejde a roky přibývají. Na tom by nebylo nic zásadního, kdyby měl přesluhující veterány v rámci generační obměny kdo nahradit. Sportovní náboráři zápasí s čím dál menším zájmem ze strany aktivních mládežníků, což v některých vesnických lokalitách platí také o nejrozšířenějším fotbalu. Rapidně jich ubývá a co je alarmující – nejspíš bude ještě hůř.
Snahu házenkářských nadšenců, kteří dlouhá léta táhnou do boje za jeden provaz jako parta sehraných válečníků, lze považovat za obdivuhodnou. Na druhou stranu každý tuší, že se jen oddaluje hodina smrti, kdy tradiční mužský tým plný odchovanců vymře po meči jako královská linie dynastie Přemyslovců a zkopíruje smutný příběh futsalových kolegů. A podobných osudů může v blízké budoucnosti přibývat jako hub po dešti. Na přístrojích se nacházejí další ohrožení „pacienti“, třeba družstvo basketbalových žen.
Jedno vím jistě. Jsem rád, že jsem jako malý vyrůstal bez internetu, bez mobilů, bez počítačů, bez televizních her. Nutilo nás to trávit celé dny s hokejkami na ulicích, fotbalovým kopačákem v parcích nebo basketbalovým míčem v tělocvičnách. A že jsme ani zdaleka neměli takové možnosti a podmínky, co nabízí dnešní doba? O to mi to s odstupem času připadá kouzelnější.
Není náhoda, že nezanedbatelnou část nejednoho soutěžního či ryze amatérského seskupení tvoří borci v letech. Kolikrát i „Husákovy děti“. Nebýt jejich zápalu a lásky ke sportu, na rozbouřeném moři by se už dávno poroučela pod hladinu řada vrávorajících lodí. Takzvaná moderní doba stačila během své poměrně krátké existence semlít a sešrotovat nemalé množství talentů a opěvovaných nadějí. Zaplaťpánbůh, ne každý se nechá stáhnout ke dnu. Veliké díky za všechny světlé výjimky, ať už se jedná o jakoukoliv úroveň…


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 27.5.2016 09:08
Titulek: Vo tom to je
Autor: NKOB
126
139
Vidět děcka honit se venku za mičudou je už dnes skoro anomálie. Degenerace dětí úspěšně pokračuje. Je jiná doba. A z toho sádelnatého sortimentu se nedají vybrat lidi do armády nebo policie. Dřív bylo hůř a dnes je jednoznačně lépe.

Reagovat
Datum: 27.5.2016 10:15
Titulek: Re: Vo tom to je
Autor: aNONYM
123
Máme se až moc dobře a tak míříme k záhubě. Jde o zcela přirozený přírodní proces ověřený třeba i na myších. Takže nic divného se neděje. Naopak, vše je v dokonalém souladu s přírodou.
Reagovat
Datum: 27.5.2016 11:17
Titulek: Re: Vo tom to je
Autor: Milouš
118
113
Zlatý TOTÁČ. To byla bída a děti od hladu běhaly po lesích a sbírali kořínky. Byly jako čiperky a každý uměl kotrmelec. Proto se všichi hodili pro základní vojenskou službu. Za totáče nebyly obavy že by děti zdegenerovaly. A teď si vyber. Komunizmus nebo smrt zadušením špekem.
Reagovat
Datum: 27.5.2016 11:56
Titulek: Re: Vo tom to je
Autor: aNONYM
167
128
Kouzlo je právě v tom, že dnes si vybrat můžeš. Nikdo ti nebrání odcestovat na Kubu, do KLDR nebo třeba do Venezuely a tam zase sbírat ty kořínky. Za komoušů ale nikdo do kapitalistického pekla odejít nemohl. A když to zkusil, dostal kulku do zad. Pro mě samotného je záhadou, proč tady tolik lidí remcá a nadává, ale do socialistických rájů za vládou svých milých soudruhů se nestěhují. Oni totiž moc dobře vědí, že tak dobře jako tady by se tam neměli. Ale jako správná pokrytecká a zbabělá chamraď nadávat musí, to chápu. Ale chyť je za ruku s tím, že se jede do zemi socialismu zaslíbené! To začnou kvičet jak podsvinčáci a gauče se hrůzou nepustí.
Reagovat
Datum: 29.5.2016 01:13
Titulek: Re: Vo tom to je
Autor: Zelík
187
106
A jak to vypadá v Bangladéšiji a Anonymii? A co si vybrat? TV, mobil, PC, tablet,
nebo vygumovaný mozek ?
Reagovat
Datum: 29.5.2016 09:11
Titulek: Re: Vo tom to je
Autor: aNONYM
190
117
Ty první čtyři věci tam nebudeš potřebovat a tu poslední už očividně máš.
Reagovat

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.