SPORT

JAK TO VIDÍM JÁ: Fotbal nepřestává zapáchat

26. června 2019, 18:00, téma FOTBAL, Petr Fišer
Česko – Fotbal byl, je a nejspíš zůstane smradlavý. Ve finále jde akorát o to, v jaké míře a s jakou intenzitou bude cítit zapáchající odér. Kdo si optimisticky myslel, že v posledních letech docházelo k úspěšnému očisťovacímu procesu, měl by odložit růžové brýle. Moc se toho nezměnilo.

Ryba většinou smrdí od hlavy. Těžko pomýšlet na zásadní změny k lepšímu, když nejpopulárnější kolektivní hru ve sportovním světě neustále bičují negativní kauzy čelních představitelů. Někdejší prezident UEFA Michel Platini byl zadržen kvůli vyšetřování nekalých praktik při volbě mistrovství světa pro rok 2022. Obvinění z korupce si několikrát vyslechl i Miroslav Pelta, jenž stál šest let ve vedení České asociace jako předseda.

Není divu, že soudný člověk fotbalovému prostředí nevěří a kouká na něj nedůvěřivě skrz prsty. Opilí arbitři, sporná rozhodnutí, podivné výsledky, kontroverzní využívání videa v rámci nového projektu VAR, nebo tendenčně řízená utkání baráže o nejvyšší soutěž ve prospěch prvoligistů z Příbrami a Karviné v poslední době. To je jen krátký výčet momentů, které vyvolaly pozdvižení. Pozdvižení, co fotbalu vůbec neprospívá a sráží jeho kredit v očích veřejnosti.

Spárům černé chobotnice s dlouhými chapadly neunikají ani nižší soutěže. Relativně větší klid na krajské či okresní frontě v minulých sezónách zavládl pouze proto, že ambice nejednoho oddílu z různých důvodů nejsou takové jako dřív. Ať už kvůli finančním možnostem, nebo okleštěnému stavu hráčského kádru.

Jenže stačí trochu těsnější přetahovaná o udržení či postup a hned se najdou výjimky. Funkcionáři, kteří nabídnou děkovné „všimné“, a lehce zkorumpovatelní sudí ochotně natahující ruku. „Jak se v dnešní době můžou chránit hráči, potažmo celý tým, když si nás slušně řečeno mažou na chleba a dělají si s námi, co chtějí? Jakmile nám rupnou nervy, není pro ně nic jednoduššího, než sáhnout k vyloučení. Stopku potom dostanete na čtyři nebo pět kol. Kde se můžeme dožadovat toho, aby byli potrestaní i rozhodčí v případě, že si to zaslouží?“ zlobil se kapitán Mohelnice Roman Kuba, jeden z bojovníků za korektní hru bez zákulisních machinací.

„Za pár šušňů jsou ze sebe ochotni dělat hrozné kašpary. Nechci nikomu sahat do svědomí, ale tohle bylo příliš. Jestli se někdo zachraňuje takovýmto způsobem, je to hodně smutné. Fotbal se snažíme dělat čistě a férově, a když potom vidíme, co se děje, strašně nás to ubíjí a demotivuje k další práci. Je to fotbalové zlo. I. B třída je prohnilá,“ nebral si po prohraném utkání v Novém Malíně servítky tahoun Starého Města Jaroslav Klemsa. „Musím s ním plně souhlasit. Speciálně v jarní části to byl opravdu hnus,“ podpořil svého trenérského kolegu kouč postupující Lesnice Jan Knobloch.

Svazoví činovníci stížnosti podobného ražení většinou neřeší, a když už ano, vyřknou kolikrát verdikt, ze kterého je kdekomu smutno. Třeba jako v případě Velkých Losin, které se onehdá nerozpakovaly upozornit na skutečnou snahu soupeře ovlivnit vzájemný zápas prostřednictvím úplatku nabízeného přes telefon. „Nemáte důkazy a znevažujete dobré jméno českého fotbalu. Tahle ne, pánové! Musíme vám udělit výchovnou pokutu,“ zaznělo v podobném duchu o pár dní později. A to v oficiálním stanovisku, které obdrželo losinské vedení z Olomouce…

Slušní „Mirkové Dušínové“, kterých naštěstí není málo, to nebudou mít nikdy snadné. Ve fotbalovém Česku obzvlášť. Svádí totiž nerovný boj s větrnými mlýny, co pravděpodobně nikdy neskončí.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 29.6.2019 18:57
Titulek: Jak to vidím já.
Autor: Jarda Hofman
18
Ještěže existuje možnost se nadýchat čistého a svěžího vzduchu na místním zimním stadionu, jinak by to bylo k nevydržení.
Reagovat
Datum: 18.7.2019 14:58
Titulek: Fotbal
Autor: Fans
21
Kopaná je krásný sport , ale naprosto zkorumpovaný .
Reagovat