KULTURA

Jak šel čas s Lubošem Hlavsou

9. května 2018, 13:00, Ondřej Polák
Jak šel čas s Lubošem Hlavsou Šumperk – Mnohostranný umělec Lubomír Hlavsa se už přes čtvrtstoletí úspěšně pohybuje v oboru dokumentární a hrané televizní tvorby. V úterý 15. května se o své zážitky z filmové branže podělí s návštěvníky besedy v Domě kultury Šumperk, která bude spojena s projekcí nejzajímavějších scén z Hlavsových snímků.

 Rodák ze Šumperka, který zde dosud žije i pracuje, se prosadil jako kameraman, režisér, scenárista, hudebník, ilustrátor a výtvarník v jedné osobě. V oblasti umění se pohyboval již před revolucí, v letech 1978 - 1992 se aktivně věnoval především hudební tvorbě, například s křesťanskou pop-rockovou skupinou Arcus projezdil křížem krážem Českou republiku. Se svou maminkou Valentinou spolupracoval na rozhlasových pořadech pro známé zahraniční stanice Trans World Radio nebo HCJB World Radio. Současně tvořil dál hudbu jako projev světonázoru a také v ní čas od času vyjadřoval svůj odpor vůči totalitám všeho druhu.

Kreslíř komiksů pro ABC

Lubomír Hlavsa se od dětství věnoval také kreslení komiksů, kterými si chtěl kompenzovat celoživotní lásku k filmu. Od roku 1987 kreslil komiksy již profesionálně a vydával je například v časopisech ABC, Čtyřlístek, Ilustrované sešity, Stopa, Kometa, Aréna nebo slovenské Slniečko.

Tvůrce historických filmů

V roce 1992 si konečně splnil největší životní sen a začal se věnovat televizi a filmu. Stal se totiž spolumajitelem vlastní produkční televizní společnosti, která dodnes úzce spolupracuje s Českou televizí. Pro veřejnoprávní médium natočil více než stovku publicistických pořadů, dokumentárních filmů nebo doku-dramat.
Později se začal věnovat především historickým tématům a polohrané dokumentární tvorbě. Diváci mohli vidět snímky: Hrabě Zinzendorf – síla přesvědčení, David Zeisberger - Apoštol indiánů, Pod ochranou Žerotínů nebo Jan Hus - Cesta bez návratu. A v současné době je na plátnech kin k vidění celovečerní snímek Poslední útěk Jeronýma Pražského s Ondřejem Vetchým, Jitkou Čvančarovou, Petrem Kostkou, Pavlem Rímským a Vladimírem Kratinou v hlavních rolích.


Internetový dědek

Lubomír Hlavsa má zároveň potřebu se vyjadřovat k obyčejným věcem, které nás potkávají v běžném životě. Tak vznikl i jeho YouTube kanál Dědek a jeho kreslený svět, který pravidelně publikuje na internetu. Jednotlivé díly doplňuje velmi podvedenými výstižnými ilustracemi.
Minulý měsíc obdržel Lubomír Hlavsa za své celoživotní dílo v oblasti kultury Cenu města Šumperka.
Beseda s promítáním se uskuteční 15. května od 17 hodin v sále G klubu. Vstupné činí symbolických třicet korun.


 
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 10.5.2018 07:39
Titulek: ?
Autor: Udivený
37
Odpor vůči totalitám všeho druhu? Zajímavé tedy je, že je několik volebních období po sobě vždy na kandidátce Nezávislé volby vedle Z.Brože.
Reagovat

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.