KULTURA

Jak se vaří Koblihy?

7. ledna 2009, 18:39, Honza Suchomel
Jak se vaří Koblihy? Hudebních seskupení, kapel, šikovných sólistů a vůbec muzikantů všeho druhu je na Šumpersku a okolí jako much. Letos se podíváme spolu s naším mladým kolegou, který je mimo jiné tak trochu také z hudební branže, některým na zoubek blíže. A časem přijde řada i na ty, co snad možná ještě ani neznáte, co zatím hrají v sousedově garáži a sní o tom, že jednou dobudou prkna Lucerny a zlámou všechna dívčí srdce. Takže...
Tahle banda mladých šumperských kluků, hrající bláznivý punk-rock, jak sami říkají, vás nenechá chladnými. Buď je budete milovat nebo na nich nenecháte nit suchou. Mají za sebou téměř 30 koncertů, nahrávají demo CD, vyhráli několik talentových soutěží, za rok stvořili 25 písniček a kotel jejich fanynek a fandů neustále roste. Koblizi vyslali na rozhovor svoje kytaristy – Pepana a Brandyho.


united islandsAsi největší a nejočekávanější novinkou je vaše chystané CD. Jak probíhá příprava ?
Brandy: My už svou práci na cd odvedli, skládání písní a nahrávání ve studiu máme za sebou, teď ho ještě čeká mastering a my si ho pak jen půjdeme vyzvednout - to je asi vše=)
Pepan: Probíhá intergalaktickou super rychlostí, už bude skoro hotové.

Na tom, že nahráváte demo má určitě vliv i vaše vítězství na LadronkaFestu. Jak jste se k tomu vlastně dostali a jak se vám hrálo v Praze ?

Brandy:
Takže... LadronkaFest byl nejlepší koncert našeho života - to potvrdí jakejkoliv koblížek z nás =) Velký pódium, úžasný publikum, skvělej zvuk...a taky jsme měli šatnu společně s nějakým dívčím tanečním klubem, takže jsme se nenudili ani v nejmenším=) A jak jsme se tam dostali? Už ani nevím, asi jsme někde viděli leták...
Pepan: Já taky nevím, jak jsme se k tomu dostali. Já jsem jen věděl, že jsme to vyhráli.. Ale jako v Praze to bylo dobrý.. Hlavně velký jak star wars:)

A vítězství vám zaručilo pár dní ve studiu, je to tak?
Brandy:
Jasně, jen jeden den, ale nakonec jsme v Praze byli tři dny, protože mistr zvukař z nás byl docela na větvi. Fajn chlap.

Tak kvalita stojí čas... Kdy plánujete křest ? Máte už vybraného křestního taťku nebo mamku ?
Brandy: No, kvalita...Ve studiu jsme byli poprvé, tak uvidíme, co na to budou říkat fanoušci. My jsme spokojení maximálně...jak jinak=) Křest ještě neplánujeme, ale chceme ho. Kdoví kdy. A kdo by nás tak mohl křtít? Můj osobní favorit je Jan Haubert z Visáčů,nebo Ondra Hejma. Oba jsou to týpci...ale nevím, jak bychom je přesvědčili, aby nám tu placku pokřtili=)
Pepan: Jo, plánujeme velkou slavnost s obrovskejma plakátama a s ohňostrojem, prostě obrovská. Budou se tam prodávat párky v rohlíku a jitrnice a taky klobásy, myslím, že to půjde i do rádia..

To bude velká párty, nenechám si ujít.. Máš už nápad na název ?
Pepan: Nad názvem CD jsme přemýšleli hodně např. řev z pískoviště,15 min slávy nebo něco s jídlem, ale to ještě nevím co..
 

skutečná liga

Když už jsme u těch týpků, máte jako kapela nějaký vzor ? Nebo kapelu, se kterou byste si chtěli zahrát na jednom podiu ?
Pepan: No, náš největší vzor je Stiefler z American Pie. S tím bychom si chtěli zahrát..
Brandy: My jsme každej úplně jinej, takže ani na vzorech se neshodnem...Například já miluju rock´n´roll. Jak ten starej od Raye Charlese, Chucka Berryho apod., tak ten moderní v podání The Hives, The Vines. Takže bych byl totálně odvařenej z toho, kdyby mi zavolal tour manager například Rolling Stones a chtěl nás jako předkapelu na jejich další koncert v Česku =)

Tak možné je všecko. Každopádně by měl dost příležitostí, minulý rok jste odehráli téměř 30 koncertů a zdaleka ne všechny byly tady v Šumperku.. Jestliže Ladronka byl nejvydařenější, tak kterej koncert byl totální propadák ? Máš nějakou nezapomenutelnou historku z cest a koncertů ?
Brandy:
Jo, koncertů bylo hodně, snad až moc. Tenhle rok se bude muset "manažer" sakra snažit, aby překonal ten loňskej...ten byl bezva. Největší propadák...šumperská Bambiriáda? Hrozný, ještě teď se stydím=) Za ten rok koncertování jsem si toho s klukama zažil hodně, ale ty nechutný vzpomínky mi z paměti vytlačily ty vtipný vzpomínky...sorry, nic nebude. Brrr.
Pepan: No, když jsme jeli ve sněhové vánici poslepu, jak nebylo vidět. Nebo když jsme byli ve studiu a spali jsme v Praze, tak jsem dělal večer s Robinem a s Tomem takovej bordel, že šel Filip spát do koupelny.. :D Ono je toho strašně moc..

Texty a hudbu skládáš především ty.. O čem rád píšeš ? Máš nejoblíbenější písničku ?
Brandy: Tak to už není taková pravda jako dřív, kdy psaní hudby stálo výhradně na mně. Ted´ hodně skládá Filípek, kluk ušatá...třeba pecku Popelář, tu mám od něj nejradši. A Pepa taky skládá, některý nápady sou fakt zlatý...Robin vlastně taky píše, ale to je jakoby...taky mu nekecám do toho, jak má hrát na bicí...nebo jen trochu =) No, a o čem rád píšu? Právě o tom, na co mám náladu. Pokud píšu smutnej love song a přitom mám holku a jsem s ní štastnej, těžko to ode mě vyzní upřímně. Ale nejlepší téma jsou beztak holky =) A má nejoblíbenější písnička od nás je určitě song Navždy. Text k němu jsem předělával od píky přinejmenším 5x tak ještě, aby se mi nelíbil =)

Pupu, slyšel jsem, že taky skládáš písničky.. o čem jsou ?
Pepan: Většinou o blbostech a jen o tom, co nás zajímá. Na co budeme psát písničky, nevím, třeba o válce, když nám je u .......

Tvoří celá kapela koukám.. Máte nějaké vysněné koncertní místo, něco jako Lucerna nebo O2 Arena ?
Pepan: Na Big Day ( hudební festival v Austrálii ) a tak.. V televizi třeba na Nově.
Brandy: Rock Café ( hudební klub v Praze ) .. Vlastně jsme tam málem hráli na křtu CD našich kámošů Fate Magazine, ale zasáhla ruka zákona. Akce musela končit v 10 večer a na kluky koblihový nezbyl čas..

Byli koblížci od začátku ve stejným složení nebo jste se scházeli a rozcházeli.. ??
Brandy: Na začátku jsem byl jen já a Pepa... Jen jsme tak blbli asi měsíc ve zkušebně v Rachotu. To byly ty začátky =) Pak přišel jako bubeník Pepův kamarád Šeňa a poté jsme měli na půl zkoušky basáka Matyse (teď kapela Fly) a pak asi na měsíc basáka Kosina, mého spolužáka z gymplu. To všechno bylo na podzim roku 2007. Na Vánoce jsme vykopli Kosina a nahradili ho Filípkem, kterýho jsme potkali na akci hudební školy Yamaha, kam jsme tenkrát všichni chodili. To byl osud =) Pak se s náma za dva měsíce rozloučil Šeňa, kterej na nás neměl kvůli hokejové kariéře čas a my hledali bubeníka... Našli jsme toho nejtalentovanějšího, nejkrásnějšího, prostě nejlepšího...Robina =) Od tý doby hrajeme pořád ve stejný sestavě a až na občasný hádky nám je fajn. Máme se rádi.

ladronka

Tvůj cíl, kam bys to chtěl s koblihama dotáhnout ?
Brandy: Být na plakátech v Bravu a zemřít.
Pepan: Jednoznačně Slavíka. A taky bychom si chtěli otevřít obchod z ponožkami..

Ponožky ? A jaký ponožky tam chceš prodávat ?
Pepan: Ty, co se dávají na uši a na nos a takový ty klasický sk8tový s proužkama..

Tak hodně zákazníků přeju:)
Pepan: Dík, doufám, že si nějaký koupíš. Nechám ti vyrobit na zakázku..

Super, budu chtít červený s černýma puntíkama.. Jak jste přišli na název Koblížci ?
Pepan: Hledali jsme něco dementního, čeho si každej všimne a řekne si: To jsou nějací blázni, kteří váží nejmíň 200 kilo, na to se podívám..

Jak se těšíte na ples gymplu ? Hráli jste už na nějakým plese ?
Brandy: Já se bojím...my jsme všechno možný, ale určitě ne plesová kapela. Naštěstí ještě nemáme potvrzenou účast...utečme, dokud můžeme =) No, naše dva první koncerty byly na plesech, ale trochu jiného ražení, než ten gympláckej... Ale všechno se má zkusit, že jo?
Pepan: Jo, docela se těšíme, nemůžu kvůli tomu spát. Hráli jsme na plese, ale byla to nuda, protože tam byly starý baby a naše hudba je pro mladší generaci, takže si myslím, že na plese to bude dobrý.

Ještě se vrátím k soutěžím, hodně slušně jste dopadli i ve Skutečné lize, kde jste se dostali mezi nejlepších 15. Bezpochyby jste byli černým koněm soutěže a i vaše videa byla nejkomentovanější. Když si čtu názory, tak mám pocit, že jste jedněmi milováni a druhými zatracováni.. jak to vidíš ty ?
Brandy: Když to vezmu po kolech Skutečný ligy, tak v tom prvním jsme byli lamy a uměli jsme prd. Však to jde taky vidět na Streamu, viděl to snad každý. V druhém kole jsme už takový lamy nebyli, ale na postup bych to netipoval, aspoň ne po hudební stránce. Třetí kolo, naše poslední, bylo naše nejlíp zahraný. Až na zpěvy jsme se překonávali =) Paradoxně v tom třetím kole, kde jsme vypadli. Poprvé jsem věřil, že si postup zasloužíme. Tak nic no =) A pokud jde o komentáře... Pokud chceš hrát v kapele jako jsou Koblížci a přežít, musíš mít hroší kůži vůči kritice. Já ji mám. Pár komentářů jsem si přečet, některým kritikám jsem musel dát za pravdu, ale často to byli jen závistivý kecy... Tahat do diskuze o naší hudbě věci jako je délka našeho pohlaví, sexuální orientace a IQ, to není O.K. A většinou to ani nebyla pravda =) No, každopádně každá kapela má svý fanoušky, kteří ji podporujou, tak i svý "hatery", kteří ji odsuzujou. Hudbu děláme jak pro fanoušky, tak i pro ty hatery, kterým chci tímto poděkovat...bez vás bychom nikdy nebyli tak slavní, hehe =)

Tak a teď můžete něco vzkázat fanynkám a fanouškům.. Cokoli, ale ať se to může zveřejnit
Pepan: Počkej, přemýšlím.. Snažte se moc nejíst nebo dopadnete jako my 4 a nesnažte se napodobovat naši demenci, tak dobře to zase neumíte :D

Moc krásný a ideální na závěr. Kluci, díky za rozhovor a přeju hodně zdaru ve vaší další tvorbě, hodně fanoušků, spoustu alb a nápadů na ponožky :)
Brandy: Díky
Pepan: Super a dík, žes to vydržel:)
  Koblížci!:
  • Filip Vlček ( Gimmy ) – zpěv, baskytara
  • Tom Brandejský ( Brandy ) – solo kytara
  • Robert Poch ( Rubu ) - bicí
  • Josef Vařeka ( Pupu ) – zpěv, kytara
A kde se na ně můžete přijít podívat ?
 
  • 23.01.2009 Přerov, Rock Club Šuplík
  • 30.01.2009 Šumperk DK, Ples Gymnázia

Na úplný závěr kluci přidávají přání do new ro(c)ku:

"Kluci koblihový přejí hodně štěstí a zdraví všem fanouškům i nefanouškům, jejich rodinám, blízkým, spolužákům, sousedům... Také přejí všem kapelám, ať jim to v roce 2009 šlape jak má, všem zamilovaným, ať jim to klape, jak má a všem ostatním, ať se v nadcházejícím roce zamilují a začnou hrát v kapele=)..."


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.