KULTURA

Jak dopadlo Welzlovo filmobile?

18. února 2009, 12:36, Martin Strouhal
Zábřeh - Dne 14.2.2009 se uskutečnil v zábřežském kině Retro již 5. ročník filmové soutěžní přehlídky Welzlovo filmobile. Přehlídku uspořádalo Studio ms video Martin Strouhal a Televize Zábřeh.
Do hlavní projekce bylo zařazeno po předvýběru celkem 14 filmů od deseti autorů. Z toho byly tři snímky na žádost autorů prezentovány jako nesoutěžní a to dva filmy z cyklu Pashmina Martina Kratochvíla, který současně zasedal v porotě, a film Zlatá Aljaška z domácí dílny ms video Martin Strouhal.

Festival moderoval herec Vladimír Hrabal. Kino Retro navštívilo po dobu soutěžní projekce více jak 250 diváků.

„Kvalita letošních filmů byla opravdu vysoká. O tom svědčí i to, že mnoho diváků bylo schopno v kině Retro zhlédnout všechny projekční bloky, což byl obdivuhodný výkon, protože zde strávili prakticky deset hodin sledováním filmů. Celá soutěž by se nemohla uskutečnit bez podpory, kterou mu tradičně dává město Zábřeh, Olomoucký kraj a některé zábřežské společnosti,“
řekl o přehlídce Martin Strouhal.


 

Hlasování proběhlo tak, že diváci průběžně po každém projekčním bloku dávali své hlasy jednotlivým filmům.

"Je to snad jediný festival, o kterém vím, že autoři mohou získat hodnocení svých filmů od odborníků, kteří zde pravidelně zasedají v porotě. To nám velmi pomáhá při další tvorbě,“ řekl Milan Daňek z blanenského studia z Blanska.

V porotě zasedli PhDr. Lenka Poláková - šéfdramaturgyně centra publicistiky a dokumentaristiky ČT Ostrava, PhDr. Martin Kratochvíl - hudebník, cestovatel a filmový producent (oba dva se festivalu účastnili od jeho počátku) a PhDr. Pavel Taussig - filmový kritik a historik.

Přehlídky se zúčastnil za město Zábřeh místostarosta Lubomír Sommer a Olomoucký kraj zastupoval Mgr. Radovan Rašťák, náměstek hejtmana.

„Jsem zde poprvé a překvapilo mne, kolik se zde sešlo kvalitních filmů, a jaká je návštěvnost festivalu. Věřím, že festival si nadále udrží svou kvalitu a přeji organizátorům hodně zdaru do dalších ročníků,“ řekl náměstek hejtmana, Radovan Rašťák.
 V hlavní soutěži rozhodli diváci svými hlasy takto:
 
  • 1. místo – Neznámá Antarktida, režie Pavol Barabáš, K2 studio, Slovensko
  • 2. místo – Filipínské štěstí, režie Tomáš Kubák, KAM studio
  • 3. místo – Bambuti, režie Jan Popelka, Milan Daněk, Alena Žákovská, Audiovisual

Tyto vítězné snímky si kromě krásné unikátní ceny vyrobené metodou fusingu a připomínající polární krajinu odvezli také poprvé v historii festivalu finanční odměnu.

Porota udělila nezávisle na diváckém hlasování své odborné ocenění třem filmům a to:
Oběma filmům Pavola Barabáše, K2 studio, Slovensko - Neznámá Antarktida a Carstenz, dále pak filmu z cyklu Planeta lidí – Kombajové, režie Jaromír Giecek a Jaroslav Vašíček.

Divákům a soutěžícím zahrála v průběhu festivalu několikrát skupina Two Men whoes love´s music.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 9. a 20. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jakou barvu oblečení nosí Pat a Mat?

A) žlutou a modrou
B) žlutou a zelenou
C) žlutou a červenou

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na akustický koncert skupiny FLEKSIBLE, která vystoupí v šumperském divadle 4. prosince, vyhráli Lenka Čermáková ze Šumperka a Bohumila Dolečková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Divadla Šumperk.