ZPRÁVY

Irena Jonová: „Rekvalifikační vzdělávání dalo práci 87 % absolventů“

26. února 2016, 15:29, redakce, placená reklama
Téměř devadesát procent absolventů rekvalifikačních kurzů obsluhy CNC strojů našlo stálé zaměstnání. Touto mimořádně úspěšnou bilancí se může chlubit Střední škola železniční, technická a služeb v Šumperku, jednodušeji také „učnák“ na ulici Gen. Krátkého, která na jaře otevře nové kurzy částečné rekvalifikace ve třiceti různých oborech. Další podrobnosti prozradila v následujícím rozhovoru ředitelka školy IRENA JONOVÁ.

 Komu jsou určeny vaše rekvalifikační kurzy?
Dospělým lidem, kteří hledají novou práci. Podle posledních údajů úřadu práce chybí v našem regionu 731 kvalifikovaných dělníků. Částečné kvalifikace umožňují zájemcům, kteří chtějí získat zaměstnání v nejrůznějších profesích, stát se plnohodnotným odborníkem, aniž by strávili nekonečné dny a roky ve školních lavicích.

Co přesně znamená, když uchazeč získá „částečnou“ rekvalifikaci?
V našem regionu funguje množství velkých i malých strojírenských firem a ty hledají i částečně vzdělané dělníky. Abych byla konkrétní: Chcete získat práci jako obráběč kovů? Toto povolání v sobě zahrnuje pět částečných profesních kvalifikací, mezi nimi například obsluhu CNC strojů. Pokud se u nás naučíte pouze tuto jednu dílčí činnost, už to vám umožní získat dobrou pracovní pozici. Stačí se pak podívat na nabídky práce, všude se setkáte s nabídkou volných míst této pozice.

Co je potřeba udělat, aby se zájemci zapojili do vašich kurzů?
Nejjednodušší je obrátit se na úřad práce, který v Šumperku nově sídlí naproti soudu. Zprostředkovatelé práce sdělí zájemcům veškeré náležitosti. Kurzy budeme letos realizovat v březnu, dubnu i květnu.

Jak je to pak s reálným uplatněním absolventů vašich kurzů v praxi?
Za poslední rok jsme v kurzech na obsluhu CNC obráběcích strojů vzdělali 28 rekvalifikantů a 87 % z nich má práci v novém oboru, k jehož zvládnutí získali kompetence právě na naší škole. To znamená, že devět z deseti absolventů těchto našich kurzů získá zaměstnání a většinou jsou velmi dobře platově ohodnoceni.


Foto: SŠŽTS

Máte maturitu a nemůžete sehnat práci? Naučte se řemeslo a získejte výuční list za pouhý jeden rok na Střední škole železniční, technické a služeb v Šumperku.


Jaké další kurzy částečné rekvalifikace nabízíte?
Jsme schopni umožnit vzdělání v oborech prodavač, obráběč kovů, operátor skladování, zámečník, truhlář a v rámci nich poskytovat jednotlivé profesní kvalifikace.

Nabízíte nějaké atraktivní rekvalifikační kurzy také pro ženy?
Ze statistiky úřadu práce vyplývá, že v regionu chybí 300 prodavaček a prodavačů. I v tomto oboru poskytujeme v rámci národní soustavy kvalifikací potřebné vzdělání. Obor prodavačka se skládá z pěti částečných kvalifikací a každou z nich jsme již ke spokojenosti zájemců o studium i zaměstnavatelů umožnili absolvovat na naší škole.

Jakým způsobem hlídáte, aby vaše kurzy byly kvalitní a nabízely smysluplné vzdělání?
Ve vzdělávání dospělých má naše škola několikaleté zkušenosti. To, že vzděláváme v rekvalifikačních kurzech velmi kvalitně, víme nejen od absolventů, ale také od firem, do kterých naši absolventi míří. Zájemci u nás mohou získat například také svářecí průkaz nejen pro metodu 135 CO 2, nerez, hliník, pájení mědi, ale i pro polyfúzní svařování plastů. S žádostí o proškolení zaměstnanců se na nás opakovaně obracejí strojírenské firmy z Rýmařovska, Olomoucka Prostějovska. Takže kvalitu naše kurzy určitě mají.

Z vašeho vzdělávacího programu mě zaujala nabídka dalšího vzdělávání pro maturanty strojírenských oborů.

Ano. Chlapci, ale i dívky, kteří získali maturitní vysvědčení ve strojírenských oborech, se mohou přihlásit na naší škole do 3. ročníku oboru obráběč kovů a pokud budou úspěšní, mohou se už za jediný školní rok pochlubit výučním listem. Takový absolvent obohatí své portfolio kompetencí o tolik potřebné praktické dovednosti, například právě o obsluhu obráběcích CNC strojů.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.