ZPRÁVY

Irena Jonová: „Rekvalifikační vzdělávání dalo práci 87 % absolventů“

26. února 2016, 15:29, redakce, placená reklama
Téměř devadesát procent absolventů rekvalifikačních kurzů obsluhy CNC strojů našlo stálé zaměstnání. Touto mimořádně úspěšnou bilancí se může chlubit Střední škola železniční, technická a služeb v Šumperku, jednodušeji také „učnák“ na ulici Gen. Krátkého, která na jaře otevře nové kurzy částečné rekvalifikace ve třiceti různých oborech. Další podrobnosti prozradila v následujícím rozhovoru ředitelka školy IRENA JONOVÁ.

 Komu jsou určeny vaše rekvalifikační kurzy?
Dospělým lidem, kteří hledají novou práci. Podle posledních údajů úřadu práce chybí v našem regionu 731 kvalifikovaných dělníků. Částečné kvalifikace umožňují zájemcům, kteří chtějí získat zaměstnání v nejrůznějších profesích, stát se plnohodnotným odborníkem, aniž by strávili nekonečné dny a roky ve školních lavicích.

Co přesně znamená, když uchazeč získá „částečnou“ rekvalifikaci?
V našem regionu funguje množství velkých i malých strojírenských firem a ty hledají i částečně vzdělané dělníky. Abych byla konkrétní: Chcete získat práci jako obráběč kovů? Toto povolání v sobě zahrnuje pět částečných profesních kvalifikací, mezi nimi například obsluhu CNC strojů. Pokud se u nás naučíte pouze tuto jednu dílčí činnost, už to vám umožní získat dobrou pracovní pozici. Stačí se pak podívat na nabídky práce, všude se setkáte s nabídkou volných míst této pozice.

Co je potřeba udělat, aby se zájemci zapojili do vašich kurzů?
Nejjednodušší je obrátit se na úřad práce, který v Šumperku nově sídlí naproti soudu. Zprostředkovatelé práce sdělí zájemcům veškeré náležitosti. Kurzy budeme letos realizovat v březnu, dubnu i květnu.

Jak je to pak s reálným uplatněním absolventů vašich kurzů v praxi?
Za poslední rok jsme v kurzech na obsluhu CNC obráběcích strojů vzdělali 28 rekvalifikantů a 87 % z nich má práci v novém oboru, k jehož zvládnutí získali kompetence právě na naší škole. To znamená, že devět z deseti absolventů těchto našich kurzů získá zaměstnání a většinou jsou velmi dobře platově ohodnoceni.


Foto: SŠŽTS

Máte maturitu a nemůžete sehnat práci? Naučte se řemeslo a získejte výuční list za pouhý jeden rok na Střední škole železniční, technické a služeb v Šumperku.


Jaké další kurzy částečné rekvalifikace nabízíte?
Jsme schopni umožnit vzdělání v oborech prodavač, obráběč kovů, operátor skladování, zámečník, truhlář a v rámci nich poskytovat jednotlivé profesní kvalifikace.

Nabízíte nějaké atraktivní rekvalifikační kurzy také pro ženy?
Ze statistiky úřadu práce vyplývá, že v regionu chybí 300 prodavaček a prodavačů. I v tomto oboru poskytujeme v rámci národní soustavy kvalifikací potřebné vzdělání. Obor prodavačka se skládá z pěti částečných kvalifikací a každou z nich jsme již ke spokojenosti zájemců o studium i zaměstnavatelů umožnili absolvovat na naší škole.

Jakým způsobem hlídáte, aby vaše kurzy byly kvalitní a nabízely smysluplné vzdělání?
Ve vzdělávání dospělých má naše škola několikaleté zkušenosti. To, že vzděláváme v rekvalifikačních kurzech velmi kvalitně, víme nejen od absolventů, ale také od firem, do kterých naši absolventi míří. Zájemci u nás mohou získat například také svářecí průkaz nejen pro metodu 135 CO 2, nerez, hliník, pájení mědi, ale i pro polyfúzní svařování plastů. S žádostí o proškolení zaměstnanců se na nás opakovaně obracejí strojírenské firmy z Rýmařovska, Olomoucka Prostějovska. Takže kvalitu naše kurzy určitě mají.

Z vašeho vzdělávacího programu mě zaujala nabídka dalšího vzdělávání pro maturanty strojírenských oborů.

Ano. Chlapci, ale i dívky, kteří získali maturitní vysvědčení ve strojírenských oborech, se mohou přihlásit na naší škole do 3. ročníku oboru obráběč kovů a pokud budou úspěšní, mohou se už za jediný školní rok pochlubit výučním listem. Takový absolvent obohatí své portfolio kompetencí o tolik potřebné praktické dovednosti, například právě o obsluhu obráběcích CNC strojů.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.