SPORT

INSPEKTOR TÝDNE V ZAHRANIČÍ: Návštěva Wembley? Jako v reklamě = k nezaplacení!

10. února 2016, 13:00, Petr Fišer
INSPEKTOR TÝDNE V ZAHRANIČÍ: Návštěva Wembley? Jako v reklamě = k nezaplacení! Londýn, Šumperk - Věhlasné Wembley. S kapacitou 90 tisíc diváků druhý největší stadión v Evropě. Hlavní domov sportovní Anglie, který toho má už hodně za sebou, láká při nejrůznějších příležitostech zájemce z celé planety. Na vrcholu blaha se na speciálním místě nacházel i MILAN KOLAŘÍK, funkcionář šumperských Dietos a velký znalec a milovník amerického fotbalu.

 „Jelikož je o něj na evropském kontinentu výrazný zájem, tak se profesionální soutěž NFL rozhodla, že se při snaze o zmírnění narůstajícího hladu a poptávce po opravdové kvalitě některé ze zápasů základní části odehrají mimo Spojené státy. Jedná se o takzvanou International Series. S tímto smělým plánem se začalo už v roce 2007, ale na intenzitě a množství utkání se více přidává až v posledních letech. Wembley hostilo týmy Jacksonville Jaguars a Buffalo Bills,“ vysvětloval nový zahraniční inspektor Týdne, při jaké příležitosti zavítal na anglické území.

Zážitek na celý život pěkně jako na talíři

„Na svátek amerického fotbalu v Londýně mě zavála tak trochu náhoda. Bratr, který žije několik let na Ostrovech, mi zápas mých oblíbených Jaguárů nadělil jako dárek k narozeninám. Původně jsem zamýšlel pouze krátký výlet do Británie, ale nakonec se z toho vyklubal jeden z největších zážitků v mém životě spojený s profesionálním sportem.
Koupě lístků byla možná prostřednictvím některého internetového serveru a nutno podotknout, že ještě měsíc a půl před úvodním výkopem bylo na prodej dostatečné množství vstupenek. Cena se odvíjela od místa, které vám na tribunách připadlo. Za náš sektor ve vyšších patrech hlediště jsme každý zaplatil necelých 38 liber, takže zhruba 1500 korun. I když jsme byli opravdu vysoko, vidět bylo krásně. Veškeré dění jsme měli pěkně naservírované jako na talíři.“


Jedním směrem = do Wembley!

„Už na nádraží v Brightonu, kde naše nedělní putování započalo, jsme potkávali podobné zapálence, jako jsme my. Měli na sobě dresy mužstev, s nimiž sympatizují. Na velkou bitvu byli řádně nažhavení a my jsme se jim nedivili. Vidět na živo souboj americké soutěže se nepoštěstí každý den.
V samotném Londýně jsme využívali služeb metra. Někomu může připadat notně chaotické a matoucí, pravdou ale je, že disponuje pevným řádem. Nekončící davy lidí naprosto přesně vědí, kudy se vydat. Stále větší množství cestujících směřovalo jedním směrem – do Wembley! Všechno bylo perfektně značeno a šlo lehce vypozorovat, že se Londýn na příznivce amerického fotbalu z celého světa pečlivě nachystal. Celá Anglie přistoupila k tomuto pořadatelství se vší vážností a během aktuálního týdne zprostředkovávala pomocí tisku, televize a internetu prostřih nejrůznějších upoutávek a dalších programů.“


Pohled, co polaskal srdce

„Po příjezdu do cílové stanice se nám po vystoupení z metra dostalo pohledu, který musí polaskat srdce každého fanouška. Ikonické a obří Wembley je naprosto úchvatné. Stojíte před ním s otevřenou pusou a nemůžete se vynadívat na legendárního obra, který dokáže pojmout neobvyklé množství sedících diváků. Mezi špičku a největší skvosty svého druhu se řadí naprosto zaslouženě.
V jeho bezprostředním okolí už to pořádně vřelo. Všude bylo plno a společným směrem se proudilo po hlavní ulici k branám stadiónu. Po cestě jsme naráželi na nejrůznější atrakce, občerstvení a mnoho dalších lákadel. Ze všeho se vyjímalo prostorné pódium s obří obrazovkou a moderátorem, jenž se zaměřoval na zásadní informace a historické milníky ze vzájemných bitev obou týmů. Chybět nemohlo ani odtajňování hráčských soupisek, ať už aktuálních, nebo z dob minulých.
Mezi oblíbené aktivity patřila možnost vyzkoušet si některou z nabízených disciplín. Házelo se na terč nebo se běhal slalom mezi obránci, tentokrát v podobě nafukovacích figurín. Dovybavit jste se mohli v prostorném fanshopu, k mání byl i malovací koutek, kde vám v rámci populárního rituálu zkrášlili obličej znakem klubu či logem soutěže. Vylepšit se nechávali nadšenci napříč všemi věkovými kategoriemi.“


Pohoda se dala krájet

„Předzápasová pohoda se dala nasávat a krájet ze všech stran. Aby toho nebylo málo, tak se ještě mezi proudem lidí proplétaly televizní štáby a občas kolem nás profrčely velmi spoře oděné a nádherně vypadající cheerleaders. Bylo docela komické sledovat, jak se najednou všechen cvrkot na malou chvíli zastavil a se zájmem sledoval každý pohyb, který udělaly.
Postaráno bylo také o uspokojení chuťových buněk. Výběr byl bohatý. Na své si přišel úplně každý strávník, jehož břicho začalo vysílat hladové signály. Bylo jen na něm, jakou upřednostní volbu a co pošle do svého žaludku. Ceny se nacházely v rozmezí 5 liber za pivo a do 10 liber za slušnou porci masa, brambor, hranolek, fish and chips a dalších mastnůtek. Zkrátka nepřišli ani ti, co holdují něčemu více zdravějšímu a ne tak těžkému. Stačilo zaplout do některého z obchodů s občerstvením, které sídlí v obchodním centru poblíž stadiónu.“


Vítejte, přátelé…

„Před turnikety nás neminula prohlídka od členů ochranky. Zkontrolovala nás detektorem kovu a také nahlédla do batohu, jestli v něm náhodou „nepašujeme“ zakázané předměty. Všechno probíhalo s úsměvem na tváři a v naprostém klidu. Bylo nám sympatickým způsobem dáváno najevo, že jsme na této velkolepé show srdečně vítáni.
Na stěnách stadiónu jsou neustále připomínány důležité okamžiky, pojící se s tímto až téměř posvátným svatostánkem anglické historie. V patře u vstupu do našeho sektoru jsme si mohli zakoupit upomínkové předměty vztahující se k danému utkání - hrnky s logem, půlené šály s logy obou klubů, míče i zápasový program za 10 liber, který byl nabitý rozhovory a dalšími informacemi a perličkami.“


Pravé fanouškovské peklo

„Po příchodu na tribunu našel každý z diváků na sedačce vlaječku domácího týmu, kterým byli pro tento zápas Jacksonville Jaguars. V průběhu utkání jsme byli několikrát vyzváni, abychom s ní zamávali a přispěli tak k vytvoření elektrizující nálady. Při spuštění pořádného rámusu to bylo pravé fanouškovské peklo!
Přítomní kameramani si při rozcvičování vybírali jednotlivé hráče, kteří byli postupně přibližováni na dvou obřích obrazovkách. Po jejich odchodu do kabin se ukázali při živém vystoupení cheerledaders Jaguars a po nich i několik desítek hlav čítající sbor z univerzity Ohio State. Živelné vystoupení s mnoha akrobatickými prvky splnilo účel a rozpálilo zaplněné ochozy na maximum. Stejně jako jeden z nejšílenějších maskotů celé soutěže Jaxson De Ville, patřící k celku Jacksonvillu, jenž je proslaven těžko uvěřitelnými kousky. Skákal bungee z reflektorů, na hřiště se dopravoval padákem nebo slaňoval ze světelné tabule až do roku 1998, kdy mu vedení NFL nařídilo, aby se trochu mírnil. Nezklamal ani v Londýně, kde se společně s britským klonem spustil ze střechy rovnou doprostřed hrací plochy.“


Rekord: 84 tisíc diváků

„Kulisa byla skvělá, připomínala vřoucí kotel se vším všudy. Při mexické vlně, kterou hromadně vytvářelo více než 84 tisíc příznivců, běhal mráz po zádech. A věřím, že nejen nám, ale i hráčům dole na trávníku. Podle mě něco takového ještě nezažili a možná už ani nezažijí. Celková návštěva byla dosud největší za celou dobu pořádání NFL International Series v Londýně.
Fanoušci se k sobě chovali velmi ohleduplně a přátelsky. Hlavním mottem je, abyste si zápas užili plnými doušky. Já měl štěstí v tom, že jsem se kromě jiného mohl těšit z vítězství. Moji favorité Jacksonville Jaguars o něm rozhodli dvě minuty před koncem v infarktovém závěru. Tudíž, jak praví jedná reklama na nejmenované bankovní služby: prostě k nezaplacení!
Po každém touchdownu Jaguárů se rozeznělo z ampliónů hřmící zavrčení typické pro tuto divokou šelmu. Bylo doprovázeno planoucími ohni v každém z rohů stadiónu. Působilo to nesmírně atmosfericky a dotvářelo to už tak jedinečné prostředí.“

Na závěr oslavné chorály

„Wembley je po všech stránkách perfektní. Platí to také o rychlém občerstvovacím servisu v přestávkových pauzách. Vůbec na nic nečekáte. A to ani v případě nezbytné návštěvy záchodu. Dostupnost na všechna WC je bezproblémová a okamžitá. Jen to dokazuje, že tento skvost mezi sportovními paláci je perfektně nadimenzován a připraven na obdobné monstrózní návaly.
Ve fanshopu panoval čilý ruch ještě dlouho po zápase. Čas se zkracoval debatováním a případně i klením a stížnostmi, což vyplývalo z nepříznivého vývoje a výsledku. Takže jako na každé jiné sportovní akci, kterou strávíte na straně poražených. Ti šťastnější si zapěli oslavné písně či chorál a pokřik Duuuvaaal, který je symbolem pro klub z Jacksonvillu. Popravdě, sám jsem to nevydržel a po cuknutí v koutku si bez ostychu a s chutí zazpíval a zakřičel společně s dalšími jaguářími fanoušky. A to důkladně a od plic.“Milan Kolařík na jednom z nejznámějších a nejslavnějších stadiónů na světě.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na besedu s profesorem MARTINEM HILSKÝM, která se uskuteční v sobotu 9. června v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který půjde na besedu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké prestižní ocenění obdržel profesor Martin Hilský?

A) Řád britského impéria
B) Řád Bílého lva
C) Medaili cti USA

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na festival BÝT ŽENOU, který se uskuteční v sobotu 26. května v Domě kultury Šumperk, vyhráli Jana Holinková z Bludova, J. Havlíčková ze Šumperka a Jiří Blažek z Petrova nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po – pá, 14 – 18 h).