SPORT

INSPEKTOR TÝDNE Kamil Urbánek: V Paříži nevěděli, že hokej existuje. Francouze nezajímal

31. května 2017, 16:00, Petr Fišer
INSPEKTOR TÝDNE Kamil Urbánek: V Paříži nevěděli, že hokej existuje. Francouze nezajímal Paříž, Šumperk - Jednalo se o akci „kulový blesk“. V sobotu dostal rychlou nabídku a už v neděli seděl v autě a urážel kilometry potřebné pro zdolání vzdálenosti mezi Šumperkem a Paříží. Inspektor Týdne KAMIL URBÁNEK mohl nasávat atmosféru nedávno skončeného mistrovství světa v hokeji. I když pro český národní tým nedopadlo nijak slavně, návštěvu spojenou se zemí galského kohouta si nemohl vynachválit. Udělil jí pět hvězdiček z pěti.
„Zvládli jsme to úplně v pohodě. Když jsme jeli před několika lety do Anglie na fotbal, byla to delší a náročnější štreka,“ porovnával usměvavý pohodář.
Jestliže ve druhém pořadatelském městě šampionátu, jímž byl německý Kolín nad Rýnem, to žilo skutečně důkladně, pařížská část připomínala hokejový funus. Do rakve položenou mrtvolu představoval právě hokej. „Francouze naprosto nezajímal. Hala byla zaplněná z poloviny, a to ještě v lepších případech. Na Kanadu s Běloruskem nedorazily ani tři tisíce diváků. Protože se na naše utkání s Finskem prodávaly lístky pouze do dolních ochozů, které snímaly kamery, vypadalo to, že je plno. Kulisa byla solidní jen díky českému kotli,“ odhaloval sportovní všežravec. „Nemůžu si pomoct, ale podobné experimenty mi připadají hloupé a nesmyslné. Přiklepnout vrcholný hokejový turnaj někam, kde ho má drtivá většina národa na salámu? Proč? K čemu to je? Spousta námi oslovených frantíků ani nevěděla, že nějaký hokej existuje. Jednoduše ho vůbec neznala. Když už, tak slyšeli na fotbal a nejznámější pařížský klub PSG,“ popisoval bez okolků.

Fans zóna NE, kruté ceny ANO

Kdo zažil mistrovství v Praze, s chutí vzpomíná na příjemné prostředí v tepající fans zóně. „V Paříži žádná nebyla. Fanoušci si museli vytvořit jednu provizorní sami u kašny v parku před vstupem na stadión. Celkově mě zklamalo, že většina kroků a rozhodnutí směřovala právě proti divákům. Dokonce vám nepovolili ani plastovou trubku. Ne kvůli bezpečnosti, ale že byste s ní rušil okolní návštěvníky. A to nemluvím o tom, jak bylo v hale všechno drahé. Za nealko pivo jste vysolil až 12 euro. Protože vás dovnitř nenechali projít s žádným jídlem ani pitím, nezbývalo vám nic jiného, než si za občerstvení pořádně připlatit,“ vyvracel oči bývalý šumperský fotbalista, jenž se v minulosti zapojoval nebo stále aktivně angažuje do dění ve futsalu, házené či sidecarcrossu. Ať už jako vedoucí družstva, týmový manažer nebo provozovatel bufetu v tělocvičně na gymnáziu.

Nejprve rozčarování, potom velká euforie

I když je pro každou srandu a jen tak ho něco nerozhází, během duelu základní skupiny mezi Českem a Finskem mu nebylo do skoku. „Po první třetině nám chodily posměvačné esemesky, proč jsme tam jezdili, když je po několika minutách vymalováno. Bylo to 3:0 pro Finy a vypadalo to, že jsme si vybrali zápas, který se rychle změní v propadák. Nakonec to stálo za to. Naši v závěru srovnali a obrat dokonali v nájezdech. Poznali jsme krásnou halu a spoustu přátelských fandů z jiných států a zemí. Čech, Fin, Bělorus nebo Kanaďan? Všichni se fotili dohromady a pařili společně. Hokej je oproti tomu jiný než fotbal. Žádné konflikty, rvačky ani bitky nevidíte. A Paříž? Všem můžu vřele doporučit. Je to nádherné romantické město,“ rozplýval se věrný fanda fotbalového Tottenhamu a všech sportovních klubů ze středočeského Kladna a amerického Pittsburgu.

Obavy se rozplynuly

Po výpravě do Francie už dnes plánuje další atraktivní výlet. Centrem jeho zájmu se stal tenisový Wimbledon. „Každá akce má svoje kouzlo. Třeba takový Audi Cup v Mnichově. Někdo by mohl namítat, že jsou to jen přáteláky. Ale kdy se vám poštěstí vidět takové slavné týmy jako Bayern, AC Milán, Atletiko Madrid nebo Liverpool? A ještě k tomu takhle blízko od baráku,“ položil si jednoduché řečnické otázky.
Před cestou do Paříže musel zápolit s nemalými obavami. Je to právě Francie, kterou lze kvůli narůstajícímu počtu teroristických útoků považovat za jeden z největších magnetů na hrozící průšvihy podobného ražení. „Nebudu lhát, koloval ve mně strach, co se bude dít a co všechno by se mohlo stát. Po zkušenostech, které teď mám, můžu říct, že terorismus se u nás řeší a rozebírá víc než v samotné Paříži. Nikdo si to tam nepřipouští. Nechtějí se tím neustále dokola stresovat, bylo by to pro ně k zbláznění. Přítomnost těžkooděnců se samopaly jsme pocítili jen před stadiónem a pár jich bylo u Eiffelovky. Při vstupu do každého lepšího obchodu se nevyhnete prohlídkám, ale to je tak všechno,“ všiml si Kamil Urbánek.

Z tisíce jeden špatný

Přístup Pařížanů pocházejících z arabských zemí ho překvapil. Výhradně mile a pozitivně! „Vozili nás taxíkem, u dalších jsme spali, jiní nám dělali fantastický kebab. Nemůžu proti nim říct jediné špatné slovo. Chovali se k nám líp než Francouzi, jejich péče a ochota měly nadstandardní úroveň. Samotné je trápí, co se občas přihodí. Jak sami tvrdí, v hlavě se honí špatné věci jednomu z tisíce. To my neovlivníme a nic s tím nenaděláme, rozhazovali bezmocně rukama. A mají pravdu…“
Jinak je ovšem rodák ze Šumperka nekompromisní. Starý kontinent čelí problémům, za které si může sám. „Když jsme si je sem pustili, musíme si to vyžrat. Co bude za dvacet let, toho se docela děsím. Nic pěkného nás asi nečeká. Každý měsíc někde něco bouchne a skoro vždycky v tom mají prsty islamisté. Ještě že jich je v Česku minimum a prakticky se nás to nedotýká. Na druhou stranu chceme po Evropě cestovat a nejlíp samozřejmě bezpečně. Potom už to komplikace může být,“ uvědomuje si.

Neúspěchy nároďáku? Nejedná se o náhodu

Organizátor nejrůznějších sportovně-společenských turnajů označil současnou situaci v českém hokeji za alarmující a vážnou. Národní tým je na mistrovství světa pět let bez medaile a ještě horší bilanci mají mládežnické reprezentace. „Ujel nám vlak, světová špička nám uletěla. Stejně jako ve fotbale je to o výchově a nastaveném systému. Na úkor toho, aby se všechno zjednodušilo a dělalo jako dřív, se furt vymýšlí něco nového. Jaká je realita? Noví talenti se nerodí a třeba v extralize místo našich hokejistů hraje řada Slováků. To je samozřejmě špatně,“ vyřkl svůj verdikt Kamil Urbánek. „Dnešní generace je jiná. Chybí jí vůle a odhodlání vítězit. Za nás jsme byli pro úspěch ochotni udělat cokoliv, třeba sežrat trávu. Každý zápas jsme odjezdili po zadku. A dnes? Zatímco starší kluci dřou do úmoru, nejednomu mladému spoluhráči je docela jedno, jestli vyhraje, nebo prohraje,“ kroutil nechápavě hlavou inspektor Týdne.


Kamil Urbánek (vpravo) se vydal do Paříze s házenkářským nestorem Přemyslem Nimmerrichterem a bratry Petrem a Pavlem Štanclovými.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 1.6.2017 18:21
Titulek: Z tisíce jeden špatný
Autor: Karel
47
Proč riskovat, žít ve výjimečném stavu a čekat kdy a kde to bouchne. V žádném případě je tady nechci.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 krát 2 vstupenky na koncert skupiny LIVE FOYN FRIIS QUINTET v čele s vycházející skandinávskou hvězdou jazzového vokálu, zpěvačkou Live Foyn Friis. Jedinečný hudební recitál se uskuteční v neděli 25. listopadu v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na koncert.

Soutěžní otázka:

Odkud pochází jazzová zpěvačka a skladatelka Live Foyn Friis?

A) z Finska
B) z Norska
C) z Dánska

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na setkání horolezců, dobrodruhů, turistů a milovníků extrémních sportů HOROVÁNÍ, které se uskuteční v sobotu 24. listopadu v Domě kultury Šumperk, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Martin Nedbal ze Šumperka, Lenka Kubíčková z Mohelnice, Zdenka Vojtková z Bludova a Lenka Skoumalová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.