SPORT

In-line Šumperk 3 - "Zkrátka, pohyb mě baví"

1. června 2008, 00:42, téma IN-LINE, Stanislava Marešová
Šumperk - Rej.cz jako mediální partner šumperského týmu In-line Sokol Vás v sérii několika rozhovorů seznámí se závodníky, kteří se doslova ze dne na den dostali mezi špičky české závodní elity a je již pravidlem, že na každém závodě sbírají cenné kovy. Třetí rozhovor se Svatoplukem Sladkým mapuje úspěchy závodníka, který na inlinech jezdí teprve tři roky, úspěšně však dobývá místa stupně vítězů.


Svatopluk Sladký:

„Loňská sezona byla pro členy týmu rozjezdová. Někteří hledali délku trati, která by jim vyhovovala, takže sezonu začínali v závodech na 21 km, ale potom zjistili, že jim více „sedí“ trať na 10 km – což je i můj případ. Přesto všechno se náš tým vloni vyhoupl na nejvyšší pozice, a to jak na trati na 10 i 21 km. Takže hodnocení je velmi kladné."

Rej.Cz: Jak hodnotíte loňský rok a jak letošní rozběhlou sezonu?
Svatopluk Sladký:
„Letošní sezona začala brzy (30.3.2008). Tým má za sebou klasické délky tratí (10 a 21 km) a stihl si zajet i maratón (Vídeň). Ve všech doposud absolvovaných závodech se naše družstvo umístilo na čelních místech a to i v družstvech. Vše nasvědčuje tomu, že jsme zimní přípravu nepodcenili. Budeme se snažit vysoko nastavenou laťku výsledků udržet až do konce sezony.“Rej.Cz: Tým Sokol Šumperk se po loňském prvním roce své existence dostal mezi špičkové závodní týmy.


Rej.Cz: Závody obrážíte spolu se svými kamarády závodníky, máte společné  tréninky nebo strategii na vítězství?

Svatopluk Sladký: „Společné tréninky nemáme. Každý se přizpůsobujeme své práci, proto pořádáme jen společná soustředění, kde se pilují drobné nedostatky. Strategie je závodit jako tým. Je to důležité, protože konkurence v závodech je velká a  každý pomýšlí na vítězství. Týmová práce pomáhá jednotlivci uskutečňovat jeho cíle.“

 

Rej.Cz:  In-line je sport poměrně mladý, který si ale našel příznivce napříč  celým věkovým spektrem. Co by kromě výstavby nových in-line stezek  tomuto sportu ještě pomohlo?

Svatopluk Sladký: „Inline stezky tento problém řeší jen z části, protože mnohá města stezky vydláždí zámkovou dlažbou a pohyb na bruslích tím znemožní. Důležité je povědomí veřejnosti. Mnozí se nás dotazují, jak bruslit, jestli se v bruslení i závodí a kde. Je lepší se věnovat pohybu než jen pasivním aktivitám.“


Rej.Cz: Na závodech je možnost jet závod na dvou různě dlouhých tratích - 21 a 10 km. Jaké dráze dáváte Vy přednost a proč?

Svatopluk Sladký: „Zatím mi více přirostla k srdci trať na 10 km. Je to rychlý závod, kde rozhoduje taktika. Protože je trať kratší, každý své ostré lokty ukazuje již po startu a snaží se zajistit si ideální pozici v poli závodníků. Udržovat tempo nejlepších je pro mě výzva.“


Rej.Cz:  Jaké fígle pro vítězství sypete před svými soupeři z rukávu? Co je při  závodění nejtěžší? Nemáte strach, že při jízdě, kdy dosahujete i rychlosti 30 - 40 km/h bude případný pád ošklivý a nebezpečný?
Svatopluk Sladký: „Myslím si, že je důležité se pružně přizpůsobovat situacím, které nastanou v závodě. Platí určité zásady, ale vlastní rozhodnutí o tom co, jak a kdy udělat, je na rychlosti vyhodnocení vlastních sil a na situaci.

 

Na závodění je nejtěžší vlastní píle se připravit. Není to jen závod. Tomu musí předcházet dlouhá příprava. Pokud vím, jak jsem se připravil, mohu podle toho v závodě i jednat.

 

Při pohybu na kolečkových bruslích musí každý počítat s pádem. Je jednodušší mu předcházet (přilba a chrániče) než jen přihlížet. Přilba je základ a zaplatit několik set korun za přilbu, nás až tak moc nestojí, když uvážíme, že nám může zachránit nejen zdraví, ale hlavně život. A to platí na bruslích stejně jako na kole nebo motorce. Je dobré si přilbu koupit, ale lepší je ji i používat.“

 
Rej.Cz:  Jak dlouho jezdíte na inlinech a jak vypadá  Váš trénink?

Svatopluk Sladký: „Na bruslích jezdím tři roky. Trénink zahrnuje procvičení, rozehřátí a vlastní trénink. Ten je závislý od průběhu proběhlého závodu, který ukáže, kde je nutno se zlepšit. Nesmím zapomenout na přípravu pro nadcházející závod (profil trati).

 

Rej.Cz: Na co je dobré dát si pozor při zimním trénování?

Svatopluk Sladký: „Zimní trénink je podle vlastních možností. Klasická příprava zahrnuje cyklistický trenažér, cvičení ve fitcentru nebo trénink na speciálním slideru. Příprava je o penězích. Pokud budou sponzoři, lze pak realizovat i soustředění v příhodnějším klimatu.“

 

Rej.Cz: Jakých  cílů byste rád v tomto sportu dosáhl? Máte vůbec čas i na jiné sporty?

Svatopluk Sladký: „Chtěl bych se umístit v celkovém hodnocení do 5. místa na trati 10 km. Na jiné sporty není při přípravě na rychlobruslařské závody čas, protože jsou letos skoro každou neděli. Ale rád si zajdu do posilovny nebo na kolo, vylezu nějakou tu skálu, zahraju volejbal. Zkrátka mě pohyb baví.“

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.