KULTURA

II. ročník Mezinárodní dětský folklorní festival „V Zábřeze na renko“

13. července 2010, 08:54, téma KRASOHLED, rejdakce
Zábřeh - Ve dnech 25. - 26. června 2010 se do Zábřehu sjely dětské folklorní soubory, aby se zúčastnily II. ročníku Mezinárodního dětského festivalu „V Zábřeze na renko“, který pořádal Dům dětí a mládeže Krasohled Zábřeh a Místní akční skupina Horní Pomoraví o.p.s. Do Zábřehu přijelo celkem 10 souborů. Pozvání přijaly i zahraniční soubory, a to konkrétně z Polska a Slovenska.
II. ročník Mezinárodního dětského folklorního festivalu „V Zábřeze na renko“ měl za úkol přiblížit lidovou kulturu z různých koutů naší republiky, ale také ze zahraničí. Šlo mimo jiné ukázat, že folklor není jen záležitostí dospělých, ale i dětí. Festival nabídl příležitost, při které se děti z folklorních souborů mohly setkat, vyměnit si zkušenosti, navzájem se něco od sebe naučit a také najít nové kamarády a kamarádky.
 

 
Páteční program festivalu byl započat výchovným koncertem pro děti ze základních a mateřských škol. Koncert se odehrál ve Wolkerových sadech. Výchovný koncert se konal od 9.00 do 11.30 hodin. Odpoledne se program festivalu přesunul před Kulturní dům v Zábřehu, kde se návštěvníci mohli těšit na další ukázky z tvorby souborů.
 


 
Na páteční večer bylo pro soubory nachystáno společné setkání na hřišti DDM Krasohled Zábřeh. Pro děti ze souborů byla nachystána stanoviště, kde si mohly vyrobit malé dárečky na památku či si zasportovat (kriket, přetahování lanem, volejbal, fotbal). Soubory přinesly na hřiště své muziky, a tak se i hrálo a zpívalo.
 

 
Sobotní festivalový den byl odstartován Roztančenou ulicí, která začala od 9 hodin. Z počátku Roztančenou ulici lemovalo jen málo příchozích, ale postupem času lidé došli a Roztančená ulice proběhla v příjemné atmosféře. Na Masarykově náměstí byly soubory přijaty panem senátorem ing. Adolfem Jílkem, panem ing. Petrem Krillem a panem radním PhDr. Zdeňkem Davidem.
 


 
Odpoledne se program festivalu přesunul do Wolkerových sadů, kde od 13.00 bylo odstartováno odpolední vystoupení pro veřejnost. Úvodního slova se ujal náměstek hejtmana Olomouckého kraje pan mgr. Radovan Rašťák a pan senátor ing. Adolf Jílek. V rámci odpoledního vystoupení se také ve Wolkerových sadech uskutečnil řemeslný jarmark. Festival byl slavnostně ukončen v sobotu v 17 hodin.
 

 

Zúčastněné soubory:
  • Turiec (Martin, Slovensko)
  • Malá Nysa (Nysa, Polsko)
  • Kalliópi (Řecká obec Šumperk)
  • Dřeváček (Jihlava)
  • Jackové (Jablunkov)
  • Sedmikvítek (Frenštát pod Radhoštěm)
  • Břeclavánek (Břeclav)
  • Pálavánek (Mikulov)
  • Pomněnka (Čejč)
  • Markovička (Postřelmov)


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.