KULTURA

I. ročník Mezinárodního dětského folklorního festivalu „V Zábřeze na renko“

2. října 2009, 00:00, rejdakce
I. ročník Mezinárodního dětského folklorního festivalu „V Zábřeze na renko“ Zábřeh - Minulý víkend 25. a 26.9. 2009 se do Zábřehu sjely dětské folklorní soubory, aby se zúčastnily I. ročníku Mezinárodního dětského festivalu „V Zábřeze na renko“, který pořádal Dům dětí a mládeže Krasohled Zábřeh a Místní akční skupina Horní Pomoraví o.p.s..
Do Zábřehu přijelo celkem 14 souborů. Pozvání přijaly i zahraniční soubory, a to konkrétně z Litvy, Polska a Slovenska.  Festival byl odstartován v pátek dopoledne roztančeným průvodem. Průvod byl veden od České spořitelny po Žižkově ulici až na Masarykovo náměstí. Soubory v průvodu vřele vítaly děti z mateřských školek, ze základních škol a také kolemjdoucí, kdy všichni odměňovali soubory potleskem za jejich úžasná vystoupení.
 

Páteční odpolední program probíhal před kulturním domem v Zábřehu, kde se návštěvníci mohli těšit na další ukázky z tvorby souborů. Na pateční večer jsme pro soubory nachystali společné setkání v rekreačním zařízení Bozeňov, kde byly ubytovány zahraniční soubory. Skákací hrad, trampolíny, houpačky, kolotoče, navlékání korálků, malování, lepení, skládání a mnoho dalších aktivit bylo přímo balzámem na dětskou dušičku. Všechny děti si našly svou zábavu a dokonale se vyřádily. Nechyběl ani bramborový guláš a opečený špekáček u ohně. Zkrátka a dobře, vše se točilo kolem dětí.

Sobotní festivalový den se odehrával ve Wolkerových sadech. Už od rána se z parku ozýval cimbál, basa, housle a zpěv. Dopolední program, který zahájily soubory, se nazýval „Na té severné nóte“ a odpolední programový blok nesl název „Na té ježné nóte“. Celý park žil atmosférou folkloru. Paní Drtilová ze souboru Markovička, která se velmi dobře zhostila role lidové vypravěčky a konferenciérky, každý soubor krátce představila. Všichni účinkující pak obdrželi upomínkové dárečky. Festival byl slavnostně ukončen v sobotu v 16:00 a poté se soubory rozjely do svých domovů.
 

Akce se uskutečnila za finanční podpory Olomouckého kraje, Nadace OKD a Visegrád Fund. Záštitu nad festivalem převzali: Ing. Zdeněk Kolář, starosta města Zábřeh a Ing. Petr Krill, poslanec PSP ČR.

Zúčastněné soubory:
 • Bitula z Kaunasu (Litva)
 • Turiec z Martina (Slovensko)
 • Malá Nysa z Nysy (Polsko)
 • Dubinka z Rohatce
 • Dúbravěnka z Dubňan
 • Klobučánek z Valašských Klobouků
 • Kordulka ze Starého Poddvorova
 • Kyjovánek z Kyjova
 • Malá Jásenka ze Vsetína
 • Maleníček z Lipníku nad Bečvou
 • Markovička z Postřelmova
 • Spineček z Vnorova
 • Úsměv z Opavy
 • Vsacánek ze Vsetína


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na besedu s profesorem MARTINEM HILSKÝM, která se uskuteční v sobotu 9. června v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který půjde na besedu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké prestižní ocenění obdržel profesor Martin Hilský?

A) Řád britského impéria
B) Řád Bílého lva
C) Medaili cti USA

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na festival BÝT ŽENOU, který se uskuteční v sobotu 26. května v Domě kultury Šumperk, vyhráli Jana Holinková z Bludova, J. Havlíčková ze Šumperka a Jiří Blažek z Petrova nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po – pá, 14 – 18 h).