SPORT

HVĚZDA TÝDNE: Nikola Tatoušková se zdravě naštvala a „dobyla svět“. Hned dvakrát!

1. června 2016, 11:00, Petr Fišer
HVĚZDA TÝDNE: Nikola Tatoušková se zdravě naštvala a „dobyla svět“. Hned dvakrát! Chorvatsko - Každý, kdo v minulém roce zodpovídal za nominace na mistrovství světa, by zasloužil minimálně dvacet na holou. Jak v plné nahotě odhalil letošní šampionát, vynechat jméno Nikoly Tatouškové byla obrovská chyba. V kategorii do 23 let je aktuálně nejlepší kuželkářkou planety!

 Celá široká veřejnost, která zná alespoň okrajově prostředí v oblíbeném odvětví, byla v šoku. Jak je možné, že Tatoušková v reprezentačním týmu chybí? „Doteď to nikdo nepochopil. Kdyby na to neměla výkonnostně ani výsledkově, člověk by to uznal a dál to neřešil. Jenže ona na to měla, a ještě k tomu úplně suverénně. V Česku je jen velmi málo juniorek, které dokážou házet přes 600 kuželek. Nikola se za tuto hranici dostává jako na běžícím pásu,“ kroutil nechápavě hlavou Josef Tatoušek, otec talentované sportovkyně. Ta už přes dva roky bydlí ve slovenské Brezové, kam ji zavála náklonnost k dlouholetému příteli Eriku Kunovi. „Seznámili se na kuželkách. Letos oba vyhráli mistrovství Slovenska a holka se navíc radovala z prvenství ve Světovém poháru,“ prozradil Tatoušek. „Vždycky jsem věřil, že něčeho dosáhne. Chce se zlepšovat, což je moc důležité,“ dodal optimisticky.
Události před dvanácti měsíci rozladily šumperskou rodačku natolik, že zvažovala, zda pozvánku českých trenérů po loňském zklamání přijme. Cítila totiž nemalou křivdu. „Nakonec se rozhodla, že pojede. Zdravě se naštvala a všem chtěla dokázat, že do nároďáku patří. V příštím roce si bude moct vybírat, protože brzo získá i slovenské občanství. Slováci o ni moc stojí, mají o ni opravdový a hlavně upřímný zájem. Já jí do toho mluvit nebudu. Bude záležet jen a jen na ní,“ ujišťoval Josef Tatoušek.
V chorvatském Novigradu ho zavalil pocit absolutní euforie a nepopsatelného štěstí a nadšení. Na vlastní oči viděl triumfální jízdu svého nejstaršího potomka na světovém šampionátu. Tatoušková vyhrála nejen nejprestižnější soutěž jednotlivkyň, ale i doprovodnou kombinaci. Je tak dvojnásobnou mistryní světa! „Tři hody před koncem se zdálo, že titul připadne Němce Müllerové. Nikola jí ale v neuvěřitelně napínavém finiši zlatou medaili doslova ukradla před nosem. Dala dvě devítky za sebou a všechno završila potvrzovací sedmičkou. Největší soupeřku porazila o šest kuželek,“ popisoval nadšený otec, jehož dcera dosáhla na vynikající číslo. Nadprůměrným výkonem 638 by předčila řadu mužských reprezentantů. „I když se to možná nezdá, kuželky jsou adrenalinový sport. Důležitý je každý hod. Poděláte to jednou trojkou a rázem je všechno jinak. Byl jsem strašně nervózní, jako vždycky jsem to hodně prožíval. Když jsem Nikolu natáčel při hymně, ruce se mi klepaly a třásly tak, že jsem kameru málem neudržel. Nebudu lhát, do očí se mi draly slzy. Byl jsem strašně hrdý a pyšný,“ práskl na sebe Tatoušek. Podle něj nejsou kuželkářské bitvy pro slabé povahy. „Rozhoduje v nich hlava. V prvé řadě jde o to, jak to v ní máte srovnané. Stejně jako v šipkách můžete trénovat, kolik chcete, ale když to nedokážete přenést přímo na plac, je vám sebevětší příprava houby platná. Nesmíte se nechat nikým a ničím rozhodit. Nikča s tím v minulosti mívala taky problémy, na dráze byla až moc impulzivní. Teď už to zvládá ukočírovat bez větších potíží,“ vysvětloval, jak to v psychicky náročné sportovní disciplíně chodí. Početnou partu, která se jí po celém světě věnuje, označil za jednu velkou rodinu: „Holky a kluci se mezi sebou znají a jsou v častém kontaktu. Výjimky se samozřejmě najdou všude, ale vesměs platí, že se vzájemně respektují a mají mezi sebou kamarádské vztahy. A je jedno, jestli jste Čech, Polák, Slovák nebo Ital.“


Foto: www.kuzelky.cz

Nikola Tatoušková je po chorvatském „řádění“ dvojnásobnou mistryní světa.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).