KULTURA

Hrnečku pař se vrací

20. června 2007, 19:44, Rejdakce
Hrnečku pař se vrací Šumperk - Po čtyřech letech se do Šumperka vrací festival Hrnečku pař, který byl vždy přehlídkou místního umění, především hudby různých stylů, ale i divadla, recitace, apod.

Festival vyrostl z nápadu tří písničkářů - Karla Cvrka, Vojtěcha Kroupy a Pavla Zavadila.Z původně malé akce pro nanejvýš stovku diváků se během tří let stal kultovní festival, na kterém "zahrát si" bylo ctí pro každou hudební nebo divadelní formaci ze šumperského regionu, ale i z dalekého okolí. Letošní ročník bude dvoudenní.

 

 


První den bude ve znamení pořádné pařby a na své si přijdou především fanoušci stylů: rock, punk, grunge, hard core, alternativa a metal...

Druhý den bude stylově více otevřený. Dominovat však bude etno music a world music - tedy hudba z celého světa.
Na své si však přijdou i fanoušci bigbítu, folku a ctitelé osobnosti Karla Kryla, jehož rozsáhlá báseň v úvodu druhého dne také zazní.

Co se týče vstupného, je zatím určeno na symbolických 70 Kč na každý den.

PROGRAM

Podrobné informace o všech vystupujících na festivalu (abecedně):


AVONOTAJ
- původní židovská hudba v podání mnohačlenného souboru Avonotaj patří již ke stálicím šumperské hudební scény. Za více než pět let činnosti má soubor založený především na vokální hudbě za sebou několik desítek vystoupení. Stylově se řadí mezi etno - music a potěší každého příznivce zajímavých projektů či židovské kultury. Jejich vystoupení vyvolávají v posluchačích pocity radosti i mírné melancholie a rozhodně stojí za zhlédnutí.Čtení poezie Karla Kryla - Projekt čtení poetického scénáře Slovíčka, který patří mezi méně známá díla zpívajícího básníka Karla Kryla, se zrodil jaké náhlý nápad několika kamarádů. Toto skvělé dílo je natolik zaujalo, že se jej rozhodli zpřístupnit i šumperskému publiku na Hrnečku pař. Proto se vyplatí přijít již na začátek druhého dne všem, kteří rádi uslyší toto "nescénické divadlo", čtení básně - scénáře, neboť jde o jedinečnou příležitost se s Karlem Krylem seznámit i z jiné, než písničkářské stránky.

DEAD POPE´S COMPANY - Cíl této mladé kapely, která už je známá na šumperských pódiích, je hrát hudbu podobnou punku v 70. letech, ale svým způsobem. Částečně inklinují k brit popu. Takže je asi neuvidíte v křivácích s nášivkama exploited... Mají za sebou demo nahrávku OUTBREAK OF RETRO.


DYING PASSION - Hlavním poznávacím znamením kapely je Zuzčin výrazný alt, kombinace melodických postupů, naléhavé kytary a pronikavé klávesové party tvořící netypické spojení psychedelie 70. let, energie současného alternativního emo rocku se zasněnou melancholií gothic/post-doom metalu. To vše a možná víc můžete nalézt v širokém spektru náladotvůrných DYING PASSION. Na festivalu zazní i skladby z jejich nově vydaného CD Relief.


HIGHTIME - (Celtic rock)
Skupina Hightime vznikla v roce 2002 v Šumperku. Základem většiny skladeb je směs folku, rocku, keltské či irské tradiční hudby. Kapela je složena z velmi zkušených hráčů, kteří na svých vystoupeních dokážou pořádně rozpumpovat publikum v keltských rytmech, nebo naopak zahrát na jemnou a citlivou strunu.KAREL A HELENA KOCŮRKOVI - Helena se narodila v Holandsku a Karel v Šumperku. Oba studovali na JAMU v Brně housle a lesní roh.
7 let hráli v Brněnské filharmonii, lítali po světě - Japan, Korea, Malajsie, Izrael... Nyní ale dělají koncerty a hudební pásma především pro školy. Karel představuje hud. nástroje etnické i historické. Helena má v repertoáru skladby klasické, folklorní.

 

PEPA RUBBISH - Původem šumperská kapela, dnes napůl i olomoucká, vznikla roku 1995 jako (jak jinak) ekopunkově zaměřená. Dnes je ovšem typická pestrou směsicí stylů, kterou lze vystihnout snad jen jako alternativa. Za téměř již dvanáct let své existence jí prošlo mnoho hudebníků (Michael Hatoň, Bridži Blažek, Robert Urbánek, Milan Hojte) až se složení ustálilo na této sestavě: M. Pěnička zpěv – Z. Holubářová altsaxofon, zpěv – P. Ondráček kytara – M. Švec bicí. Po roce a půl je kapela opět kompletní díky příchodu nového člena „basáka“ Karla Růžičky.PÍSNIČKÁŘSKÉ RECITÁLY - Být písničkářem je něco jako poslání. Jeden člověk s jedním nástrojem, který je autorem své hudby a svých textů. Pro vnímavého návštěvníka je takové vystoupení zajímavé osobitým vnitřním zážitkem, sdělením. Své písně představí hned tři šumperští autoři - Vojtěch Kroupa, Kaya Cvrk a Martin Chvíla se svým sólovým projektem KAFKAZ.


   

RATATA - muzika pro radost. Hudební skupina vznikla v roce 2006, bez vyhraněného žánrového směru, jen z potřeby pár kamarádů si zamuzicírovat. Plynule navazuje na personální vývoj v kapelách Rampa music a Marki... Ratata vlastní tvorbu postavila na folkových kořenech, které prorůstají do rocku, bluesu, jazzu,...Petr Juřička, el. kytara, zpěv;
Karel Cvrk, housle, el. kytara, zpěv; Jirka Hejtmánek, mandolína, zpěv; Standa Benedikt, basa, zpěv; Zdenek Směšný, bicí.


             

Ramon Fernandez Valdés - Osobitý projev Kubánce Ramona zaujal už několikrát nejen organizátory festivalu svou živelností a nespoutanou energií. Ramonovi v žilách proudí latinskoamerické rytmy a jeho zastřený vysoký hlas dodává na kráse každému Jam session, kde se objeví. V krátkém vstupu na festivalu předvede, proč je kubánská hudba ve světě tak vyhledávaná...


RAMPUS - ostřílená šumperská kapela, hrající specifickou podobu big beatu. V repertoáru má neskutečné množství vlastních skladeb, které se na zkouškách s narůstající invencí obměňují, takže každá píseň má hned několik verzí. Název vznikl sloučením kapel, ve kterých členové kapely hráli dříve (Rampa music a Kantus). Autorský potenciál zajišťují Petr Juřička a Tomáš Pekař.RIDE - mladá šumperská post-grunge-indie kapela, která má za sebou již přes dva roky činnosti a úspěchů. V současné době hraje v sestavě Wáclaf - kytara, zpěv; Brzda - basa; Juřa - kytara; Dave - bicí. Mají za sebou mnoho koncertů a první demo nahrávku Breakfast tragedy.

SHAMANIA MANIA + VALISOVA OHŇOVÁ SHOW + ORIENTÁLNÍ TANEČNICE LUCILLA

Nevídané seskupení pěti multiinstrumentalistů hrající World music. Společným rysem je nejen láska k hudbě, ale také jakási vazba na město Šumperk a jeho okolí nespoutaných inspirací a přírodních krás. Idea projektu představuje setkání muzikantů na jednom pódiu v čas koncertu, kdy si pro své momentální invence vybírají ten pravý nástroj ze svých pestrých zásob, takřka ze všech kontinentů. Vznikla tak fúze zvuku Východní Evropy, Balkánu, Indie, afrických a jihoamerických rytmů.


ŠROUBY - Šrouby jsou kapela, která hraje 10 let, jsou skvělí a jako správnou kapelu je kromě zasvěcených v podstatě nikdo nezná. Přesto budou hrát nejen na letošním Hrnečku pař, ale i na Kubafestu a myslím, že to pro návštěvníky bude zajímavý objev. Ne moc rychlý, zato drtivě valivý HC se spoustou vychytávek a výborným zpěvem - dává vzpomenout na Melvins, Kylesu nebo i Dunaj, ale není to žádná kopírka.

Two men whose love´s music - Kapela Two men whose love´s music vznikla v zimních časech roku 2005, kdy se sešel nynější frontman a nynější kytarista. Řekli si, že chtějí hrát hudbu, kterou mají rádi. V ten večer složili 8 skladeb, z nichž většina je prvkem nynějšího repertoáru. Za 4 dny si uspořádali vlastní koncert a tam se k nim přidal djembista, který odehrál celé vystoupení aniž by znal jediný tón oněch složených písní. Jsou kapela, která hraje akustickou hudbu s prvky alternativy, ethna, grunge a mystiky a fanoušky si získávají svým osobitým emotivním projevem, ale i výbornými songy.WHATEVER - Mladá rocková kapela složená téměř ze samých dívek je novinkou šumperské scény. Hrají svoji verzi punk - rocku, která působí osobitě a přirozeně. Tato parta, ačkoli teprve začíná vystupovat, jistě přenese svůj náboj a šarm, nejen na své fanoušky, ale i na ty, kteří je uvidí poprvé...


 

  


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.