KULTURA

Hrnečku pař se přikutálí již podvanácté

17. března 2010, 10:10, -zag-
Hrnečku pař se přikutálí již podvanácté Šumperk - Původně malý festiválek, který před patnácti lety začal nenápadně v klubu Kulturního domu, se během let rozrostl v unikátní přehlídku nejen šumperských mladých uměleckých talentů. Od hudby skok k lyrice i k divadlu, trochu alternativní scény i klasického rocku a místy i punku. To vše během let byl a letos opět je šumperský ojedinělý festival Hrnečku pař.
Hrnečku pař - multižánrový festival autorského umění šumperského regionu

Dvanáctý ročník festivalu proběhne 1.-4. dubna 2010 v prostorách šumperského H-Clubu
1. dubna čtvrtek - alternativní den
3. dubna sobota - 1. pařební den
4. dubna neděle - 2. pařební den

Festival Hrnečku pař má tradici od roku 1995 a je kulturní a uměleckou akcí, která na každém ročníku prezentuje desítky umělců ze šumperského regionu. Byť letos pořádají festival již podvanácté, jeho historie je starší, začala se psát před patnácti lety. To tehdy ještě mladý a vytáhlý vlasáč Kaya Cvrk netušil, že se stane učitelem hudební výchovy a neměl ani zdání, že se jeho možná pro někoho na první pohled recesistický festiválek rozroste.

Skoro archivní fotka z prvího ročníku Hrnečku pař! v roce 1995


"Hrnečku pař! se zaměřuje na místní a regionální scénu a nekomerční kulturu, má dlouhou tradici, oblibu mezi místními umělci i publikem," říká tvůrce festivalu a jeho organizátor Kaya Cvrk a dodává: "Hrnečku pař" se zaměřuje především na autorské projekty, na hudebníky a kapely hrající vlastní písně a skladby, divadla s vlastním scénářem či režií, autorské čtení poezie a výtvarné projekty."

Festival od  svých počátků preferuje také mladé tvůrce z řad studentů. Přináší multikulturní vlivy v podobě etnické hudby a world-music.

"S Hrnečku pař to vypadá tak, že se opět po čtyřleté pauze na dlouho ukotvil v šumperském kulturním životě," říkal mi  Kaya v roce 2008, kdy se rozhodl šumperský festival znova oprášit. A nutno říci, že se to podařilo. Na již jedenácti ročnících, kdy se kromě hudby zapojuje i lyrika a epika,  přinesli organizátoři návštěvníkům přes 250 hudebních a přes 60 divadelních vystoupení, recitace autorské poezie a četby autorské prózy.

Více na nových senzačních stránkách festiválku http://www.cvrk.info/hrneckupar/uvod.htm


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 krát 2 vstupenky na koncert skupiny LIVE FOYN FRIIS QUINTET v čele s vycházející skandinávskou hvězdou jazzového vokálu, zpěvačkou Live Foyn Friis. Jedinečný hudební recitál se uskuteční v neděli 25. listopadu v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na koncert.

Soutěžní otázka:

Odkud pochází jazzová zpěvačka a skladatelka Live Foyn Friis?

A) z Finska
B) z Norska
C) z Dánska

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na setkání horolezců, dobrodruhů, turistů a milovníků extrémních sportů HOROVÁNÍ, které se uskuteční v sobotu 24. listopadu v Domě kultury Šumperk, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Martin Nedbal ze Šumperka, Lenka Kubíčková z Mohelnice, Zdenka Vojtková z Bludova a Lenka Skoumalová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.