KULTURA

Hrady a zámky známé i neznámé VI. - LOUČNÁ NAD DESNOU

24. srpna 2007, 12:00, Stanislava Marešová, foto obec Loučná nad Desnou
Hrady a zámky známé i neznámé VI. - LOUČNÁ NAD DESNOU Tipy na výlety do okolí vzdáleného i blízkého...

Zámek v rozsáhlém parku na jižním okraji vsi. Dříve se nazýval Vízmberk. Renesanční zámek zde byl postaven a počátku 17.století pány ze Žerotína. V roce 1770 koupil zámek od Žerotínů velehradský klášter. V 70.letech 18.století byl pak přestavěn v barokním stylu. Po zrušení kláštera v roce 1784 přešel zámek do majetku náboženského fondu. V letech 1833 - 1842 náležel Mitrovským z Nemyšle, posledními majiteli byli železniční podnikatelé Kleinové - stavitelé železnice, kteří byli povýšeni za své podnikatelské zásluhy roku 1859 do šlechtického stavu s přídomkem "z Vízmberku".Ve 40. a 80.letech 19.století zde byly provedeny rozsáhlejší úpravy interiéru, ovšem vyjma západního křídla, které tehdy Kleinové pronajímali státním úřadům. Po roce 1945 byl zámek ve správě památkových orgánů. Většina sbírek byla odvezena do zámku ve Velkých Losinách. V 70.letech byl objekt rekonstruován  šumperskou Skupinou pro údržbu památek.
 Zámek je patrovou čtyřkřídlou budovou kolem obdélníkového nádvoří. Na jižním průčelí, které bylo zdobeno dvěma barokními hranolovými věžemi, byl renesanční vstupní portál. Z linie východního průčelí vystupuje bývalá zámecká kaple. Jde o původně renesanční zámecký objekt, jeden z pěti renesančních zámků na Šumpersku.


Na nádvoří byly patrny zazděné arkády. Zajímavý byl interiér zámku. V přízemí jižního a východního křídla se nacházely renesanční klenby, v patře pak zbytky nástěnných maleb. Zachován byl dlouho i interiér kaple.
                                                                                           
                                                                                                                                                                                                                                                                   


 
 

Kromě prohlídky zámku, i když jen z venčí, je k vidění i krásný park. Ten založil Přemek III. ze Žerotína ve třetí čtvrtině 17.století. Park se  mohl  chlubit  vzácnými dřevinami. Jednou z jeho ozdob je i více jak tři sta let stará lípa s obvodem kmene 730 cm. 

K vidění je i  novogotická kašna a litinové sochy sv. Floriána s atributem vědra a praporu a sv. Alžběty, podávající dítěti chéb, z druhé poloviny 19. století. foto obec Loučná nad Desnou


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 24.8.2007 16:20
Titulek: Bez titulku
Autor: Zdeněk
56
Rád bych věděl ,kde se ta novogotická kašna nachází ,protože pokud myslíte objekt v patě svahu mezi dvěma výškami terénu parku ,t.j. dolní část parku ,tak tam opravdu z kašny mnoho nezbylo....pro doplnění stojí pouze pilíře ,klenba vzala již dávno za své a litinové sochy s nádrží ,co se tam nacházeli ,jsou údajně odvezeny......pro příště více práce v terénu a méně vícuců z odborných publikací....
Reagovat
Datum: 24.8.2007 16:22
Titulek: Bez titulku
Autor: Zdeněk
63
Samozřejmě by se nemělo zapomenout i na hrobku Kleinů na starém hřbitově s krásným litinovým plotem....
Reagovat
Datum: 12.9.2007 23:50
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Jarek
44
to je fakt s tim souhlasím.delam na obnove renesanční tvrze v Nemili u zabřeha a pamatkaři hažou klacky pod nohy:-)
Reagovat
Datum: 25.8.2007 14:26
Titulek: obrázky?
Autor: Zdena
59
A mně se neotevřel ani jeden obrázek :-)
Reagovat
Datum: 27.8.2007 12:27
Titulek: Re: obrázky?
Autor: Enti
88
Ty obrázky jsou totiž načítány ze stránek Loučné nad desnou - www.loucna-nad-desnou.cz, což by mohla paní Marešová uvést...
Reagovat
Datum: 28.8.2007 18:57
Titulek: zámek
Autor: znalec
48
článek je nekvalitní.Paní redaktorka by příště měla do toho vložit více úsilí a také snahu se na tu věc,či dílo, které popisuje se i podívat, případně pohovořit s pamětníky.Pak ty články naberou úplně jinou hodnotu.Takto je to napsáno,jako kdybych četl Blesk,což si myslím,že tyto noviny si nezaslouží.
Reagovat
Datum: 29.8.2007 10:14
Titulek: Re: zámek
Autor: Anonym
94
Pro znalce: Tedy Blesk nečtu, ale určitě tam takového články nenajdu. Tyto noviny si akorát nezaslouží reakce takovýchto rádoby znalců!!!
Reagovat
Datum: 30.8.2007 18:34
Titulek: re,re:zámek
Autor: novinář
49
získávání všech dostupných informací,pak jejich zpracování je novinařina.Jsou a byli i takoví novináři (spíše lidé se takto nazývající) jako Jaroslav Hašek, kteří si své články z něčeho převzali,nebo jen tak vymysleli a bylo.Ale podle toho to pak vypadá a vapadalo (tedy kvalita jejich článků a zpráv co dali do tisku).Jinak je dobře ,že na stránkách tohoto časopisu se


vede diskuse.Je podle toho vidět,že je čtenáři vyhledáván a čten, i když ne všechny názory čtenářů nejsou stejné a ke všemu kladné,což je dobře.Zvyšuje se tímto kvalita tohoto periodika.Paní redaktorce ,ale i redakci za sebe děkuji za články z historie a o památkách.Jsou zajímavé, včetně diskuse k nim. čtenáři
Reagovat
Datum: 5.9.2007 18:01
Titulek: Re: re,re:zámek
Autor: panáček
54
články o historii našeho kraje jsou docela zajímavé a rád si je čtu.To samé je s případnými příspěvky k jejich obsahu.Je z nich poznat,že tato témata čtenáře Reje zajímají.Proto za ně redakci děkuji.
Reagovat
Datum: 31.1.2008 12:43
Titulek: Ruina
Autor: Leoš
101
U zámku jsme se zastavili pře třemi lety a je na něj velice smutný pohled - je to už skoro ruina
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Naposledy v letošním roce můžete soutěžit s Týdnem na severu. Opět nabídneme dvě otázky, opět rozdělíme několik výher. Čekají na vás volňásky na hudební večer skupiny Dying Passion a jejich hostů a dále dvojvstupenka na koncert Moravia Big Bandu (MBB). Tak soutěžte a nezapomeňte poslat číslo i písmeno odpovědi!

Soutěžní otázka č. 1: ( Předvánoční koncert MBB, 18. 12., 19.00, Zábřežská kulturní, 1x 2 vstupenky)

Kolikáté výročí od svého vzniku letos oslavil orchestr MORAVIA BIG BAND?
1A) 30.
1B) 35.
1C) 40.

Soutěžní otázka č. 2: ( Mezi svátky VIII., 27.12., H-Club, Šumperk , 3 vstupenky)

Jak se jmenuje zpěvačka Dying Passion?
2A) Zuzana Jelínková
2B) Hana Horecká
2c) Elis Mraz

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ:
Dvě volné vstupenky na koncert Skupiny Olympic, konaný 13. prosince v šumperském Domě kultury vyhrávají: Eva Vaňková ze Šumperka a Martina Pinosová z D. Libiny. Dvojvstupenku na koncert Tomáše Kočko s orchestrem budou mít v KKC Rapotín zadarmo rezervovanou Josef Janota z Loučné n. D. a Vlasta Španihelová z N. Malína. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.