KULTURA

Hradišťan přiveze sváteční náladu

13. prosince 2017, 14:00, Ondřej Polák
Hradišťan přiveze sváteční náladu Šumperk - Pohodovou atmosféru adventního rozjímání si může odnést z Domu kultury každý, kdo zavítá na vánoční koncert skupiny Hradišťan. Oblíbený soubor v čele s uměleckým vedoucím a houslistou Jiřím Pavlicou vystoupí ve velkém sále ve středu 13. prosince.

 Hradišťan čerpá inspiraci pro své skladby zejména z moravského folklóru, posluchače však oslovuje také díky přesahu do duchovních chorálů, renesančních balad či ryze autorské hudby.
„Návštěvníci šumperského koncertu si budou moci poslechnout jak písně z aktuální desky, tak i hity Modlitba za vodu nebo Krátký popis léta. Celý koncert se ponese ve vánočním duchu,“ uvedla za pořadatele Michaela Horáková.

40 let s Jiřím Pavlicou

„Nová“ éra Hradišťanu se začala psát v roce 1978, kdy se jejím uměleckým vedoucím stal houslista a hudební skladatel Jiří Pavlica, pod jehož vedením se dramaturgie začala postupně transformovat do širších souvislostí historických, geografických, ale i společenských. Vzrůstaly také interpretační nároky na členy souboru. Postupně se začala významně prosazovat autorská tvorba Jiřího Pavlici, která začala v repertoáru skupiny převládat.
Dnes je Hradišťan, v širší podobě účinkující i s tanečním souborem, profesionálním tělesem, které programově pracuje zejména s odkazem lidové tradice a jejím filozofickým přesahem. Překračuje hranice hudebních žánrů a spolupracuje s osobnostmi různých kultur celého světa. Je častým hostem, domácích i zahraničních festivalů tradiční, alternativní, ale i vážné hudby.

Koncert se koná ve středu

Vánoční koncert Hradišťanu s charismatickým primášem Jiřím Pavlicou začne tuto středu o půl osmé večer v šumperském Domu kultury. Vstupenky jsou pouze na místa k sezení, jejich cena se pohybuje od 290 do 370 korun. 
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).