SPORT

Hráčská vzpoura! Fotbalový Šumperk zažil bleskovou revoluci

16. července 2014, 13:03, téma FOTBAL, Petr Fišer, Bohumil Tesař
Hráčská vzpoura! Fotbalový Šumperk zažil bleskovou revoluci Šumperk - Všechno je jinak! Fotbalový Šumperk se s novým sportovním manažerem Antonínem Murou rozloučil po jediném tréninku. Po překvapivých událostech končí i jeho velký obdivovatel Josef Vymazal. Vedení klubu v čele s předsedou Bořivojem Bartošem sáhlo k bleskové revoluci po čtvrteční vzpouře, kterou vyvolali domácí hráči.

 Minulý čtvrtek v podvečer se měla začít psát nová historie šumperského fotbalu. Nová proto, že se manažerského žezla napevno chopil ostřílený funkcionář Antonín Mura. Že to s rychlým postupem do moravskoslezské divize myslí naprosto vážně, potvrdil hned při prvním tréninku. Hráčský kolotoč roztočil vskutku důkladně.

Nedočkaví zvědavci se nestačili divit. Kromě starých známých Reichla, Hrudy, Skopala, Mlynáře, Kreizla či Šaba je zaujal návrat Jana Křepelky a Tomáše Vývody. Ještě větší rozruch pak vyvolala aktivní přítomnost Aleše Besty. Bývalý mládežnický reprezentant v minulosti působil v Baníku Ostrava, Slavii Praha nebo brněnské Zbrojovce. V Šumperku měl navázat na spolupráci s manažerem Murou, který ho pro jarní část uplynulé sezóny získal do tehdy ještě třetiligových Mikulovic.

Společně s Bestou dorazil na Tyršův stadión i jeho bratr Marek. Nechyběli ani další novicové Dadák (HFK Olomouc), Kazár (Prostějov), Šustr (Baník Ostrava) a opavské trio Pomp, Švacha, Kuděla. Úvodní tréninkovou jednotku pod vedením pokračujícího trenéra Bohdana Hecla a nového asistenta Zdeňka Opravila naopak vynechali Lukáš Horák, Kobylík a zraněný Přikryl. „Pořád jsme teprve na začátku. V žádném případě to neznamená, že tady všichni jmenovaní zůstanou. Oslovené máme i jiné hráče. Kádr se bude krystalizovat postupně,“ prozradil Antonín Mura.

Domácí fotbalisté se vzbouřili

Počet nových tváří vyvolal bouři nevole. A to především mezi fotbalisty, kteří jsou v Šumperku delší dobu. „Jeden po druhém za námi chodili s tím, že za těchto okolností končí. Někteří se dokonce sbalili hned. Je pravda, že naše záměry byly trochu jiné. Posílení o hráče odjinud je nezbytné, ale počítali jsme maximálně s jedním autem. Navíc jsme už v zárodku jasně řekli, že se musíme pohybovat v určitých finančních mantinelech. Hrát krajský přebor s takovými nadstandardními jmény ověnčenými ligovou minulostí by v našich podmínkách bylo naprosto nereálné,“ vysvětloval Bořivoj Bartoš. „Na pátek jsme svolali hráčskou schůzi, kde jsme si všechno dlouze a důkladně vyříkali. Závěr byl takový, že od spolupráce s manažerem Murou odstoupíme. Jsme si vědomi toho, že je to krajně neobvyklé, ke všemu dochází minutu po dvanácté. Jednohlasně jsme ale dospěli k názoru, že budeme dělat fotbal v Šumperku po svém. Každý z nás je připraven vynaložit veškeré úsilí, abychom se ze stavu nula posunuli směrem dopředu,“ sliboval Bartoš. „Pana Vymazala jsme o všem informovali a on nám obratem oznámil, že končí. Hráče jsme předem upozorňovali, že to může mít dopad na ekonomické fungování klubu. Tvrdili nám, že s tím nemají problém. Naším záměrem je vytvořit poctivě a hlavně pravidelně trénující kolektiv a fungující partu, která při sobě bude držet nejen na hřišti, ale i mimo něj. Odhodlání jim nechybí. Na Šumperku jim záleží, mají chuť za něj hrát. To je pro nás důležité,“ hlásil klubový šéf a pokračoval: „Víme, že nás nečeká nic jednoduchého, ale ničeho se nebojíme. Do tří let bychom se rádi vrátili do divize. O třetí lize ale od nikoho z výboru nepadlo ani slovo. Takhle vysoký cíl měli výhradně pánové Vymazal a Mura. I proto nebyly naše představy totožné. V nové sezóně bychom se chtěli pohybovat v horních patrech tabulky, mít z fotbalu radost a mančaftem postaveným převážně z místních hráčů přilákat na stadión více diváků. A když z toho bude třeba až páté, šesté nebo sedmé místo? Svět se určitě nezboří.“

Hecla vystřídal Strouhal

Šumperský převrat nepostrádá ani změnu na trenérském postu. Bohdana Hecla, který se vrací zpátky k mládeži, střídá Zdeněk Strouhal. Naposledy hlavní kouč třetiligového Uničova se týmu ujal v tomto týdnu. „Zájem jsme o něj měli už dřív, ale tehdy nás odmítl kvůli jednomu zádrhelu. Teď, když se situace změnila, už souhlasil. Na rozdíl od Bohdana nemá na náš klub žádné předchozí vazby, protože u nás nikdy nepůsobil. Na každého hráče si tak udělá vlastní názor. Mohlo by to být ku prospěchu věci. Navíc si od něj slibujeme pomoc při stavbě kádru. Zvláště fotbalové Uničovsko a okolí zná daleko líp než my,“ prohlásil Bartoš.


Foto: Petr Fišer

Výraz týmového kapitána Lukáše Reichla jako by mluvil za vše. U šumperských fotbalistů zavládlo zděšení.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 17.7.2014 17:50
Titulek: Bez titulku
Autor: joe
101
Blahopřeji Bořivoji k tomuto rozhodnutí a také klobouk dolů před hráči, že se dokázali dát takhle dohromady. Už tímhle jsou napůl cesty směrem nahoru. Teď mám jistotu, že Šumperský fotbal nepůjde cestou Mikulovic a asi zase začnu chodit na fotbal povzbuzovat hráče ŠUMPERSKÉ a tím jim dát najevo, že si jich pro jejich charakter vážím a věřím, že vydrží, protože si nastavili tímto laťku dost vysoko. Někdo tady sliboval příliv peněz, ale odkud, kdy pan Vymazal svoje zaměstnance platí pozdě a co jeho subdodavatelé, má snad s nimi urovnané a vyřízené účty?
Reagovat
Datum: 20.7.2014 11:03
Titulek: Konečně
Autor: Bludovak
96
Tak a ještě , aby pan Bartoš začal přemýšlet ještě v tom fotbale nad mládeží , kde jim hráče půjčují okolní vesnice . Takže ,ať si nemyslí , že je získá jen tak lehko. Jsem pro ,aby bylo hostvání a přestupy jen po eminentním zájmu do mužského A-týmu. Jinak okolní vesnice budu na tom jako doposud.
Reagovat
Datum: 22.7.2014 13:00
Titulek: Kopaná
Autor: Grifit
102
119
Jednoduchá zábava pro jednoduché lidi.
Vážně si tenhle článek přečetl?A úplně celý?
Reagovat
Datum: 22.7.2014 17:08
Titulek: Re: Kopaná
Autor: Bludovak
105
Přečetl , abych řekl pravdu to co se děje v ŠUMPERSKÉM FOTBALE má své viníky mezi nimi je předsednictvo v celém rozsahu. A-tým bohužel poslední 3 roky nic moc. Ale berme na vědomí i mladé hráče , kteří jsou zastrašování panem Barošem , Strnadem. Aby dotyčný klučina přišel do Šumperka na přestup se to řeší stylem zajdu za rodiči udělám BUBU , že pokud nebudou souhlasit s přestupem klučina se tam nedostane. Rodiče , protože většina chce to nejlepší pro syna , tak svolí s přestupem. A pak přijde období , kdy se klučina rozvíjí ve fotbale v Šumperku, kde ho prachsprostě Šumperk ukradl díky nátlaku na rodiče a kvůli tomu , že dítě se vzepřelo , že chce jít do Šumperku. Pak je následující bod a to přestup. Kluk přestoupí do ŠUMPERKA za relativně malý peníz. Jakmile klučina za par let ,už v Šumperku není platným hráčem , tak přijde na řadu vyčůranost pana Bartoše a spol. kdy se napaří suma , taková aby na tom vydělali jako překupníci s bílím masem. A ještě jim není hanba je pouštět za peníze do klubu ve , kterém vyrostli.. Tím končím seanci o podivném přemýšlení vedení Šumperka. Jo kdyby A-tým hrál MSFL nebo 2. ligu , ale takto mafiánsky přistupovat k fotbalu v Šumperku. Ani se nedivím klukům , že zůstali v Losinách , ať tak či tak práce Šumperka nikdy nevedla k ničemu než jen jejich obohacování.

Hlavně netvrdím, že by talentovaný klučina měl zůstat v Okresním přeboru , ale mělo by se toto ošetřit , tak aby na tom netrpěli hlavně okresní týmu. TO jim bylo vhod, když se jim z Bludova nacpali 4 hráči do dorostenců , aby mohli odehrat ročník. A co víc mě těší , že jim po půl roce / roce sami dali sbohem.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.