KULTURA

Houslista Svěcený zahrál kostelíku v Žárové

2. října 2012, 11:15, téma HISTORICKÁ MÍSTA, tor, mošo
Houslista Svěcený zahrál kostelíku v Žárové Žárová – Po rekonstrukci se v poslední zářijovou neděli opět otevřela jedna z významných památek a turistických atrakcí Šumperka – dřevěný kostelík svatého Martina v Žárové. Na slavnostní akt přijal pozvání houslista Jaroslav Svěcený, který zahrál barokní skladby a přidal jednu vlastní.


„Věřím, že kostel bude po stavební úpravě sloužit svému účelu nejméně dalších sto let. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se zasloužili o jeho znovuzrození,“ pronesl při této příležitosti starosta Žárové Norbert Pfeffer. Slavnosti se zúčastnili tamější obyvatelé a přizvaní hosté. Jaroslava Svěceného doprovázela během hodinového koncertu cembalistka Jitka Navrátilová.Posluchačům představil tři vzácné hudební nástroje, nejstarší housle z roku 1737. Několikrát si pochvaloval příjemné prostředí kostelíka: „Tady by se krásně ladily nástroje a organizovaly houslové soutěže.“ Jeho vystoupení zakončila působivá skladba Ave Maria, po níž se houslista se svým doprovodem dočkal bouřlivých ovací vestoje.Kostelík byl vybudován před čtyřmi stoletími majitelem losinského panství Janem Jetřichem ze Žerotína. Dřevo ze strženého a nově budovaného kostela ve Velkých Losinách v letech 1599 až 1603 vystačilo ještě na stavbu dalších tří menších vesnických kostelů, mezi nimi právě i žárovského. Dochoval se téměř v původní podobě, čímž představuje architektonický unikát. Díky obci Velké Losiny, Olomouckému kraji a Ministerstvu kultury ČR se podařilo dokončit obnovu jeho vnějšího pláště a vyměnit poškozené trámy.


Foto: tor


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.