ZPRÁVY

Houbařská sezóna pokračuje

4. listopadu 2014, 05:52, Hana Písková
Houbařská sezóna pokračuje Šumperk - Houbařská sezóna pro skalní houbaře nekončí. Podle odhadu mykologů přinesla ta letošní více otrav houbami než ty předešlé. Přesná čísla k dispozici nejsou, otravy totiž nepodléhají povinnému hlášení.

 „Lidí, kteří se do Šumperské nemocnice dostali s otravou hub, bylo maximálně do desítky. Postup je takový, že se vypláchne žaludek a pokud člověk nepřinese přímo ukázku hub, které snědl, obsah žaludku posíláme na mykologický rozbor. Někdy můžeme postiženého člověka poslat hned domů,“ uvedl Josef Čikl, primář oddělení anestezie, resuscitace a intenzivní péče Šumperské nemocnice.Jednou z nejnebezpečnějších hub tuzemských lesů je muchomůrka zelená, kterou si lidé pletou s pečárkou. Několik případů otravy měla na svědomí i záměna muchomůrky tygrované s pýchavkou. „Skalní houbaři chodí do lesa i teď v prvních listopadových dnech. Do mykologické poradny nám nosí strmělky mlženky nebo čirůvky fialové. Já jsem na zahradě objevil další vlnu václavek,“ říká mykolog Miloš Kenša z Olomouce.

Záludný zabiják

Po požití muchomůrky zelené je záludný dvoufázový průběh otravy, kdy po prvních obtížích přichází přechodné jedno až dvoudenní zlepšení, po kterém ale může dojít k rychlému rozvoji selhávání životně důležitých orgánů. Pokud pacient ve fázi prvních obtíží nevyhledá lékařskou pomoc a uchlácholí se tímto zlepšením, dostává se pak do nemocnice v kritickém stavu. Roli hraje rychlost diagnózy.Například olomoucká „fakultka“ používá od letošního roku nové zařízení, který rychle a přesně určí otravu houbami. „Tento přístroj umí jednoznačně identifikovat houbové toxiny. Výsledek máme do hodiny od příjmu materiálu. Původně toto vyšetření trvalo několik hodin," zdůraznil toxikolog Petr Ondra z Ústavu soudního lékařství a medicínského práva Fakultní nemocnice Olomouc.


Foto: jak

Houby milované i proklínané. V Šumperku je mohou lidé každoročně obdivovat na výstavbě v muzeu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 6.11.2014 21:51
Titulek: :-)
Autor: Lišák
173
129
Nejlepší je ta výstavba v muzeu.
Reagovat