ZPRÁVY

Houbařská sezóna pokračuje

4. listopadu 2014, 05:52, Hana Písková
Houbařská sezóna pokračuje Šumperk - Houbařská sezóna pro skalní houbaře nekončí. Podle odhadu mykologů přinesla ta letošní více otrav houbami než ty předešlé. Přesná čísla k dispozici nejsou, otravy totiž nepodléhají povinnému hlášení.

 „Lidí, kteří se do Šumperské nemocnice dostali s otravou hub, bylo maximálně do desítky. Postup je takový, že se vypláchne žaludek a pokud člověk nepřinese přímo ukázku hub, které snědl, obsah žaludku posíláme na mykologický rozbor. Někdy můžeme postiženého člověka poslat hned domů,“ uvedl Josef Čikl, primář oddělení anestezie, resuscitace a intenzivní péče Šumperské nemocnice.Jednou z nejnebezpečnějších hub tuzemských lesů je muchomůrka zelená, kterou si lidé pletou s pečárkou. Několik případů otravy měla na svědomí i záměna muchomůrky tygrované s pýchavkou. „Skalní houbaři chodí do lesa i teď v prvních listopadových dnech. Do mykologické poradny nám nosí strmělky mlženky nebo čirůvky fialové. Já jsem na zahradě objevil další vlnu václavek,“ říká mykolog Miloš Kenša z Olomouce.

Záludný zabiják

Po požití muchomůrky zelené je záludný dvoufázový průběh otravy, kdy po prvních obtížích přichází přechodné jedno až dvoudenní zlepšení, po kterém ale může dojít k rychlému rozvoji selhávání životně důležitých orgánů. Pokud pacient ve fázi prvních obtíží nevyhledá lékařskou pomoc a uchlácholí se tímto zlepšením, dostává se pak do nemocnice v kritickém stavu. Roli hraje rychlost diagnózy.Například olomoucká „fakultka“ používá od letošního roku nové zařízení, který rychle a přesně určí otravu houbami. „Tento přístroj umí jednoznačně identifikovat houbové toxiny. Výsledek máme do hodiny od příjmu materiálu. Původně toto vyšetření trvalo několik hodin," zdůraznil toxikolog Petr Ondra z Ústavu soudního lékařství a medicínského práva Fakultní nemocnice Olomouc.


Foto: jak

Houby milované i proklínané. V Šumperku je mohou lidé každoročně obdivovat na výstavbě v muzeu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 6.11.2014 21:51
Titulek: :-)
Autor: Lišák
158
125
Nejlepší je ta výstavba v muzeu.
Reagovat

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.