SPORT

HOTOVÉ PEKLO! Hustá mlha, silný vítr i déšť, stovky přetěžkých kilometrů v extrémním terénu… Češi to přesto dokázali a vyhráli závod Evropského poháru v Irsku

27. srpna 2014, 16:00, Petr Fišer
HOTOVÉ PEKLO! Hustá mlha, silný vítr i déšť, stovky přetěžkých kilometrů v extrémním terénu… Češi to přesto dokázali a vyhráli závod Evropského poháru v Irsku Šumperk - Pavel Paloncý ze Šumperka dovedl jako pravý lídr český reprezentační tým ke skvělým výsledkům ve Velké Británii. Soupeření smíšených čtyřčlenných týmů, které několik dní v kuse běží, jedou na kole, pádlují divočinou a čelí spoustě jiným outdoorovým výzvám, vyšlo jeho družstvu náramně.

 Parta, kterou společně s ním vytvořili Dan a Filip Šilarovi a Kristýna Skalická, nejprve s přehledem zvítězila v Evropském poháru v Irsku. O týden později pak dokázala prorazit i ve světové konkurenci, a to v soutěžení napříč celým Walesem. Společnými silami se dopracovala ke konečnému desátému místu. „V Irsku nebyly moc vysoké hory, ale v noci panovala hustá mlha, foukal silný vítr a téměř nepřetržitě pršelo. Museli jsme jít velice opatrně a přesně,“ přibližoval Paloncý, jenž má v reprezentačním kvartetu na starosti navigaci.

„Nejvíc jsem si užila plavání. Venku byla velká zima, tak jsme se šli do vody ohřát,“ uvedla s úsměvem Kristýna Skalická. „Taky kajak stál za to. Když se zvedl vítr, udělaly se solidní vlny i na jezeře,“ popisovala zasvěceně.

Na irské půdě se česká skvadra ujala vedení hned po startu a do cíle už před sebe nikoho nepustila. „Prakticky od třetí kontroly, kde byla hodně těžká navigace, jsme věděli, že máme na ostatní náskok. Postupně jsme ho ještě zvyšovali. Pak jsme si jen museli hlídat limit, proto jsme jeli do cíle skoro týmovou časovku,“ popisoval Pavel Paloncý jediný dramatičtější moment.

Součástí podobných závodů bývají vložené „vychytávky“ v podobě orientačního běhu, skalního lezení či inline bruslení. „V Irsku nám velkou porci doprovodných disciplín zrušili kvůli špatnému počasí. Jen lukostřelba zůstala. Ale ZIPlajna ve Walesu nám všechno vynahradila,“ připomněl Filip Šilar nejbláznivější atrakci druhého ostrovního podniku. Byl jím dvoumílový sjezd na lanovce, kdy závodníci dosahovali rychlosti až 170 kilometrů v hodině!

Obě akce od sebe dělil pouhý týden. „Ve Walesu to bylo podobné. Jen několikrát silnější, delší a celkově mnohem těžší. Zatímco irský závod měl limit 40 hodin, ten ve Walesu pět dní. Čekalo nás tam přes 600 kilometrů, z nichž největší respekt budily dvě čtyřicetikilometrové etapy na moři, noční trek přes pohoří Snowdonia a královská 220 kilometrů dlouhá část na horském kole. Cesty se měnily v řeky, k jedné kontrole jsme se nemohli vůbec dostat,“ vrátili se členové národního mužstva do víru dění.

Protože byl závod v Irsku vypsán jako mistrovství Evropy pro příští rok, budou mít na co navazovat.

České kvarteto po evropském prvenství v Irsku. 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 27.8.2014 18:01
Titulek: Bez titulku
Autor: aNONYM
61
Super výsledek. A jak dopadl Pavel Paloncý ve své další slavné discilplíně (pokud se tedy letělo letadlem)? Byl nějaký úlovek?
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).