ZPRAVODAJSTVÍ

Hledači pokladů drancují památku

2. února 2016, 10:00, Jaroslav Kropáč
Pavlov - Tisíc let stará památka u Loštic trpí pod nájezdy hledačů pokladů a nikdo s tím nemůže nic dělat. Hradisko Obersko poblíž obce Pavlov přitom letos bojovalo o titul Div Olomouckého kraje. Teď bojuje o přežití. Nenechavci ho rozebírají na kusy, berou pozůstatky hradeb a z půdy se snaží vyhrabat historické artefakty.

 „Když jsem se sem před zhruba třiceti čtyřiceti lety přistěhoval, tak na Obersku byly ještě patrné zdi a hradby. Teď už je to všechno rozebrané a rozkradené,“ potvrzuje žalostný stav památky, která by se jinak mohla stát turistickým lákadlem, starosta Pavlova Alois Švec.
Obersko leží mimo veřejné komunikace poblíž lesa. Hledat šperky, zkameněliny a vzácnou keramiku se snaží lidé z celého Česka. Podle místních tam pravidelně dojíždí organizované skupiny „zlatokopů“ z Olomoucka.

Bezradní archeologové

„Bohužel nejde o problém jen Oberska, podobná situace je i na jiných místech v zemi. Hledači se dopouštějí trestného činu, ale chytit je přímo na místě a dokázat jim provinění je docela obtížné,“
vysvětluje archeoložka šumperského muzea Barbora Tomešová.
Dosud bylo v Česku odsouzeno za nelegální sběr archeologických předmětů jen několik lidí. V zemi zakopané mince, keramika nebo porcelán nejčastěji putují na černý trh, kde se s nimi čile obchoduje.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 4.2.2016 06:49
Titulek: Střepy, střepy, střepy
Autor: Grifit
47
Prosím, mohl byste někdo vyčíslit národohospodářskou škodu za "zcizení" starých střepů?
Reagovat
Datum: 4.2.2016 10:02
Titulek: Re: Střepy, střepy, střepy
Autor: B. Tomešová
62
Pro ty, pro které je jedinou cennou a důležitou hodnotou v životě hodnota peněz, je tato škoda nulová. Avšak ti, kteří si cení kulturní a historické hodnoty naší vlasti (a vlastně nejenom naší) je tato škoda nevyčíslitelná. Je těžké těmto lidem vysvětlovat proč nemohou drancovat a vykrádat archeologické lokality a proč je pro nás důležitý každý sebemenší střípek, který se podaří před nenechavci zachránit. Informaci, o kterou spolu s těmito navždy poničenými a ztracenými nálezy přicházíme, nelze vyčíslit v žádné světové měně. Lidé jsou dnes schopni pro uspokojení svých „potřeb“ páchat i trestné činy a ještě se archeologům posmívají...
Reagovat
Datum: 4.2.2016 14:26
Titulek: Re: Střepy, střepy, střepy
Autor: L. Novák
61
paní Tomešová, a co spousty předmětů, kterými hledači do šumperského muzea přispěli? Nutno podotknout, že bez jakýchkoli požadavků na odměnu, jen aby přispěli k historii svého regionu. To by bylo celkem fér zmínit. Takhle napsaná zpráva vypadá, že všichni hledači jsou zloději.
Reagovat
Datum: 4.2.2016 14:33
Titulek: Re: Střepy, střepy, střepy
Autor: B. Tomešová
51
Ano, samozřejmě, rozhodně ne všech se týká můj předchozí příspěvek, byla to spíše reakce na první z příspěvků v této diskuzi. Těch co pomáhají s bojem proti nelegálním sběračům si nesmírně vážíme, i přesto si však musím postesknout - těch na druhé straně bariéry je stále mnohem víc..
Reagovat
Datum: 4.2.2016 23:50
Titulek: Re: Střepy, střepy, střepy
Autor: samotář
55
Jsem také detektorář a docela mě mrzí,že jste dala všechny hledače do jednoho pytle.Nezastírám,že jsou mazi náma hledačema gauneři,ale v dnešní době se začíná poměr nenechavců a těch,kteří archologům pomáhají otáčet ve prospěch poctivých,kteří archeologům skutečně pomáhají.Jen se obávám,že až vyjde ještě několik takto jednostranných článků,tak se to zas vrátí do starých kolejí.Ono je to jen a jen o lidech.V každém oboru lidské činnosti jsou poctivci a ti druzí.
Reagovat
Datum: 4.2.2016 17:20
Titulek: Re: Hodnoty
Autor: paad
49
Ty kulturní a historické hodnoty naší vlasti by mne zajímaly. Každých padesát let slyšíme něco jiného. I na toho "největšího Čecha" Karla IV. něco našli (zabavoval židům majetky), Masaryka nemůže katolická církev a přihlásit se dnes k Havlovi je rovnou politická sebevražda. I husity nám vzali, dnes jsou to vrazi a pelešníci. Být hrdý na střepy jen proto, že leží v hlíně dostatečně dlouho je trochu málo.
Reagovat
Datum: 4.2.2016 12:00
Titulek: Děkuji
Autor: radou
51
Vážená paní magistro,
děkuji Vám za tyto řádky.
Reagovat
Datum: 4.2.2016 15:46
Titulek: ..do jednoho pytle
Autor: Lesapan
40
Dobrý den, trochu mne vadí, že se v článků nezmiňuje, kolik artefaktů se podařilo zachránit právě samotnými detektoristy, pod vedením archeologa, tohle nás co pomáháme ve svém volném čase na svoje náklady celkem mrzí. Ne všichni jsme nepoctivý zlatokopové postižení mamonem, těší nás spolupráce a pocit, že jsme mohli přispět do studnice poznání našeho kraje.
Reagovat
Datum: 4.2.2016 20:56
Titulek: Re: ..do jednoho pytle
Autor: Joeblack
45
Lesapane naprostej souhlas . Nosíme a odevzdáváme každej zajímavej nález i s nálezovýma okolnostma a pomáháme pod vedením archeologa zachraňovat před ,,zlatokopy" množství artefaktů a hlavně jejich vypovídacích hodnot. Bez jakýchkoliv výmluv odevzdáváme i docela dost finančně hodnotné věci a kovy, které lze okamžitě zpeněžit a nenapadne nás se ani zeptat na nějakou odměnu. Ten článek je jen jednostranný a zavádějící nebezpečnej plát ,hodně se blížící malosti a zakomplexovanosti jistého Abušinova :-( Naštěstí jsme lidé, které to od spolupráce neodradí.
Reagovat
Datum: 4.2.2016 18:59
Titulek: Je to koníček.
Autor: Xantippa
38
Hledání je koníček a nevěřím, že nálezy detektorářů putují nejčastěji na černý trh. Myslím, že „zlatokopů“ je minimun a ne většina, jak je to zde i jinde prezentováno.
Reagovat
Datum: 4.2.2016 23:15
Titulek: Bez titulku
Autor: Bacil
38
Znám hodně detektorářů, většina z nich je těch (hodných). Netroufl bych si říci, kterých je více, hodných či zlých. V očích archeologa jsme všichni tak trochu zlý, nalézáme při našem koníčku předměty, které by měli zůstat tak kde jsou. Tak by to bylo v pořádku, ale skutečnost je jiná. Detektoráři hledat chodí a archeonálezy nacházejí, to je věc se kterou se musí počítat a řešit. Naštěstí hodně archeologů se uvolilo využít ty (hodné) detektoráře a spolupráce přináží výsledky. Takže cesta ke vzájemné spokojenosti tu je. Samozřejmě je tu i dost lumpů, ale to není o detektorářích, ale o lidech. Lumpové jsou všude...
A k tomu Obersku, už asi 8 let dvakrát do roka je systematicky a pod odborným dohledem prohledáváno detektoráři. Všechny nálezy si archeolog dokumentuje přímo na místě. Možná i toto jsou ty uváděné nájezdy detektorářů, jak se píše v článku . Tihle nadšenci to pro černý trh nedělají. Na druhou stranu máme ověřeno, že tam chodí zkoušet štěstí i ostatní(zlý) detektoráři. Takže vlasně jedni detektoráři zachranují nálezy před druhými detektoráři.
Reagovat
Datum: 5.2.2016 09:43
Titulek: Komunisti a katolíci taky zachraňovali před zlými?
Autor: Závodník s časem
43
Hodní zachraňují před zlými. Hezká logika. Takže když poryju sousedův pozemek bez jeho souhlasu, tak jsem ten hodný nebo zlý?
Reagovat
Datum: 5.2.2016 22:34
Titulek: Re: Komunisti a katolíci taky zachraňovali před zlými?
Autor: Bacil
38
To asi záleží na úhlu pohledu :-)
Reagovat
Datum: 6.2.2016 00:31
Titulek: Re: Komunisti a katolíci taky zachraňovali před zlými?
Autor: a Ošklivý
46
tak se připravte, že ten správný úhel vám budou brát na sádrovně JIP
Reagovat
Datum: 14.2.2016 10:11
Titulek: Re: Komunisti a katolíci taky zachraňovali před
Autor: Bacil
52
Možná se potkáme někde v terénu...
Reagovat
Datum: 5.2.2016 23:17
Titulek: Re: Komunisti a katolíci taky zachraňovali před zlými?
Autor: Bacilka
78
Pochopitelně, když někomu poryjou pozemek bez jeho souhlasu, tak hodní zdaleka nejsou
Reagovat
Datum: 6.2.2016 21:36
Titulek: Re: Komunisti a katolíci taky zachraňovali před zlými?
Autor: Joeblack
78
Co to tady plácáš za nesmysly ? Když se de i s archeologem na záchrannou akci ,tak je vše naplánované a hodně,,papírově" ošetřené i s domluvou s majitelem pozemku . Když ti půjde někdo rozrýt pozemek na zahradě, tak máš mít psa :-p
Reagovat
Datum: 7.2.2016 12:03
Titulek: Re: Komunisti a katolíci taky zachraňovali před zlými?
Autor: Rotvajler detíkům trhne prdel
73
Ehm,ehm a kolik detektorářů a zlatokopů chodí na svoje "akce" s archeology?.
Reagovat
Datum: 6.2.2016 11:05
Titulek: tedy
Autor: aNONYM
81
Já když občas vyrazím s „detíkem“ a něco vyhrabu, vždycky tu díru zase zadělám a myslím, že to tak dělá většina hledačů.
Reagovat
Datum: 6.2.2016 18:59
Titulek: Jéééé, pánové,
Autor: Anonym
87
vy máte detektory kovů? To se vyrobí nebo jste koupili někde?
Reagovat
Datum: 7.2.2016 12:26
Titulek: Re: Jéééé, pánové,
Autor: aNONYM
84
To jde normálně koupit, od trabanta až po mercedes, co najde špendlík metr hluboko :) Já mám trabanta.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na animovanou komedii MIMI ŠÉF, kterou promítá šumperské kino OKO od 20. do 30. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kterou úspěšnou komedií se proslavili tvůrci nového animáku Mimi šéf?

a) Doba ledová
b) Madagaskar
c) Rákosníček

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ


Vstupenku na LADIES NIGHT EROTIC DANCE SHOW GLADIATORS, která se uskuteční v pátek 28. dubna od 19 hodin v H-clubu v Šumperku, vyhráli Elenka Hrbáčková ze Šumperka, Simona Jílková ze Šumperka, Daniel Balcárek z Rapotína a Vladislava Jančíková ze Sudkova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká u vstupu v H-clubu.