KULTURA

Historické kočárky ve vikýřovickém Muzeu silnic

10. prosince 2012, 21:07, redakce, Alena Turková
Historické kočárky ve vikýřovickém Muzeu silnic Vikýřovice – Do časů našich babiček a prababiček zavede návštěvníky Muzeum silnic ve Vikýřovicích. Na sváteční vánoční chvíle totiž připravilo výstavu historických kočárků ze sbírky Jarmily Fichtnerové, přičemž z její unikátní sbírky více než šedesáti kočárků bude ve vikýřovickém muzeu k vidění asi třetina, z toho nejstarší kočárky z konce 19. století, ty mladší pak ze 60. let 20. století.
Jarmila Fichtnerová sbírá kočárky více jak dvacet let, není ovšem již jen známou sběratelkou, kočárky také sama i za pomoci přátel odborně renovuje. Svoji rozrůstající se kolekci historických kočárků návštěvníkům zprostředkovala již na mnoha výstavách (např. v roce 2008 v Zábřehu), část její sbírky také mohou zhlédnout návštěvníci zámku v Doudlebech. Předmětem jejího sběratelského zájmu ovšem jsou nejen dětské kočárky, ale také hračky pro děvčátka - kočárky, postýlky, kolébky, panenky, oblečky a různé dobové doplňky, kterými se kočárky zkrášlovaly (dečky, přikrývky apod).

Kočárky byly v minulosti poměrně nákladnou investicí, dědily se z generace na generaci a na jejich výrobě se podílela řada řemeslníků – kováři, košíkáři, čalouníci i nábytkáři. Výrobci těchto kočárků byla řada drobných dílen a manufaktur. Až jejich sloučením pak vznikl světoznámý český výrobce, firma Liberta. Návštěvníci výstavy uvidí nejen známé „osmipéráky“ a „kukaně“, ve kterých se možná ještě vozili oni sami, případně jejich rodiče nebo prarodiče, k těm nejkrásnějším a nejzdobnějším určitě budou patřit promenádní hluboké kočárky na vysokých kolech s polohovacími koženými nebo textilními střechami bohatě zdobenými záclonkami.

Vernisáž výstavy Kočárky našich babiček a prababiček se uskuteční v úterý 11. prosince 2012 v 17 hodin v Muzeu silnic ve Vikýřovicích, kde o své sběratelské vášni pohovoří Jarmila Fichtnerová, v programu navozujícímu předvánoční atmosféru vystoupí děti ze Základní školy ve Vikýřovicích. Výstava bude k vidění do března roku 2013.

Foto: archiv Jarmily FichtnerovéDoporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).