KULTURA

Historické kočárky ve vikýřovickém Muzeu silnic

10. prosince 2012, 21:07, redakce, Alena Turková
Historické kočárky ve vikýřovickém Muzeu silnic Vikýřovice – Do časů našich babiček a prababiček zavede návštěvníky Muzeum silnic ve Vikýřovicích. Na sváteční vánoční chvíle totiž připravilo výstavu historických kočárků ze sbírky Jarmily Fichtnerové, přičemž z její unikátní sbírky více než šedesáti kočárků bude ve vikýřovickém muzeu k vidění asi třetina, z toho nejstarší kočárky z konce 19. století, ty mladší pak ze 60. let 20. století.
Jarmila Fichtnerová sbírá kočárky více jak dvacet let, není ovšem již jen známou sběratelkou, kočárky také sama i za pomoci přátel odborně renovuje. Svoji rozrůstající se kolekci historických kočárků návštěvníkům zprostředkovala již na mnoha výstavách (např. v roce 2008 v Zábřehu), část její sbírky také mohou zhlédnout návštěvníci zámku v Doudlebech. Předmětem jejího sběratelského zájmu ovšem jsou nejen dětské kočárky, ale také hračky pro děvčátka - kočárky, postýlky, kolébky, panenky, oblečky a různé dobové doplňky, kterými se kočárky zkrášlovaly (dečky, přikrývky apod).

Kočárky byly v minulosti poměrně nákladnou investicí, dědily se z generace na generaci a na jejich výrobě se podílela řada řemeslníků – kováři, košíkáři, čalouníci i nábytkáři. Výrobci těchto kočárků byla řada drobných dílen a manufaktur. Až jejich sloučením pak vznikl světoznámý český výrobce, firma Liberta. Návštěvníci výstavy uvidí nejen známé „osmipéráky“ a „kukaně“, ve kterých se možná ještě vozili oni sami, případně jejich rodiče nebo prarodiče, k těm nejkrásnějším a nejzdobnějším určitě budou patřit promenádní hluboké kočárky na vysokých kolech s polohovacími koženými nebo textilními střechami bohatě zdobenými záclonkami.

Vernisáž výstavy Kočárky našich babiček a prababiček se uskuteční v úterý 11. prosince 2012 v 17 hodin v Muzeu silnic ve Vikýřovicích, kde o své sběratelské vášni pohovoří Jarmila Fichtnerová, v programu navozujícímu předvánoční atmosféru vystoupí děti ze Základní školy ve Vikýřovicích. Výstava bude k vidění do března roku 2013.

Foto: archiv Jarmily FichtnerovéDoporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.