KULTURA

Historická kola ve vikýřovickém Muzeu silnic

15. února 2012, 11:35, téma KULTURNÍ ŽIVOT, Alena Turková
Historická kola ve vikýřovickém Muzeu silnic Vikýřovice - Od 15. února 2012 se budou moci návštěvníci Muzea silnic ve Vikýřovicích vydat na další cestu, tentokrát do dějin šlapacího kola. Na výstavě Páni a dámy, svezte se s námi! totiž budou k vidění kola 1. poloviny 20. století, která schraňují ve svých soukromých sbírkách sběratelé Vladimír Koukola ze Šumperka a Zdeněk Hlavatý z Rovenska.

Z unikátní sbírky Vladimíra Koukoly budou návštěvníci moci zhlédnout např. kolo regionální značky Velamos vyrobené v roce 1935, kolo německé výroby značky Panzer pocházející z počátku 20. let 20. století, jehož zvláštností je dnes neobvyklá větší rozteč řetězu, nebo kolo značky Stadion zajímavé umístěním převodovky v ose šlapadel. V původním nálezovém stavu se návštěvníkům představí např. dámské a pánské kolo ze Zbrojovky Brno a dámské kolo Göricke vyráběné u nás v licenci v Čenkově. Pan Vladimír Koukola na výstavu zapůjčí rovněž početnou kolekci firemních štítků, množství dalšího příslušenství na kola - karbidové svítilny, volnoběžky, zvonky, brašničky, vystavena bude i řada originálů reklam výrobců a prodejců kol, katalogy apod.
 

Ze sbírky Zdeňka Hlavatého se můžeme těšit na dámské jízdní kolo Durkopp s kardanem vyrobené v letech 1918 – 1920, kolo z roku 1934 používané českou armádou, v původním stavu včetně dochovaného vybavení, vojenské kolo s pákovou přehazovačkou značky Wanderer a kolo, na kterém jezdili během 2. světové války němečtí vojáci. Výstava, která starším návštěvníkům připomene dětská a mladá léta a těm mladším zase přiblíží, na čem za prací nebo za zábavou vyjížděli jejich prarodiče, bude zahájena vernisáží ve středu 15. února 2012 a v Muzeu silnic ve Vikýřovicích ji bude možno zhlédnout do 27. května 2012.
 Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.