KULTURA

Historická kola ve vikýřovickém Muzeu silnic

15. února 2012, 11:35, téma KULTURNÍ ŽIVOT, Alena Turková
Historická kola ve vikýřovickém Muzeu silnic Vikýřovice - Od 15. února 2012 se budou moci návštěvníci Muzea silnic ve Vikýřovicích vydat na další cestu, tentokrát do dějin šlapacího kola. Na výstavě Páni a dámy, svezte se s námi! totiž budou k vidění kola 1. poloviny 20. století, která schraňují ve svých soukromých sbírkách sběratelé Vladimír Koukola ze Šumperka a Zdeněk Hlavatý z Rovenska.

Z unikátní sbírky Vladimíra Koukoly budou návštěvníci moci zhlédnout např. kolo regionální značky Velamos vyrobené v roce 1935, kolo německé výroby značky Panzer pocházející z počátku 20. let 20. století, jehož zvláštností je dnes neobvyklá větší rozteč řetězu, nebo kolo značky Stadion zajímavé umístěním převodovky v ose šlapadel. V původním nálezovém stavu se návštěvníkům představí např. dámské a pánské kolo ze Zbrojovky Brno a dámské kolo Göricke vyráběné u nás v licenci v Čenkově. Pan Vladimír Koukola na výstavu zapůjčí rovněž početnou kolekci firemních štítků, množství dalšího příslušenství na kola - karbidové svítilny, volnoběžky, zvonky, brašničky, vystavena bude i řada originálů reklam výrobců a prodejců kol, katalogy apod.
 

Ze sbírky Zdeňka Hlavatého se můžeme těšit na dámské jízdní kolo Durkopp s kardanem vyrobené v letech 1918 – 1920, kolo z roku 1934 používané českou armádou, v původním stavu včetně dochovaného vybavení, vojenské kolo s pákovou přehazovačkou značky Wanderer a kolo, na kterém jezdili během 2. světové války němečtí vojáci. Výstava, která starším návštěvníkům připomene dětská a mladá léta a těm mladším zase přiblíží, na čem za prací nebo za zábavou vyjížděli jejich prarodiče, bude zahájena vernisáží ve středu 15. února 2012 a v Muzeu silnic ve Vikýřovicích ji bude možno zhlédnout do 27. května 2012.
 Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.