ZPRAVODAJSTVÍ

Hendikepovaným přináší práce v Pradědově dětském muzeu radost ze života

19. března 2016, 00:00, BH
Hendikepovaným přináší práce v Pradědově dětském muzeu radost ze života Bludov - Ráno vstát, nachystat snídani, svačinu, jít na autobus a odjet do práce – pro zdravého člověka banální záležitost. U mentálně postižených lidí jde o dlouhodobý proces, který s každým získáním nových zkušeností přináší pocit štěstí a samostatnosti. Takovou cestou se vydali i klienti Vincentina, zařízení se sídlem ve Šternberku s pobočkami na Šumpersku. Ti získali vysněnou práci, kde se cítí jako v pohádce, pracují totiž v Pradědově dětském muzeu v Bludově.

 „Více než šest let mě zajímalo, jestli by bylo možné zaměstnat naše klienty, které jsem měla dlouhodobě v centru ve Vikýřovicích v péči. Jestli by mohli naučené dovednosti někde uplatnit. Chodili jsme do firem, které jsme si vytipovali, a málokdy to vyšlo,“ vzpomíná Alena Švédová, pracovnice v sociálních službách Vincentina Vikýřovice. Během té doby se jí podařilo dvěma klientům najít práci v šumperské kavárně PředMěstí. „Znovu jsem pak oslovila paní Schreiberovou, která zrovna otevírala muzeum v Bludově, a ono to vyšlo,“ dodala.
Od listopadu zde pracují klienti z Vincentina ve Vikýřovicích a z chráněného bydlení v Šumperku. „Hrozně moc se nám práce tady líbí. Já jsem začala loni 19. listopadu. Vypadá to tady jako z pohádky,“ říká Žaneta, která chodí do práce se svým partnerem Pavlem. V loňském roce měli svatbu a plánují samostatné bydlení. „Chtěli jsme si koupit pejska, ale máme obavu, že by stálo hodně peněz očkování. Tak si asi pořídíme křečka,“ plánuje Žaneta a Pavel přikyvuje.
Skupinka deseti postižených klientů ve věku od 31 do 47 let má na starost úklid Pradědova dětského muzea. Ráno se rozdělí, každý má svoji část prací, pak jdou společně do jídelny v obci. „Jde o další začleňování do běžného života, musí si koupit stravenky, vybrat oběd. Je to nejvíc, co je mohlo potkat. Setkávají se s novými lidmi, navazují kontakty. Vždycky jsem si myslela, že kontakt s dětmi nebude snadný, ale je to úplně v pohodě, občas je i zabaví, nasměrují na toalety, jsou v kontaktu s návštěvníky,“ pochvaluje si Alena Švédová a doplňuje: „Návštěvníci muzea zpětně reagují velice pozitivně. Nikde jinde jsem se nesetkala s takovou důvěrou v samostatnou práci klientů.“
Jako normální to považuje zakladatelka muzea. "Možná to bude znít hloupě, ale mně na tom nepřijde nic divného. Handicapovaní patří mezi nás, zaslouží si práci, normální život a my si je zasloužíme potkávat, ať už na ulici nebo třeba u nás v muzeu. Paní Švédová mi nabídla skvělé pracovníky a já bych byla hloupá, kdybych je odmítla. Je málo lidí, kteří mají rádi svoji práci a dělají ji skvěle a oni mezi ně patří. Díky Pradědovi, že nám zařídil muzeum plné skvělých kolegů," říká Terera Schreiberová, předsedkyně spolku Jeseníky přes hranici, který muzeum vlastní a provozuje.
Příspěvková organizace Vincentinum Šternberk patří mezi největší poskytovatele sociálních služeb v Olomouckém kraji. Má pobočky v Šumperku, Vikýřovicích, Uničově a Lužici. Od roku 2009 se zařízení zapojilo do takzvaného Pilotního projektu transformace pobytových sociálních služeb. „Výsledkem bylo, že se naši uživatelé dostali z velkého pobytového zařízení do bydlení rodinného typu, což v našem případě znamenalo buď byty v běžné zástavbě, nebo postavit domky pro šestičlenné domácnosti, což je případ naší skupinky, která pracuje v Pradědově dětském muzeu v Bludově,“ vysvětluje ředitel Vincentina Karel Ryjáček.
Na projekt transformace navázal další projekt, který připravoval klienty na vstup na volný trh práce. „A právě tady v muzeu je vidět vyvrcholení celého projektu. Osobně jsem rád, že se tato možnost naskytla, protože není jednoduché lidem s mentálním nebo kombinovaným postižením najít nějaké pracovní uplatnění na volném trhu práce. Stoprocentně jsou šťastnější. Už jenom to, že mají svůj byt, kde mají svůj pokoj, je pro ně ideální způsob života. Oni si toho nesmírně váží a jsou strašně vděční,“ uzavřel Ryjáček.Foto: BH
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.