ZPRAVODAJSTVÍ

Hendikepované za sousedy nechtějí

28. listopadu 2019, 08:00, Jaroslav Kropáč
Zábřeh – Záměr Olomouckého kraje zrušit ústav pro mentálně postižené v Nových Zámcích a jeho klienty rozptýlit do nově postavených domů v regionu na několika místech narazil. Konkrétně v Zábřeze se proti němu postavilo několik občanů, kteří hendikepované za sousedy nechtějí.

„Na rovinu to samozřejmě nikdo neřekne, ale snaha ztížit výstavbu domů pro hendikepované občany tu patrná je. Naštěstí nejde o nic masivního – že by s tím nesouhlasila celá ulice, to určitě ne. Spíš jde o formu sousedských sporů. Město tomuto záměru vyslovilo plnou podporu – hendikep není nic, co by lidi mělo ze společnosti vyčleňovat,“ uvedl pro Týden na severu František John, starosta Zábřeha.
Podle informací naší redakce má odpor proti přesídlení postižených lidí do Zábřeha podobu napadání stavebního řízení. Bez jeho zdárného dokončení nemůže hejtmanství se stavbou domů pro hendikepované začít. A pokud kraj celý přípravný proces nedokončí včas, hrozí, že nebude moci čerpat dotace na realizaci svého záměru.

V Zábřeze mají vzniknout hned čtyři nové rodinné domy, ve kterých budou současní klienti Nových Zámků bydlet. Celkem se má do města přesídlit třicet lidí.

„Jedná se o vybudování jednoho rodinného domu se dvěma skupinovými domácnostmi po šesti klientech a vybudování tří rodinných domů, každý se samostatnou skupinovou domácností pro šest klientů s vysokou mírou podpory,“ doplnila mluvčí krajského úřadu Eva Knajblová.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 28.11.2019 09:06
Titulek: Tmelíme rovinku Johne
Autor: Stříhač pásek orgastický
11
řekněte šmejdi na rovinu, že zase hrabete dotace.

Reagovat
Datum: 28.11.2019 09:11
Titulek: Inf.
Autor: Kaja
Pracuji v soc. službách a o chystaném záměru jsem nikde neslyšela. Může tady někdo napsat o kterou cílovou skupinu půjde? V Nových Zámcích jsou celkem tři, proto se ptám. Uvítala bych do budoucna pracovní příležitost v příspěvkové organizaci v místě bydliště.
Reagovat
Datum: 28.11.2019 11:29
Titulek: Re: Inf.
Autor: František Rochovanský
No víte, medializace toho je nulová. Město to prodalo poměrně v tichosti a kraj sám to také moc neprezentuje. Je to uvedeno v Transformačním plánu Nových Zámků - Malá Strana 3 domy po 6 osobách ve formě "domov pro osoby se zdravotním postižením" s vysokou mírou podpory (vozíčkáři) a Havlíčkova 2 domy po 6 osobách, totéž se střední mírou podpory.
Na straně 67 jsou i plánované počty zaměstnanců: http://www.novezamky.cz/file.php?nid=3504&oid=7197213
Reagovat
Datum: 30.11.2019 08:18
Titulek: Re: Inf.
Autor: Kaja
Děkuji.
Reagovat
Datum: 28.11.2019 09:58
Titulek: Článek poněkud zavádějící...
Autor: František Rochovanský
Z článku by jeden nabyl dojmu, že všichni přilehlí sousedé, resp. ti co se odvolali, nechtějí hendikepované.. A přitom jde především o to, jak ten projekt vypadá. Jak se liší od studie, kterou kraj prezentoval při koupi pozemku to, co bylo předmětem stavebního řízení. Více se jistě v příštích dnech dočtete v reakci sousedů, kteří nebyli při psaní článku osloveni. Řízení tam probíhá celá řada, plno chyb správních orgánů, většina odvolání se týká související komunikace a ne staveb RD samotných. Slíbené postupy ze strany města nebyly dodrženy, připomínky občanů ignorovány. Jednopodlažní dům z projektu je umístěn v minimální legální vzdálenosti od jižní hranice sousedního pozemku tak, že jej z jihu zastiňuje a současný terén převyšuje o cca 7 metrů (jedná se navíc o svah) - mám k dispozici původní studii a měl jsem možnost se seznámit i s projektovou dokumentací pro předmětné řízení. Příjezdová komunikace byla vyprojektována tak, že město raději po vydání rozhodnutí a následných odvoláních samo žádost stáhlo. Více je zatím na webu města:

https://www.zabreh.cz/html/hlaseni/2018_Zvukov%C3%BD%20z%C3%A1znam%20z%2022_zased%C3%A1n%C3%AD%20ZM%20dne%2021_02_2018.mp3
Schválení prodej pozemků zastupitelstvem 21.2.2018
v čase 15:25 záznamu
Projekt okomentoval pan starosta takto: "projektuje výstavbu tří jednopodlažních rodinných domů pro 18 klientů s vysokou mírou podpory".
po 20. minutě bylo sděleno vedoucím odboru: "Příprava komunikace je v součinnosti s prodejem pozemků, takže počítáme s tím, zpracování dokumentace je zadáno, s projektantem jsme dohodnutí, že jakmile tam bude proměřeno podrobnější vyměření doměření geodetem, takže obejdeme dotčené, přímo dotčené sousedy, abychom se domluvili na nějakým uspořádání té komunikace, výškovém řešení a tak dál, aby jim to pasovalo."

Dlouhá debata proběhla na jednání ZM 28.8.2019, zápis: https://www.zabreh.cz/assets/File.ashx?id_org=18942&id_dokumenty=9939

Každopádně bez znalosti širších souvislostí, vytržení pár vět a jejich vztažení na sousedy jsme byli hozeni všichni do jednoho pytle a označeni za netolerantní sousedy. Místo aby město řešilo neskutečný průběh stavby VHZ v podání JR Stavby Olomouc na ulici Boženy Němcové, tak si čteme články o komplikace v projektu, za které mohou jen a pouze Olomoucký kraj a Město Zábřeh a to, jak projekty připravovali.
Reagovat
Datum: 28.11.2019 14:10
Titulek: Hendikepované za sousedy nechtejí,?????
Autor: Vladislav Sklenář
Vážený pane redaktore.
Váš článek mne vykopnul až ke stropu.
Není náhodou na objednávku? Vsadil bych se, že ano.
Jsme také účastníky tohoto stavebního řízení.
NIKDO NIKDY z účastníků řízení neřekl, že hendikepované za douseda nechce!!!!
Vycházíte z mylných informací. Patrně jste si neověřil situaci na místě.
Každý z nás oslovených úšastníků měl své připomínky, neboť se stavba každého z nás týká.
Všichni se na všech pripomínkách postupem času shodli.
Poslední plány jsou však chybné a v projektech nejsou respektovány připomínky některých sousedů. Proto se ozvali. Každý brání svoje.
Kdyby architekti obdrželi bezchybné podklady, nemuselo k této situaci dojít.
Připadá mi, že i náš pan starosta není správně informován svými podřízenými.
Chybné projekty jsou buď úmysl, nebo lajdáctví.
Chyby v projektech jsou nepochopitelné.
A odstraňování techto chyb neprůstřelné.....a proč?
My jsme se s radnicï shodli.

Tímto svým článkem podporuji své sousedy v uvedené části Malá Strana, neboť mají pravdu.

Reagovat
Datum: 28.11.2019 17:10
Titulek: Re: Hendikepované za sousedy nechtejí,?????
Autor: Sňatkový vodník Vykleštěk
Připadá mi, že jste naivní.
Reagovat
Datum: 28.11.2019 17:20
Titulek: Prostituti KDU-ČSL s ANO Re: Hendikepované za sousedy
Autor: Sňatkový vodník Vykleštěk
Slizounský John si zaobchodoval s kšeftařem Okleštěkem a z vás poddaných činí užitečné idioty.


Reagovat
Datum: 28.11.2019 16:42
Titulek: Oddalování staveb
Autor: Martin Gajdoštín
Domnívám se, že moje osobní zájmy končí plotem mé zahrady. Kdybychom toto dodržovali, nemuselo by tak dlouho trvat postavení obchvatu Bludova.
No a nakonec: Vždyť v televizi to např. s výstavbou dálnic vidíme denně.
Reagovat
Datum: 28.11.2019 16:56
Titulek: Re: Oddalování staveb
Autor: František Rochovanský
Ano? Nechte si postavit cestu v místě napojení sjezdu od garáže o 1 metr výš než máte v podmínkách připojení na komunikaci a projektu Vašeho domu, umístit lampu VO na střed přístupového chodníku metr od hranice soukromého pozemku atd. jen proto, že někdo řekl, že se musí přizpůsobit plánovanému umístění souseda, který nebere ohledy na nic. Celé odvolání zde: https://www.dropbox.com/s/ej1xy78mn5hrhur/Odvol%C3%A1n%C3%AD%20proti%20rozhodnut%C3%AD.pdf?dl=0
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Pokračujerme v soutěžní vánoční nabídce. Dnes hrajeme o volné vstupenky na koncert legendární skupiny Olympic a koncert Tomáše Kočko s orchestrem. Volňásky získáte, pokud pošlete správnou odpověď a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Odpovědi je potřeba posílat pod číslem i písmenem otázky!

Soutěžní otázka č. 1: ( sk. Olympic, 13. 12., 19.00, Dům kultury Šumperk, 2 vstupenky)
Jaký byl původní název skupiny Olympic?
1a) Kašpárek
1b) Karkulka
1c) Krteček


Otázka č. 2: (Tomáš Kočko & orchestr, 19.12., 19.00, KKC Rapotín, 2x2 vstupenky)
Jaké hudební prvky se mísí ve tvorbě Tomáše Kočka?
2a) rocku, folku a jazzu
2b) bluegrassu, hip hopu, diska
2c) metalu. rapu, reggae

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ:

Pro některý z 11 originálních dárků k filmu Ledové království 2 do šumperského kina OKO zamíří: S. Sittová, Zábřeh; Z. Galiszová, Bludov; B. Smrčková, Postřelmov; D. Jílková, Vikýřovice; J. Kupčíková, Libina; J. Kouřilová, Hrabenov a H. Hudosová, L. Čermáková, J. Růžičková, L. Zachová, J. Haramia ze Šumperka. Blahopřejeme!

Tři volné vstupenky na diashow s cestovatelem J. Kolbabou, konanou v KD Zábřeh 5. prosince, vyhrávají: Z. Trhalová ze Zábřeha, A. Sadilová z Dlouhomilova a P. Brachtlová z Libiny. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně KD.