ZPRÁVY

Hasiči trénovali záchranu zavalených osob

8. května 2013, 18:41, téma ZÁBŘEH, mošo
Hasiči trénovali záchranu zavalených osob Zábřeh – Taktické cvičení profesionálních hasičů Olomouckého kraje a jejich kolegů z dalších složek integrovaného záchranného systému proběhlo v pondělí v Zábřeze. Po fiktivním hlášení závalu se na místo dostavily dvě profesionální jednotky hasičů, policie, záchranná služba a psovodi z Moravskoslezského kraje, aby si vyzkoušeli, jak v tomto případě postupovat.
„Linka tísňové pomoci přijala krátce po desáté hodině z opuštěných budov určených k demolici v areálu Perla na ulici 28. října v Zábřeze hlášení o zavalených osobách. Z popisu událostí nebylo zřejmé, kolik lidí se v budově nachází," popisuje cvičení mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák. Operační středisko hasičů na místo ihned vyslalo jednotky dvou profesionálních požárních stanic a informovalo další ze složek integrovaného záchranného systému, tedy Policii České republiky a také zdravotnickou záchrannou službu. K rychlé pomoci rovněž povolalo jednotku psovodů ze Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR z Hlučína.

Domácí jednotka profesionálních hasičů to k místu události neměla daleko. Jejich průzkum v troskách budovy začal prakticky během několika minut. K pomoci dorazila v dalších minutách jednotka stanice Šumperk a další posily z Policie ČR a záchranné služby. „V reálné situaci by dojezd kolegů psovodů trval delší čas. V rámci taktického cvičení však psi, připravení na vyhledávání zavalených osob, dorazili společně ze stanice v Šumperku," vysvětlil Hošák.Hasičům se během chvíle podařilo najít první zraněnou osobu, která křičela z prostor pod podlahou, kam se propadla. V rámci předlékařské pomoci fixoval zraněného jeden z hasičů, proškolený zdravotník. Své poznatky o možném zranění páteře ihned předával prostřednictvím velitele lékařské pomoci, která již byla na cestě. Několik dalších kolegů poté provedlo šetrný a bezpečný transport zraněného z budovy.
Poté pokračovalo vyhledávání dalších osob. Nasazení psi ve dvou úsecích prozkoumali i pro samotné záchranáře nebezpečný terén. V místě s obrovským množstvím suti a dalšího zříceného stavebního materiálu pes po chvíli nalezl dalšího zraněného. Hasičům se ho ve velmi krátké době podařilo ze závalu vyprostit a transportovat ho včas k záchranářům v bezpečné zóně.„Dnešní cvičení hrálo významnou roli v získávání zkušeností spolupráce se psovody mezikrajské pomoci. Po jeho skončení místní jednotka dále pokračovala v dalších postupech a zkouškách vzájemné pomoci," doplnil Hošák. foto: archiv HZS Olomouckého kraje


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na Jiřího Kolbabu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Které území nazývá Jiří Kolbaba Ukradenou zemí?

A) jihozápad USA
B) jižní Afriku
C) střední Moravu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny KATAPULT, který se uskuteční v pátek 23. března v DK Šumperk, vyhráli Pavla Němčíková z Nového Malína, Pavel Gargulák z Loučné nad Desnou, Marta Vláčelová z Nemile, Tomáš Zbíral z Bohuslavic a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).