ZPRÁVY

Hasiče naplno zaměstnává bodavý hmyz

27. května 2014, 06:51, Jaroslav Kropáč
Okres - Zvýšený počet výjezdů k ochytu rojů včel zaznamenávají v poslední době hasiči na Šumpersku. Chuť medonosného hmyzu opouštět úly a stěhovat se do nových příbytků v přírodě, potvrzují i sami včelaři. Jedním dechem ale dodávají, že roje nemohou za normálních okolností nikomu uškodit.

 „Pokud se roj včel uhnízdí někde v zahradě nebo v aleji na větvi, tak není důvod volat hasiče ani nikoho jiného. Včely si samy během několika dnů najdou nějakou dutinu, kam se pak přestěhují,” vysvětluje předseda Českého svazu včelařů v Šumperku Richard Měrka. Apetit včel k rojení nastartovalo velmi teplé jaro, kdy včelstva zesílila a po nedávném ochlazení se většina z nich rozhodla rozmnožit. „Samozřejmě to může mít negativní vliv na výnosy medu, protože roj ani včelstvo, ze kterého odletěl, už většinou ten rok žádný medný výkon nepodá,” dodává další ze včelařů, Tomáš Přeslička ze Zábřežska.

Vyděšeným lidem hrozí pokuta

Sami hasiči upozorňují, že roje včel, ale i vos nebo sršňů sbírají pouze v případě, že ohrožují zdraví a život dalších osob. Konkrétně jde o případy, kde se hmyz usadí třeba v těsné blízkosti bydliště alergika, na skluzavce dětského hřiště nebo u vchodu do školy. „Když jednotka dorazí na místo a zjistí, že žádné nebezpečí nehrozí, zásah neprovede. V tomto případě může dokonce občana, který zneužil linku tísňového volání, pokutovat. Proto si občan musí sám podle svého uvážení vyhodnotit situaci a dobře si rozmyslet, jestli nás zavolá nebo ne,” upozorňuje mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.