ZPRÁVY

Hasiče naplno zaměstnává bodavý hmyz

27. května 2014, 06:51, Jaroslav Kropáč
Okres - Zvýšený počet výjezdů k ochytu rojů včel zaznamenávají v poslední době hasiči na Šumpersku. Chuť medonosného hmyzu opouštět úly a stěhovat se do nových příbytků v přírodě, potvrzují i sami včelaři. Jedním dechem ale dodávají, že roje nemohou za normálních okolností nikomu uškodit.

 „Pokud se roj včel uhnízdí někde v zahradě nebo v aleji na větvi, tak není důvod volat hasiče ani nikoho jiného. Včely si samy během několika dnů najdou nějakou dutinu, kam se pak přestěhují,” vysvětluje předseda Českého svazu včelařů v Šumperku Richard Měrka. Apetit včel k rojení nastartovalo velmi teplé jaro, kdy včelstva zesílila a po nedávném ochlazení se většina z nich rozhodla rozmnožit. „Samozřejmě to může mít negativní vliv na výnosy medu, protože roj ani včelstvo, ze kterého odletěl, už většinou ten rok žádný medný výkon nepodá,” dodává další ze včelařů, Tomáš Přeslička ze Zábřežska.

Vyděšeným lidem hrozí pokuta

Sami hasiči upozorňují, že roje včel, ale i vos nebo sršňů sbírají pouze v případě, že ohrožují zdraví a život dalších osob. Konkrétně jde o případy, kde se hmyz usadí třeba v těsné blízkosti bydliště alergika, na skluzavce dětského hřiště nebo u vchodu do školy. „Když jednotka dorazí na místo a zjistí, že žádné nebezpečí nehrozí, zásah neprovede. V tomto případě může dokonce občana, který zneužil linku tísňového volání, pokutovat. Proto si občan musí sám podle svého uvážení vyhodnotit situaci a dobře si rozmyslet, jestli nás zavolá nebo ne,” upozorňuje mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.