SPORT

Geocaching - když se město promění v hernu

6. května 2009, 06:51, téma NETRADIČNÍ SPORTY, Stanislava Marešová
Šumperk - Málokdy se dnes dá spojit příjemné s užitečným. Zvláště pak poznávání rodného města s pohybem. Novinkou v tomto ohledu je geocaching, spojení turistiky s technikou a vynalézavostí, která je často pro plnění zadaných úkolů nezbytná. Na historii tohoto sportu, jeho pravidla i možnost zahrát si ho v Šumperku se podívali a pro vás vše sepsali Mladí žurnalisté - Tomáš Vojáček a Petr Juračka.
Geocaching je turistická, navigační hra, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazývané cache (česky i keš), o níž jsou známy jen její geografické souřadnice systému WGS 84. Při hledání se používají turistické přijímače GPS. Člověk zabývající se geocachingem bývá označován slovem geocacher, česky též geokačer.

Po objevení cache, zapsání se do logbooku a případné výměně obsahu ji nálezce opět uschová a zamaskuje. Jednou ze základních myšlenek geocachingu je umísťování keší na místech, která jsou něčím zajímavá, a přesto nejsou turisticky navštěvovaná. V popisu cache (listing) jsou pak uvedeny informace o místě s jeho zvláštnostmi a zajímavostmi. Cache se ale umísťují i do zajímavých míst velmi frekventovaných.

V některých případech je zajímavým právě úkol, který je s nalezením cache spojen. Cache bývá vodovzdorná, většinou plastová schránka, kanystr, apod. Po jejím umístění se zveřejní její souřadnice na některý internetový server zabývající se geocachingem. Schránka by měla být dostatečně veliká, aby se do ní vešel deník (tzv. logbook), do něhož se zapisují její nálezci. Bývá zvykem umísťovat do cache také nějaké „dárky pro objevitele“. Nálezce cache si smí dárek ponechat (a například přenést do další cache), ale měl by místo něj vložit něco vlastního (jiný dárek) pro další účastníky hry.

Šumperský geocaching je i pro vás. I vy totiž máte možnost si tuto hru v Šumperku zahrát, stačí se jen podívat v pátek 8.5. od 0:00 – 24:00 hod. na tuto stránku http://www.doris.cz/itecko.htm a získáte bližší informace. Akce pořádaná Vilou Doris je určena pro děti, rodiče s dětmi, dospělé a vůbec všechny z okolí Šumperka, kteří si rádi hrají.

Bližší informace všem ochotně podá Ing. Bronislav Vavruša na tel. 583 283 327 nebo prostřednictvím e-mailu: vavrusa@doris.cz

Geocaching je velmi mladý sport/zábava, která vznikla v USA bezprostředně poté, co dne   1. května 2000 rozhodnul tehdejší americký prezident Clinton o odstranění umělé odchylky přidávané do signálu GPS. Tím se totiž zlepšila přesnost navigačního systému pro běžné civilní uživatele z desítek až stovek na několik pár metrů. K červnu 2005 bylo ve 215 zemích na celém světě přes 171 000 skrýší pro geocaching, z toho zhruba 700 v Česku. V září roku 2006 vzrostl počet skrýší v Česku na celkem 2 570 a český geocaching dále prožíval svůj boom, neboť v listopadu 2007 bylo na českém území zaregistrováno již přes 5 600 skrýší.


 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).