KULTURA

Genius Mess Poets - rock’n’roll jako z garáže

22. října 2008, 18:14, Martina Krystková
Genius Mess Poets - rock’n’roll jako z garáže Tato šumperská kapela vznikla na konci léta roku 2007 a již v prosinci přišel první koncert. Po menších změnách v obsazení, kdy v březnu 2008 došlo k výměně baskytaristy, následovalo několik dalších koncertů a především nahrávání prvního alba, jehož křest se bude konat 25.10.2008 v irském baru Leprechaun (bývalá Music Machine) v Šumperku. O nové nahrávce povídal zpěvák, kytarista a skladatel v jedné osobě, Václav Baženov.
Jak dlouho jste vlastně uvažovali o tom, že album stvoříte? Hned,  jak jste začínali?
Tak určitě je to ten tradiční postup, několik kroků v plánu kapely: dát se dohromady, sejít se na zkoušce, odehrát koncert, natočit CD a žít si ve slávě a přepychu do smrti (smích). Ne, teď vážně, fakt jsme s tím počítali už od začátku, kapela musí mít nějaký nahrávky, aby si vůbec byla schopna domluvit koncert jinde než v Šumperku.

Takže jste hned tvořili vlastní skladby, za rok se vám toho povedlo celkem dost…
No, ze začátku jsme se spíš snažili dělat písničky na první koncert, časem jsme ze všeho vybrali 6 nejlepších a ty nahrály. Asi by byla blbost něco složit a hned to nahrát, důležitá je reakce publika.

Jak vznikl název alba I wonder why do people listen to the Poets?
Složitě a vlastně jednoduše. Seděli jsme nad tím několik hodin a nic nás nenapadlo, tak jsme zadali název naší kapely do googlu a objevili jsme nějakou esej s názvem Why do we listen the poet. Přišlo nám to geniální, tak jsme to jen trochu upravili.
.
Myslíte si, že se nové CD ujme a bude mít u posluchačů úspěch?

To si netroufám odhadovat, ale od té doby, co jsme dali ukázky na naše profily bandzone a myspace máme jen kladné reakce, což nás těší.

Máte v kapele skladatele? Jak vlastně vzniká vaše hudba?
Základní nápady přináším většinou já, kytarista/zpěvák. Donesu na zkoušku návrh na kytaru a melodii zpěvu, k tomu se dodělají bicí a basa a postupně to ještě dopilováváme, každý k tomu něčím přispěje. Někdy ta píseň nakonec zní úplně jinak, než jsem si prve představoval, ale uznám, že je to tak lepší. Texty píšu já. Sám.

Všechny skladby zpíváš anglicky, zkoušel jsi někdy něco napsat v češtině nebo se podle tebe čeština k rock’n’rollu nehodí?
Zkoušel jsem to, ale už je to hodně dávno ani si nepamatuju, jestli mi to šlo. Každopádně se radši vyjadřuju v angličtině, čeština mi prostě nepřijde tak zpěvná…neřekl bych, že se k rock’n’rollu nehodí, ale my hodně posloucháme britskou a americkou indie scénu, hrajeme něco podobného a ta angličtina nám k tomu prostě sedí víc. Po pravdě jsme nikdy neuvažovali o tom, že bychom zpívali česky, i když by nám to možná otevřelo cestu k širšímu publiku.

Co vaše plány do budoucna?
Momentálně úspěšně pokřtít nové CD, snad přijde hodně lidí. Prvních 10 návštěvníků dostane CD zdarma a support nám budou dělat výborní Dorian Gray’s Prostitutes z Olomouce, ještě tu nehráli, bude to stát za to. A pak samozřejmě hrát. To je dnes spolu s internetem hlavní cesta, jak dostat naši hudbu k lidem.
 
 
Zleva: Václav Baženov- kytara/ zpěv, Martin Šťastný- bicí a Michaela Bartošová- baskytara


Sobota 25.10.2008

20:00, KŘEST CD GENIUS MESS POETS, Irský bar Leprechaun


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.