ADÁMKOVA PORADNA

Garden terapie pro seniory

29. června 2018, 00:00, téma ADÁMKOVA PORADNA, redakce
Garden terapie pro seniory V poslední době se hodně mluví o takzvané garden terapii pro seniory. Naposledy jsem zachytil nějaké informace o tom, že ji s úspěchem začali používat při práci se seniory v Bruntálu. Používáte něco takového i ve vašich zařízeních pro lidi seniorského věku? Ondřej, Libina

Na vaše dotazy odpovídá ředitel obecně prospěšné společnosti PONTIS Šumperk Miroslav Adámek.

Dobrý den, Ondřeji,
přiznám se, že namísto anglického názvu používám raději ten český, tedy zahradní terapie. A na vaši otázku odpovídám ano. Jsem moc rád, že i my v šumperském Pontisu můžeme seniorům dopřát tuto aktivitu. Velkou radost mám z toho, že s myšlenkou na zahradní terapii přišly samy sociální pracovnice, které se pro ni nadchly a zhruba rok pracovaly na tom, aby se sen proměnil ve skutečnost. Vedoucí odlehčovací služby Eva a vedoucí denních stacionářů Petra věnovaly spoustu času přípravám. Absolvovaly speciální školení a svou aktivitou vyvolaly další koloběh událostí. Nejdříve spolu se všemi ostatními pracovníky Pontisu zorganizovaly benefiční akci s naší patronkou – šansoniérkou Radkou Fišarovou. Ta věnovala své vystoupení bez nároku na honorář právě na rozjezd zahradní terapie pro seniory. Díky Šumperanům, kteří si na koncert koupili vstupenku, se podařilo vybrat padesát tisíc korun. Za tuto částku pak učni Střední školy železniční, technické a služeb vyrobili speciální vyvýšené i mobilní záhony, u kterých mohou pracovat třeba i lidé upoutaní na vozík. V poslední fázi příprav nám pomohla i jedna ze šumperských firem, která nám věnovala zeminu a rostlinky k výsadbě. S hrdostí mohu říct, že v těchto dnech už na záhonech rostou bylinky, květiny i například rajčata. Drobné zahradničení dělá radost seniorům, kteří by se na klasickou zahradu například kvůli zhoršené hybnosti nemohli dostat. Jsem rád, že i naši senioři ze Šumperka a okolí mají možnost pocítit pozitivní účinky zahradní terapie v podobě klidu a uvolnění, zlepšení koncentrace, motoriky a podobně.

Máte také dotaz ze sociální oblasti? Pošlete nám ho na e-mail: adamek.miroslav@pontis.cz.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 krát 2 vstupenky na koncert skupiny LIVE FOYN FRIIS QUINTET v čele s vycházející skandinávskou hvězdou jazzového vokálu, zpěvačkou Live Foyn Friis. Jedinečný hudební recitál se uskuteční v neděli 25. listopadu v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na koncert.

Soutěžní otázka:

Odkud pochází jazzová zpěvačka a skladatelka Live Foyn Friis?

A) z Finska
B) z Norska
C) z Dánska

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na setkání horolezců, dobrodruhů, turistů a milovníků extrémních sportů HOROVÁNÍ, které se uskuteční v sobotu 24. listopadu v Domě kultury Šumperk, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Martin Nedbal ze Šumperka, Lenka Kubíčková z Mohelnice, Zdenka Vojtková z Bludova a Lenka Skoumalová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.