KULTURA

Gabriela Demeterová oživí Klášterní hudební slavnostiVIDEO

18. června 2011, 10:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, info@rej.cz
Gabriela Demeterová oživí Klášterní hudební slavnosti Šumperk - Festival Klášterní hudební slavnosti Šumperk se bude v letošním roce konat od 26. června 2011 do 17. července 2011 a nabídne 7 koncertů na čtyřech místech. Příznivci klasické vážné hudby se mohou těšit na 4 koncerty v Šumperku, 1 koncert v Jeseníku, 1 koncert v Uničově a 1 koncert v Loučné nad Desnou.

Zahajovací koncert v neděli 26. června 2011 nabídne od 20 hodin v prostorách Klášterního kostela Zvěstování Panny Marie v Šumperku mimořádný hudební zážitek. ANTONÍN DVOŘÁK je jeden z největších českých skladatelů vůbec. Oratorium STABAT MATER, které na zahajovacím koncertě zazní, patří mezi nejpůsobivější skladby tohoto druhu a je řazeno spolu se skladbami Bachovými a Händelovými mezi vrcholná oratorní díla. Dvořák psal toto oratorium v době, kdy mu během roku zemřely tři děti. Skladba je plná citu, smutku, ale i pokory. Provedení díla se ujme Moravská filharmonie Olomouc spolu s Akademickým sborem Žerotín a taktovky se chopí dirigent Pavel Koňárek. Kvarteto sólistů nabídne hvězdné mezinárodní obsazení: Eva Hornyáková – soprán (Slovensko, sólistka ND v Bratislavě), Jana Wallingerová – alt (bývalá členka Motýlů Šumperk, sólistka ND v Brně), Ondrej Šaling – tenor (Slovensko, sólista ND v Bratislavě), David Szendiuch – bas (sólista MD Olomouc). Koncert bude svým způsobem nostalgickým vzpomínáním zpěvačky Jany Wallingerové rozené Štefáčkové na své dětství, které je spojeno s městem Šumperk, hudební školou (tenkrát ještě LŠU, kde hrála na housle) a samozřejmě na Motýly Šumperk, kde získala své první pěvecké zkušenosti.Druhým festivalovým koncertem přivítáme v neděli 3. července 2011 od 20 hodin v Klášterním kostele v Šumperku ROŽMBERSKOU KAPELU. Soubor se zabývá interpretací gotické, renesanční a raně barokní evropské hudby na dobové nástroje, v dobových kostýmech a šumperskému publiku není neznámý. Všichni jistě vzpomínáme na vánoční koncert v roce 2009, který byl nezapomenutelným setkáním s hudebními nástroji 14. a 15. století. Na festival přiváží Rožmberská kapela program „Elixír života“ – Hudba na evropských panovnických dvorech období renesance. Druhý den v pondělí 4. července 2011 vystoupí soubor v rámci festivalu na koncertě v Kulturním domě v Loučné nad Desnou také od 20 hodin.

Následující koncerty nabídnou všem příznivcům světově renomované a uznávané české umělkyně. Nejlepší česká houslistka současnosti GABRIELA DEMETEROVÁ a jedna z nejlepších světových harfistek JANA BOUŠKOVÁ přijíždějí na tři festivalové koncerty s programem, který nabídne skladby N. Paganiniho, H. I. F Bibera, W. A. Mozarta, J. Masseneta, J. K. Krumpholze a M. Ravela. Koncerty se uskuteční v neděli 10. července 2011 od 20 hodin v Klášterním kostele v Šumperku, v pondělí 11. července 2011 od 20 hodin v Kapli v Jeseníku a v úterý 12. července 2011 od 19 hodin v Koncertní síni v Uničově.Závěr festivalu bude patřit hudbě Wolfganga Amadea Mozarta. Večer s názvem MOZART GALA nabídne dva tituly z pera tohoto světového velikána, serenádu „Malá noční hudba“ a Koncertantní symfonii pro housle, violu a orchestr. Pozvání na festival přijal světově proslulý SUKŮV KOMORNÍ ORCHESTR, jenž se zde představí historicky poprvé. Jako sólisté Koncertantní symfonie vystoupí koncertní mistr SKO, houslista Martin Kos a violista Karel Untermüller. Koncert se koná v neděli 17. července 2011 od 20 hodin v Klášterním kostele v Šumperku.


Vstupenky je možné zakoupit v Informačním centru v Šumperku a v pokladně Domu kultury v Šumperku, v pokladně divadla P. Bezruče Jeseník, v IC pasáži Alkron v Jeseníku a v MIC Uničov. Vstupenky nebudou na místa.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.