KULTURA

Gabriela Demeterová - mimořádný koncert v Jeseníku

4. srpna 2010, 00:00, téma KLASIKA VIVA, rejdakce
Gabriela Demeterová - mimořádný koncert v Jeseníku Jeseník - Pro všechny své příznivce připravili pořadatelé koncertního cyklu Klasika Viva mimořádný koncert. V úterý 10. srpna 2010 v 19 hodin vystoupí v jesenické Kapli nejlepší současná česká houslistka - Gabriela Demeterová.
Společně s klavíristkou Evou Šilarovou si pro milovníky houslí připravily vskutku virtuózní program. Zazní Partita E-dur J. S. Bacha, Sonáta B-dur W. A. Mozarta, dále virtuózní Tzigane M. Ravela a konečně Sonáta č. 9 "Kreutzerova" L. van Beethovena.

Gabriela Demeterová je naší nejznámější českou houslovou virtuózkou, vítězka Menuhinovy houslové soutěže v Londýně, laureátka soutěže Pražské jaro. Profiluje se jako houslistka a v neposlední řadě také jako violistka. V minulém roce jsme ji zaznamenali na festivalu Klášterní hudební slavnosti Šumperk, kde vystoupila se souborem Collegium G. Demeterové.

Všichni příznivci koncertů Klasika Viva mají možnost stát se členem Klubu přátel Klasika Viva (KPKV). Při předložení této karty získá její držitel slevu na jednotlivém vstupném na koncert 20 Kč v jakékoliv kategorii. Členové KPKV budou po své registraci na internetových stránkách www.klasikaviva.cz také pravidelně informováni o všech akcích Klasika Viva.

Přímý předprodej vstupenek v Informačním centru Jesenicka v pasáži OC Alkron na Masarykově náměstí, otevřeno po-pá 9-18 hodin, so-ne 9-13.30 hodin, telefon 584 498 15.GABRIELA DEMETEROVÁ

Houslistka, violistka, sólistka světových orchestrů, první česká finalistka a absolutní vítězka Mezinárodní houslové soutěže Yehudi Menuhina v Anglii, členka umělecké rady Akademie múzických umění v Praze, držitelka ocenění „Žena roku 2005“ v soutěži prestižního časopisu Prague Leaders Magazine ...
 
 • Vzdělání
Gabriela Demeterová hraje na housle od tří let. V České republice vystudovala pražskou konzervatoř a Akademii múzických umění v Praze u prof. Nory Grumlíkové. Během studií se pravidelně účastnila mistrovských interpretačních kurzů po celém světě. V roce 2000 navíc ukončila dvouleté postgraduální studium na Královské hudební akademii v Dánsku u prof. Marty Líbalové. Specifické interpretační zásady konzultovala u specialistů na starou hudbu v Holandsku.
 
 • Soutěže a ocenění
Od roku 1980 se účastnila mnoha soutěží doma i v zahraničí a získala řadu ocenění např. na Kocianově houslové soutěži v České republice. Mezinárodní soutěže Yehudi Menuhina ve Folkestonu v Anglii se zúčastnila poprvé v roce 1987 a získala jako první Češka titul finalistky. V roce 1993 vyhrála všechny hlavní ceny, včetně titulu absolutního vítěze a zvláštní ceny za nejlepší interpretaci díla J. S. Bacha, to vše poprvé v historii této prestižní soutěže. Je také držitelkou druhé ceny, titulu laureáta a ceny Hlavního města Prahy v houslové soutěži Pražského jara z roku 1992. V letech 1992 – 1993 jí byla dvakrát udělena prestižní cena „Premier Prix“ Českého hudebního fondu za dosažená vítězství a reprezentaci české kultury na světových soutěžích.V roce 1996 byla nominována na „Talent roku“ ceny časopisu Harmonie. Její videoklipy jako jedny z prvních v oblasti vážné hudby získaly nominaci a prestižní ocenění „Pecka roku“ udělované každoročně asociací AČRA.
 
 • Barokní hudba
Gabriela Demeterová se již řadu let intenzivně věnuje studiu barokní hudby a její interpretaci na moderním nástroji s použitím dobových prvků. Od roku 1998 hraje starou hudbu v původním ladění (415 Hz), které je téměř o půl tónu nižší než ladění užívané v současnosti. Cílem nižšího ladění je lepší vyznění jednotlivých tónin a jejich disonancí; umožňuje také práci s alikvotními tóny a větší zvukovou barevnost.
 
 • Viola
V roce 2001 začala Gabriela Demeterová studovat hru na violu. Stala se tak jednou z mála hudebních osobností, které vládnou houslemi i violou zároveň.
 
 • Koncerty
• Gabriela Demeterová koncertuje v Evropě, USA, Jižní Americe i Japonsku. Spolupracuje s významnými tělesy a dirigenty po celém světě. K úspěšným koncertům patří například Dvořákův houslový koncert s dirigentem Liborem Peškem v pražském Rudolfinu, na jehož základě získala exkluzivní smlouvu u Supraphonu, nebo debut v Clowes Hall v americkém Indianapolisu, kde vystupovala s jedním z nejvýznamnějších amerických komorních orchestrů The Indianapolis Chamber Orchestra pod taktovkou šéfdirigenta Kirka Trevora.

• Ve Spojených státech amerických vystupovala též na proslulém festivalu The Summer Music Festival v hlavním městě státu Missouri v Columbii.

• V září 2004 hrála s obrovským ohlasem Dvořákův houslový koncert v Mexico City s orchestrem Orquesta Filarmónica de la UNAM pod taktovkou šéfdirigenta Zuohuang Chena v sále UNAM. Koncerty byly živě přenášeny mexickou televizí po celé Latinské Americe.

• V březnu 2005 hrála na několika prestižních koncertech se Sapporo Symphony Orchestra s dirigentem Tadaaki Otakou v Japonsku.

• S vlastním komorním souborem pravidelně pořádá vánoční koncertní turné po Japonsku. Podrobné informace o vystoupeních najdete na stránkách www.gabrielademeterova.cz.
 
 • Soubory
• Od roku 1995 byla sólistkou a uměleckou vedoucí komorního souboru Collegium českých filharmoniků. Ten se pod jejím vedením specializoval na interpretaci barokní hudby a málo známých děl českých autorů.

• Partnerem v interpretaci barokní hudby je jí prof. Giedré Lukšaité - Mrázková (cembalo, hammerklavier, varhany).

• Od roku 2000 spolupracuje také s klavíristy Renou Sharon, Norbertem Hellerem a Norou Škutovou.

• Od roku 2004 bývá na pódiu též jejím partnerem kytarista Pavel Steidl.

• V červnu 2005 založila soubor Collegium Gabriely Demeterové. Je jeho sólistkou a uměleckou vedoucí. Bližší informace o tomto souboru získáte na stránkách www.gabrielademeterova.cz.
 
 • Nahrávky
• Od roku 1994 nahrává pro firmu Supraphon, u které vydala již třináct kompaktních desek, např. koncerty a koncertantní sinfonie pro housle a violu od Carla Stamitze, Dvořákův Houslový koncert a moll či Růžencové sonáty (komplet) od H.I.F. Bibera.

• K Bachovskému roku 2000 vydala s cembalistkou Giedré Lukšaité – Mrázkovou nahrávku všech šesti Bachových sonát pro housle a cembalo BWV 1014 – 1019 ve starém ladění.

• Výjimečným projektem je nahrávka šesti duet Carla Stamitze op. 1 pro housle a violu, v nichž sama nahrála houslový i violový part.

• S klavíristou Norbertem Hellerem natočila kompletní nahrávky šestnácti Mozartových sonát pro klavír a housle. Pětice CD zahrnuje pouze dokončené sonáty zralého umělce. Oba interpreti nahrávali komplet na dobové nástroje v nižším ladění, jak bylo v 18. století obvyklé.

• Od roku 2003 nahrává též pro dánskou společnost Classico. Tam vydala již čtyři tituly. K nejnovějším patří Brahmsův houslový koncert pod taktovkou Douglase Bostocka s Komorní filharmonií Pardubice.

• V květnu 2005 pokřtila populární skupina „Sto zvířat“ (P. Ostrouchov) DVD „Jste normální?“ se záznamem živého koncertu z pražské Akropole, na kterém vystoupila také Gabriela Demeterová jako jediný exkluzivní host z oblasti vážné hudby. V aranži P. Ostrouchova zahrála Gabriela Demeterová se „Sto zvířaty“ populární Largo od A. Dvořáka ze symfonie Z Nového Světa a hit „Sto zvířat“ s názvem Dáma s Čápem. Více informací najdete na www.stozvirat.cz.
 
 • Festival a Nadace Gabriely Demeterové
• V srpnu 2001 založila mezinárodní hudební festival „Barokní perly Gabriely Demeterové.“ Zaměřoval se na podporu mladých talentovaných hudebníků, kteří se během festivalu mohli účastnit interpretačních seminářů v různých oborech pod vedením renomovaných umělců z celého světa. Smyslem festivalu bylo také podpořit rekonstrukci historických objektů. Jednou „barokní perlou“ byl zámek Manětín u Plzně, jinou kostel sv. Mikuláše v Kozojedech nebo zámek Valeč… Celkově se podpora festivalu zaměřovala na památky v regionu Plzeň – sever.

• V lednu 2003 založila Nadační fond Gabriely Demeterové, který se stal hlavním organizátorem výše uvedeného festivalu. Jeho hlavním cílem je i nadále podpora mladých umělců a oprava kulturních památek.
 
 • Nástroje
• Gabriela Demeterová hraje na housle z dílny italského mistra Giuseppa Roccy z roku 1855 a Kašpara Strnada z roku 1795. Tento vzácný nástroj má zapůjčený ze státní sbírky nástrojů Národního muzea v Praze.

• Viola, kterou používá, je z dílen českého mistra Dalibora Bzirského z roku 2006.
 
 • Média
Gabriela Demeterová byla v letech 2002 - 2004 moderátorkou hudebního magazínu České televize Terra musica, který mapuje aktuální kulturní dění. Od roku 2003 také spolupracuje se stanicí Vltava Českého rozhlasu. Připravuje pořad Rondo, který představuje zajímavé nahrávky ze světa vážné hudby. Na stejné stanici se tématům vážné hudby věnuje ještě v pořadu Matiné.
 
 • Žena roku 2005
• Toto ocenění získala Gabriela Demeterová v soutěži prestižního časopisu Prague Leaders Magazine. Cena jí byla udělena za přínos v oblasti umění, za dosažené výsledky a reprezentaci české kultury u nás i v zahraničí.

• Gabriela Demeterová byla také zařazena do publikace TOP 50 nejzajímavějších žen v ČR.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.